Абай шығармашылығы. «Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы», «Болыс болдым, мінеки», «Лай суға май бітпес қой өткенге» өлеңдері. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.
Пән | Әдебиет | |||
Сабақ | ||||
Күні | ||||
Сынып: 10Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||
Бөлім тақырыбы | «Өлең – сөздің сарасы» | |||
Сабақтың тақырыбы | Абай шығармашылығы. «Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы», «Болыс болдым, мінеки», «Лай суға май бітпес қой өткенге» өлеңдері | |||
Сабақ түрі | жаңа сабақ | |||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; | |||
Сабақ мақсаты | Оқушылардың бәрі
Оқушылардың көбі
Оқушылардың кейбірі
| |||
Бағалау критерийлері |
| |||
Тілдік мақсаттар | Көркемдегіш құралдар: ажарлау, құбылту(троп), айшықтау(фигура) Айшықтау амалдары: Арнау Антитеза Қайталау, жай қайталау Градация Еспе қайталау Параллелизм Анафора Инверсия Эпифора Эллепсис Риторикалық сұрақ | |||
Мектеп құндылықтары | Ынтымақтастық: өзіне жағымды қатынастарды дамытуды, ынтымақтастық дағдыларын қалыптастыруды және сындарлы көзқарасты дамытуды, өзара қарым-қатынастар құрған кезде сыни ойлай білуді қамтиды. | |||
Осыған дейін меңгерілген білім | Шығармадағы авторлық идеяны өмір шындығымен байланыстырады. | |||
Жоспар | ||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||
Сабақтың басы 5 -7 минут | Оқу мақсаты мен бағалау критерийлері талқыланады. Сыныпқа тақтадан оқу мақсаттары көрсетіледі:
Оқу мақсаты мен тақырыпқа қатысты Сізде қандай сұрақ пайда болды? Қандай сұрақтың жауабын іздейсіз? т.б. | мұғалім таныстырылымы | ||
Сабақтың ортасы 7 минут | Ж Сыныпқа Абайдың «Өлең-сөздің патшасы, сөз сарасы», «Болыс болдым, мінеки», «Лай суға май бітпес қой өткенге» өлеңдері ұсынылады. Оқушылар шығармалардағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарымен жұмыс жасайды. 1-тапсырма Ұсынылған Абай өлеңдерінен көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарына қатысты 2 сұрақ/тапсырма құрастырыңыз. Мүмкіндігіңізше сұрақтарды күрделендіруге тырысыңыз. Сұрақ мәтінін сыныптастарыңызға жариялауға асықпай, өз бетіңізбен жұмыс жасаңыз. | |||
20 минут | Ж «Ішкі және сыртқы шеңбер» бағалау әдісі Сынып «1», «2» сандарымен 2-ге бөлінеді. 1-нөмірлілер сыртқы шеңбер, 2-нөмірлілер ішкі шеңберді құрайды. Сыртқы шеңбер сұрақ/тапсырмаларды ұсынушы, бағалаушы топ болса, Ішкі шеңбер сұрақ/тапсырмаларды орындаушы, бағаланушы топ болады. 2-тапсырма Ішкі шеңбер оқушылары мұғалімнің басқаруымен (сағат тілімен) ауыса отырып, сыртқы шеңбер оқушыларының сұрақ/тапсырмаларын орындаңыз. Сұраққа жауап беруге бір ғана мүмкіндігіңіз бар екенін ескеріңіз. Әр дұрыс жауап үшін бір жұлдызша аласыз. Бағалау дескрипторы:
(жауап беруі тиіс сұрақтар саны сынып оқушыларының санымен байланысты болады, жауап бере алмаған сұрақтар бойынша кері байланыс беріледі.
| сұрақтар мен тапсырмалар | ||
Сабақтың соңы 5 минут | Ж ПОПС формуласы Сынып «Абай өлеңдеріндегі көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметі қандай? деген сұрақ төңірегінде жеке жұмыс жасайды. 3-тапсырма «Абай өлеңдеріндегі көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметі қандай? Сұраққа төмендегі ретте жауап беруге тырысыңыз (әр жолға 1-2 сөйлеммен) «Менің ойымша» ... «Себебі» .... «Мысалы» ..... «Қорытындылай келе/Сондықтан да» .... |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?