Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырластарға». Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

Келісілді

«Қазақ тілі мен әдебиеті» ӘБ жетекшісі

_________

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Парасат пайымы

Мектебі:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырластарға»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.2.2.1 - автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;

10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау;

 Сабақ

 мақсаттары

Өлеңдегі ақын бейнесін шығарма оқиғасына қарап анықтау;

Өлеңдегі әдеби-теориялық ұғымдарды анықтау, талдау

 Бағалау

 критерийлері

Өлеңдегі ақын бейнесін шығарма оқиғасына қарап анықтай алады;

Өлеңдегі әде би-теориялық ұғымдарды анықтап, талдай алады.

 Құндылықтарды

 дарыту

Шешендікке баулу, тапқырлыққа, шапшаңдыққа үйрету.

 Пәнаралық

 байланыстар

Тарих пәні

 АКТ қолдану

 дағдылары

Презентация

Бастапқы білім

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі / Сәлемдесу, Түгендеу, өткен сабаққа шолу жасау

Сабақ тақырыбын бейнеролик және сұрақ арқылы болжату

  • Сонымен, оқушылар, елге оралған қазақтарды қалай атаған дұрыс деп ойлайсыздар?

Болжатудан кейін сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады

Оқушылар деңгейлеріне қарай стикерлер арқылы 4 топқа бөлінеді.

https://www.youtube.com/watch?v=uqnE_-bU408

10 минут

8 минут

14 минут

1-тапсырма. Оразақын Асқардың «Шетте жүрген бауырластарға» өлеңін оқып, автор бейнесін ашып көріңіз. Авторға қандай мінездер, қандай құндылықтар тән? Автор өмірде не нәрсені алғашқы орынға қояды?

Авторға тән мінез

Шығарманың қай тұсы дәлел бола алады?

Дескриптор:

  • Шығарманы оқып, түсінеді, автор бейнесін аша алады;
  • Автор бейнесіне өлеңнен дәлел келтіре алады.

2-тапсырма. Өзіңізге тиесілі өлең үзіндісімен жұмыс жасаңыз. Әдеби-көркемдегіш құралдарды тауып, оның қай түріне жататынын анықтаңыз.

Дескриптор:

  • Топта бірлікте жұмыс жасайды;
  • Әдеби-көркемдегіш құралдарды таба алады;
  • Қай түріне жатқанын анықтайды.

3-тапсырма.ТЖ

«Әдеби үйірме» әдісі. Әр топ мүшелері рөлдерге бөлініп жасайды. Әр топтан рөлдер бойынша шақырылады, қалғандары толықтырады.

Баяндап беруші – оның міндеті өз көзқарасы тұрғысынан немесе өз ойына сүйене отырып, осы оқиғаның мазмұнын дайындау.

Зерттеуші – оның міндеті (мәтінге байланысты) басты кейіпкердің мінезін немесе басты оқиғаны жан-жақты меңгеру және сипаттау. Сондай-ақ бұл жаңа сөздерді меңгеру және суреттеу немесе өткен тапсырманың қалған бөлігі болуы мүмкін.

Сұрақтар құрастырушы – негізгі оқиғаларды қамтитын немесе әңгіменің жалпы мазмұны бойынша сұрақтар дайындайды. Бастысы, оқушылар сұрақ қоюдың өлшемдерін, төменгі және жоғары деңгейлердің бөлінуі туралы ескерсе болды.

Сілтемелер табушы – оның міндеті әңгіменің тақырыбын, руханилығын ашатын немесе құптайтын кез келген сілтемелерді – белгілі және аздап белгілі афоризмдер, мәтелдер табу.

Бейнелеуші-суреттеуші – оның міндеті әңгімедегі кейіпкерге немесе оқиғаға ауызша суреттеу.

Дәнекер – оның міндеті негізгі идеяларды немесе оқиғаларды бүгінгі өмірмен байланыстыру.

Дескриптор:

  • Өз рөліне сай жұмыс жасайды;

Сабақтың соңы

3 минут

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу