Абай Құнанбаев «Сабырсыз, арсыз, еріншек», «Болыс болдым, мінеки», «Адасқанның алды жөн, арты-соқпақ». Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 4-сабақ.
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
«Келісілді» | Әдістемелік бірлестік жетекшісі: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Сынып: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: Өлең – сөздің патшасы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Абай Құнанбаев «Сабырсыз, арсыз, еріншек», «Болыс болдым, мінеки», «Адасқанның алды жөн, арты-соқпақ» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 10.3.4.1 Шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу 10.2.5.1 Әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | «Сабырсыз, арсыз, еріншек», «Болыс болдым, мінеки», «Адасқанның алды жөн, арты-соқпақ» өлеңдерін талдай отырып, мазмұндас өлеңмен салыстырып, әдеби сын жазады, өлеңде кездесетін құндылықтар мен қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика және терминология: Әдеби сын, сюжеттік талдау, авторлық идея,өмір шындығы, | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Әдебиет теориясы, қазақ тілі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы, Абай өлеңдерін қайталау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңі (Әр кезеңнің уақытын көрсету) | Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білімнің өзектілігі 7 мин | Ой шақыру. КІМ ТАПҚЫР? Сынып оқушыларына Абай өлеңдерінің әрбір тұсынан үзінділер оқылады. Оқушылар қай өлең екенін табу керек.
Кеселді пысық көбейді...? (Сабырсыз, арсыз, еріншек!
Ыңғайлы ықшам киім аңшы адамға... ? (Қансонарда бүркітші шығалы аңға)
Жаздым үлгі жастарға бермек үшін... ? (Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін)
Ғылымға көңіл берсеңіз...? (Ғылым таппай мақтанба)
Ата-анадай елжірер күннің көзі...? (Жазғытұры)
Теп-тегіс жұмыр келсін айналасы...? (Өлең - сөздің патшасы, сөз - сарасы)
Бірі қан, бірі май боп енді екі ұртың...? (Қалың елім, қазақғым, қайран жұртым) Сынып оқушыларын төмендегі үзінділер арқылы 3 топқа бөлу: 1 –топ: Сабырсыз, арсыз, еріншек 2-топ: Болыс болдым, мінеки 3-топ: Адасқанның – алды жөн |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсат қою 5 мин | Оқушыларға сабақтың мақсатын, бағалау критерийлерін, күтілетін нәтижені түсіндіріледі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа материалды игеру 6 мин 4 мин 5 мин | Әр топқа өз үзінділері таратылады. (таратпа материалда өлең үзінділері бөлініп көрсетілген) 1 тапсырма. Топта оқушыларға 3 өлең ұсынылады. Оқушылар өлеңдердің ұқсастығы мен айырмашылығына тоқталуы керек.
2 тапсырма. Әр топ 3 өлеңді байланыстыра отыра, әдеби сын жазады. (постер ұсынылады) әр топ бір-бірінің сындарын тыңдап, бағалайды.
Б. Кері байланыс бере отырып, топ арасында төмендегі бағалау кестесі арқылы бір-бірін бағалайды:
| Таратпа материалдары Ғылым таппай мақтанба өлеңі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 мин | 3 –тапсырма. «Фишбоун» əдісі. Оқушыларға балық қаңқасын ұсынып, өлеңнен проблеманы анықтау, себептерін табу, дəлелдеу, құндылықтарды табу, салыстыру. қорытынды жасауды тапсырады. Оқушылар балық қаңқасына қара сөзден проблеманы, себептерін анықтап, дəлелдерін келтіреді, құндылықтарды саралайды, қорытынды жасайды. Дескриптор:
Әр топ өз жұмыстарын ортада қорғайды. «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бір-бірін бағалайды |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 3 мин | Оқушылардың рефлексиясы, кері байланыс. Оқушылар үшін рефлексия сұрақтары: Не білдім? Неге үйрендім? Не түсініксіз болды? Нені жақсартуым керек? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Абай өлеңдерін қайталау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?