Жәркен Бөдешұлы. «Жалғыз поэмасы». Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 5
Қысқа мерзімді жоспар
Келісілді
«Қазақ тілі мен әдебиеті» ӘБ жетекшісі
________
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қалың елім, қазағым | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 10 Қазақ әдебиеті | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы: Жәркен Бөдешұлы | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; 10.2.2.1- автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау ; | |||||
Сабақ мақсаттары | Өлеңдегі үзінділерді шығармашылық жұмыста қолдану; Үзінділерден автор бейнесін тауып, мінездеме беру; | |||||
Бағалау критерийлері | Үзіндіде көтерілген мәселені талдай отырып, авторға мінездеме береді; Ұйқас формуласын сақтай отырып, үзіндідегі ойды жалғастыра алады; Топта бірлікте жұмыс жасай алады; | |||||
Дескрипторлар |
| |||||
Тілдік мақсаттар | Троп, фигура, әңгіме, өлең, т.б. | |||||
Құндылықтарды дарыту | Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарауға шақыру, білім алу. Тәрбие: өлеңдегі ақыл-нақылдар арқылы оқушыларды жақсы өмірге шақыру; | |||||
Пәнаралық байланыстар | Философия | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта | |||||
Бастапқы білім | Көшпелі алтын | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 7 минут | Ұйымдастыру кезеңдері. Сәлемдесу. Түгендеу. Оқушыларға сабақ тақырыбын болжату үшін мақал-мәтелдер беріледі. Сол арқылы сабақ тақырыбын ашуға тырысады. Жалғыздық туралы қазақтың мақал-мәтелдері. Жалғыздың үні шықпас, Жаяудың шаңы шықпас. *** Жалғыз ағаш үй болмас, Жалғыз жігіт би болмас. *** Жалғыз жаңқа жанбайды, Жалғыздың ісі оңбайды. *** Жалғыз ағаш Орман болмас, Жалғыз кірпіш Қорған болмас. *** Жалғыздың жолы тар, Жалшының қолы тар. *** Жалғыз иттің Үргені білінбес. Жалғыз кісінің Жүргені білінбес. Мұғалім сабақ тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырады. Оқушылар «Санамақ» әдісі (1-2-3-4) арқылы 4 топқа бөлінеді. | |||||
Сабақтың ортасы 20 минут 10 минут | 1-тапсырма. «Жалғыз» поэмасынан берілген үзінділерді оқып шығып, ондағы мәселені анықтай отырып, автор бейнесін ашыңыздар. Автордың көтерген мәселесіне, ұстанған бағытына сүйене отырып оған мінездеме беріңіздер. 1-топ: ...Жоңғар құмын омбылап, Сары-Арқаға жеткенше – Қияметтей жол жүрдім. Өкпемді қарып ыстыққа, жүректі аяз тоңға ұрдым. Адамша ерлік жасадым, бұралқы иттей болдырдым... 2-топ: Жыр боп мәңгі жасарға, Абай жалғыз қашанда, Абай жалғыз болғасын, Екеу емес Мағжан да. Аспанды бұлт торлайды, жауынсыз жер сорлайды, Абылай жалғыз болғасын, Бұхар екеу болмайды. 3-топ:
Адамның жетпес ақылы қолдан оны жасарға... 4-топ: Жалғыздықтан қорықпаймын, топқа, жікке бөлінген, Құм төбедей өрілген, тобырлардан қорқамын. Аш бөрідей бүкеңдеп, жортсам, жалғыз жортамын, Тырналар ұшар тізіліп, бұлдырық ұшар топтанып, Ал, құстардың тектісі – қырандар жалғыз самғайды, Жер мен Көкті шарлайды.... Дескриптор: - Топтық жұмысты бірлікте жасай алады; - Үзінділерді түсінеді, көтерілген мәселені анықтайды; - Автор мінездеме бере алады; 2-тапсырма. Берілген тақырыпқа өлең шығарыңыздар. Бір оқушы бір тармақтан жазып отырып, топ болып 1,2 және соңғы тармақтың ұйқасын сақтау керек. 1-топ: Өмір жалғыз болғасын... 2-топ: Бір қынаптың ішіне екі қылыш түнемес.... 3-топ: Отан жалғыз, от жалғыз.... 4-топ: Ортасына мені алып..... Дескрипторлар: - Топта бірлікте жұмыс жасай алады; - Ұйқас формуласын сақтайды: - Берілген тармақты одан әрі жалғастырады. | |||||
Сабақтың соңы 5 минут | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Сабақ бойынша рефлексия |
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?