Қ.Жұмаділов «Тағдыр» романы. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 8 сабақ.


САБАҚ:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім тақырыбы

Заман, дәуір тұлғасы

Қ.Жұмаділов «Тағдыр» романы

Сабақтың түрі

қорытынды сабақ

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

10.3.3.1 - шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Шығарманың идеясын талдайды;

Көптеген оқушылар:

Шығарманың идеясын талдап, әдеби эссе жазады;

Кейбір оқушылар:

Шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылықтар тұрғысында талдайды.

Бағалау критерийі

Шығарманың идеясын талдап, әдеби эссе жазады.

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология: жалпыаламзаттық құндылық, әдеби эссе, шекара бөлісі, тарихи кезең, басқару ісіндегі өзгерістер

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша, суреткер, жазушы, шығармада, туында, романда, қорыта айтқанда

Пәнаралық байланыс

тарих

Мектеп құндылықтары

Өмір бойы білім алу: таным, талант, сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген сүйіспеншілікті қалыптастыру.

Осыған дейін меңгерілген білім

Алдыңғы біліммен байланыстыру:

Оқушылар роман мазмұнымен толық танысады.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

7 минут

Ұйымдастыру:

-оқушылардың сабаққа қатысын тексеру;

- сабақ мақсатымен таныстыру;

Ж. Элективті тестілеу

Оқушылар өзі таңдаған жауаптың қасына жиналады, таңдау себебін түсіндіреді.

1)Қалай ойлайсыз, шекара бөлісі кезінде, бүкіл Шығыс Түркістан бойынша, қазақтың басым бөлігі қай мемлекетке қоныс аударды?

А) Ресей

Ә) Қытай

Б) екеуіне бірдей бөлінді

2) Әлденеше айларға созылған Тарбағатай тұсындағы шекара бөлісі қалың қазаққа қалай тиді?

А) көтеріліске ұласты

Ә) үнсіз көнуге тура келді

Б) аз-кем қарсылықтар болды

3) Шекара сызығының қай бөлігіндегі қазақтардың тұрмыс-тіршілігі жақсырақ болады?

А)Ресей

Ә) Қытай

Б) екі жақтағы қазақтарға да оңай тимеді

Кері байланыс:

Неге осы жауапты таңдадыңыз? Өз жауабыңыздың дұрыс екеніне сенімдісіз бе?

Келесі қысқартуларды қолданыңыз:

МН =Мұғалімге арналған нұсқаулық

МЖ = Мұғалім жасаған

ӨД = өзге дерек көздері

Сабақтың ортасы

5 минут

10 минут

15 минут

Бағалау критерийі

Дескриптор

оқушы

Шығарманың идеясын талдап, әдеби эссе жазады.

идеясын талдайды;

жалпыадазаттық құндылықтарды анықтайды

әдеби эссе жазады

ЖЖ. Оқушылар жұпта жұмыс жасайды.

Тапсырма:

Берілген үзінділерде қандай астарлы ой берілген? Оны «жалпыадазматтық құндылықтар» ұғымымен қалай байланыстырар едіңіз.

Таныстырылым:

«Бетпе –бет» әдісі

Оқушылар жұппен қарама-қарсы отырып, өздерінің жұмыстарын таныстырады. Мұғалімнің белгі беруімен жұптар ауысып отырады, бірнеше пікірді тыңдауға мүмкіндік беріледі.

Кері байланыс:

Сізге кімнің пікірі ұнады? Оның пікірінің ұтымдылығы неде?

Ж. Әдеби эссе жазу

«Тышқандай ғана тірлігің бар, арыстанмен алысқанда не бітіресің» деген тұжырым сол тарихи кезеңдегі қазақ халқына лайық баға ма? Өз ойыңызды дәлелдей отырып, әдеби эссе жазыңыз. (150-200 сөз)

С = барлық сынып

Т = топтық жұмыс

ЖЖ = жұптық жұмыс

Ж = жеке жұмыс

Тәж = оқушы тәжірибесі

К = мұғалімнің көрсетуі

Ф = формативті бағалау

Қ.Жұмаділов «Тағдыр» романы

https://kitap.kz/book/1340/read#epubcfi(/6/6[id3]!/4/554/2/1:0)

Сызба-кесте

Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия:

5-5-1

Сабақта жасаған жұмысы бойынша өзін бағалайды.

5 сөйлем-5 сөз-1 сөз



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу