Шерхан Мұртаза «Тәуекел той». Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Заман, дәуір ̶ тұлғасы

Мектеп: Шымкент қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Дүйсебай Ботакөз Оразәліқызы

Сынып: 10 «» (Т1)

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Шерхан Мұртаза «Тәуекел той»

Сабақтың мақсаттары

10.1.2.1- әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;

10.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау.

 Бағалау критерийлері

-көтерілген мәселені анықтайды;

-ұлттық мүдде тұрғысынан талдайды.

Сабақта қамтылатын құндылықтар

Өмір бойы оқу: білуге құштарлық дағдыларын дамыту

Пәнаралық байланыс

Әдебиет теориясы

АКТ қолдану дағдылары

Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады.

Осыған дейін меңгерілген білім

шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөз

дер

Сабақтың басы

5 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды тақырыпқа қатысты сурет қиындылары арқылы 4 топқа бөлу. Топ өздеріне түскен суреттер туралы айтып өтеді.

Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийі, күтілетін нәтижелер талқыланады.

II. Қызығушылықты ояту. Топтық жұмыс.

«Сөздік гол» ойыны.

Оқушылар сынып бөлмесінің бұрыштарына жасырынған сөздердің анықтамасын табады.

Түсіндіру жолы:

Сынып бөлмесіне 4 жерге сандық ұғымды білдіретін (сурет) бүктеме парақшаларды іліп қою.

Оқушылар Mtdi.kz сайты арқылы сөздердің анықтамасын табады.Бұл ойын оқушылардың лексикалық қорларын дамытуға септігін тигізеді.Оқушылардың ойын кезіндегі белсенділігі жарыс нәтижесін дұрыс есепке алуға байланысты болады. Оқушылар өз бойындағы жетістік пен кемшілікті біліп отырады.

Ойын шарты бойынша екі суретте жазылған сөздерді параққа ретімен түсіріп, анықтамасын жазып, сөйлем құрау.Ретімен анықтамасын тапқан топ «гол» деп белгі береді.

Сөз

Біздің анықтама

Сөздіктегі анықтама

Сөйлем

Шоқша сақал

Төңірегін түзетіп, сәндеп қойған үшкіл сақал.

Қаншырдай

Қаншыр сияқты жіп-жіңішке, сидам, арық адам.

Ботана

Тұнық емес, лай.

Алақұйын

Ауыспалы мағынада айнымалы,құбылмалы мінез.

Бағалау критерийі:

асырынған сөздерді рет-ретімен дұрыс таба біледі;

өздерге берген анықтамалары сөздікпен сәйкес келеді;

ұраған сөйлемдері көркем әрі түсінікті.

Оқушылар алғашқы болған топты бағалайды.

Сабақтың ортасы

30 минут

Мағынаны тану. Топтық жұмыс

III. Жазылым алды тапсырма:

«Дастарқан» әдісі

1. Шығармада қандай мәселе көтерілген?

2. Дәстүрлі той мен заманауи тойдың айырмашылығы неде?

Әр топ өздеріне келген сұрақтардың біріне «Дастарқан» әдісі бойынша конферттің бұрыштарына жауап жазып, өз ойларын жеткізеді. Тапсырманы топта өзара бөлісіп алады. Әр топтың спикерлері сөйлейді.

Оқушыларға дескриптор ұсынылады. Соңынан әр топ бірін-бірі бағалайды.

Дескриптор:

- әңгімедегі көтерілген мәселені анықтайды;

- дәстүрлі той мен заманауи тойдың айырмашылын біледі;

- мәселелерді шешуде дәлелдер айтады.

IV. Жазылым

Тапсырма: Бүгінгі күннің шындығын жазылымға арқау етіп, 200-250 сөзден тұратын эссе жазыңыздар.

Ш.Мұртазаның «Тәуекел тойы» әңгімесінде қазіргі замандағы бәсеке тойы арқау болған. Бақталастық пен күндестіктің шегінен асқынғандығы сонша той десе жанын салатын қазақ бүгінде дәстүрлі тойларды жоғалтып, тойдың өзін бәсекеге айналдыра бастады.

Сауал: Даңқ пен дақпыртқа мастанған жандардың өзгеден асып түсу мақсатында тойдан кейін қарызға белшесінен батып жатуы қаншалықты дұрыс?

Дискриптор:

- эссенің кіріспе бөлімінде дәстүрлі тойдың ұмыт болып бара жатқанын жазады;

- эссенің негізгі бөлімінде бүгінгі өмірмен байланыстырып, тойдың бәсекеге айналып бара жатқанын жазады;

- қарызға той тойлаудың дұрыс немесе бқрыс екендігін жазады;

- эссенің қорытынды бөлімінде тақырыпқа қатысты ұсыныс білдіреді;

- эссе құрылымын (кіріспе, негізгі, қорытынды) сақтайды.

Бағалау

Кері байланыс «Екі жұлдыз,бір тілек!»

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия «Тырыстым. Білдім. Түсіндім»

Шерхан Мұртаза «Тәуекел той» әңгімесін мазмұны ұқсас шығармамен салыстырып келу

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Топтық бағалау, өзін-өзі бағалау, тиімді кері байланыс арқылы жүзеге асады.

Әдебиет теориясымен байланысып, ұлттық құндылықты құрметтеу дағдылары дамытылады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағ

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

сы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу