Ш.Мұртаза «Тәуекел той» әңгімесі. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.


Сабақ жоспары

САБАҚ: 3

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

 Ш.Мұртаза «Тәуекел той» әңгімесі 3-сабақ

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

10.А/И2. Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы айқындау;

10.А/И4. Көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу.

Сабақтың мақсаттары

Шығармадағы авторлық идеяны өмірмен байланыстыра отырып, көтерілген мәселеге талдау жасау. Сонымен қатар, шығармашылық жазылым жұмысын жазу.

Бағалау критерийлері

10.А/И2

  • Авторлық идеяны анықтайды;
  • Өмірмен байланыстырады;

10.А/И4.

  • Көтерілген мәселені талдайды;
  • Өзіндік пікірін білдіреді;
  • Жазылым жұмысын жазады;

Тілдік мақсаттар

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

Менің ойымша;

Пікіріме мынадай дәлелдер келтіремін;

Оның мынадай себептері бар;

Себебін былай түсіндіремін;

Осыған дейін меңгерілген білім

Оқушылар Ш.Мұртазаның «Тәуекел той» шығармасының мазмұнымен таныс.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 минут

5 минут

І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылар назарын сабаққа аудару
  • Кезекшімен сұхбат
  • Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру

 

ІІ.Қызығушылықты ояту

Туфли

Миллиционер

Қонақтар

Артистер

Желімделген

Қисық жазу

Берілген тірек сөздерді шығарманың мазмұнымен байланыстырыңыз.

1-2 слайд

https://kitap.kz/books/tauekel_toj

Шығарма

Сабақтың ортасы

10 минут

10 минут

5 минут

Тапсырма №1

Блум бойынша сұрақтар арқылы шығарманы талдау.

Білу

1-топ Шығарма бойынша білген деректердің тізімін құрыңыз.

2-топ Шығарма бойынша білген 5 жаңа сөзді жазыңыз. Ол сөздің мағынасын түсіндірме сөздіктен қарап, анықтаңыз.

3-топ Шығарма бойынша сізге ұнаған 10 сөзді жазыңыз.

4-топ Шығармада қандай символдар кездеседі. Ол символ қандай мәселені шеше алады?

Түсіну

1-топ Бұл шығарманы жазудағы автордың мақсаты қандай болды?

2-топ Шығармадағы басты кейіпкердің көңіл-күйі қандай? (шығармадан дәлелдер)

3 – топ Шығарманың атауының жалпы шығарма мазмұнымен қандай байланысы бар?

4-топ Шығарманы оқуда сізді не қызықтырды?

Қолдану

1-топ Бұл шығарма сіздің өміріңізде болған қандай оқиғамен байланысты?

2-топ Егер басты кейіпкер біздің сыныпқа қонаққа келетін болса, сіз не істер едіңіз?

3-топ Бұл шығармадан сіз қандай сабақ алдыңыз?

4-топ Өзіңізді осы шығарманың бір кейіпкері ретінде елестетіп, өзіңіздің екі күндік күнделігіңізді жазыңыз.

Талдау

1-топ Егер осы шығармадағы жағдай АҚШ немесе қытай, Европа елдерінің бірінде болғанда оқиға оқиға қалай жалғасар еді?

2-топ Басты кейіпкердің бойындағы ерекше 5 қасиетті жазыңыз.

3-топ Осы шығарманы өзіңіз оқыған бір шығармамен салыстырыңыз.

4-топ Шығармадан бір сөз таңдаңыз, ол шығарманың барлық мінездемесін көрсетуі керек. Таңдауыңыздың 5 себебін анықтаңыз.

Жинақтау

1-топ Шығарманың қай бөлімін сіз өзгертер едіңі? Неліктен?

2-топ Өзіңізді кітапханашы ретінде елестетіп, нақты бір бөлімін мысалға келтіріп, шығарманы оқу туралы ұсыныс білдіріңіз.

3 –топ Шығарма туралы бірнеше өлең жолдарын жазыңыз.

4-топ Шығарманың бір мәселесін анықтай отырып, оны шешудің қолайлы жолын ұсыныңыз.

Бағалау

1-топ Шығарманың атауы қаншалықты сізге жағымды? Неліктен?

2-топ Шығармада кездескен қандай мінездемені сіз өзіңіздің досыңыз үшін таңдап алар едіңіз? Ол кім ?

3-топ Шығарманы оқуда сізді не қызықтырды?

4-топ Шығарманың аяқталуы сізге ұнады ма? Неліктен ?

Дескриптор

  • Деректерді анықтайды;
  • Өз пікірін білдіреді;
  • Шығарманы өмірмен байланыстырады;
  • Шығарманы талдайды;
  • Шығармаға баға береді;

Тапсырма №2

Даңқ пен дақпыртты көздеген немесе Еуропаға еліктеушіліктен сипатын жоғалтқан тойларды азайту мақсатында «Көрпеңе қарай көсіл» тақырыбында ақыл-кеңес жазады. Сөз көлемі (70 сөз)

Дескриптор

  • Тақырып бойынша ақыл-кеңес жазады;
  • Мәтіннің құрылымдық ерекшелігін ескереді;
  • Сөз санын сақтайды; (70 сөз)

Сабақты бекіту

5 минут

Ой толғаныс

Оқушылар ПОПС» формуласын толтырады.

Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... »

Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … »

Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … »

Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім

Сабақтың соңы

5 минут

Кері байланыс.

«Сұрақ-жауап» әдісі

1.Бүгін сіз үшін не маңызды және қызықты болды?

2. Сіз қандай сұрақтар бойынша нақты жауап алдыңыз?

3. Сіз үшін бүгін не қиын болды?

4. Сіз психологиялық ортаны қалай бағалайсыз?

5. Сіз үшін не жеткіліксіз болды?

Үй тапсырмасы

Әдеби эссеге дайындық

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу