Абай өлеңдері. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 5-сабақ.
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
«Келісілді» | Әдістемелік бірлестік жетекшісі: | |||||||||||||||||||||||
Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||
Күні: | Сынып: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||
Бөлім: Өлең – сөздің патшасы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Абай өлеңдері | |||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 10.3. 2. 1 Көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Абай өлеңдеріндегі көтерілген мәселелерді бүгінгі күнгі мәселелермен салыстырып, жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға береді | |||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика және терминология: Әдеби сын, сюжеттік талдау, авторлық идея,өмір шындығы,сыни тұрғыдан баға беру | |||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Әдебиет теориясы, қазақ тілі | |||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы, Абай өлеңдерін қайталау | |||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңі (Әр кезеңнің уақытын көрсету) | Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Білімнің өзектілігі 5 мин | Ой шақыру. Абай Құнанбаев туралы бейнебаянды тамашалау және талқылау. Талқылау сұрақтары:
Сынып оқушыларын төмендегі үзінділер арқылы 4 топқа бөлу: 1 –топ: Абай өлеңдеріндегі ғылым мен білімнің көрінісі 2-топ: Абай өлеңдеріндегі биліктің көрінісі 3-топ: Абай өлеңдеріндегі адамгершіліктің, тәрбиенің көрінісі 4-топ: Абай өлеңдеріндегі әділдік пен қиянат, жақсылық пен жамандық көрінісі |
| ||||||||||||||||||||||
Мақсат қою 5 мин | Оқушыларға сабақтың мақсатын, бағалау критерийлерін, күтілетін нәтижені түсіндіріледі | |||||||||||||||||||||||
Жаңа материалды игеру 15 мин | 1 тапсырма. Әр топ өздеріне ұсынылған тақырыптар бойынша Абайдың өлеңдерін зерттейді (яғни қай өлеңі сол тақырыпқа негізделеді?) Төмендегі кестені толтыра отыра, өлеңдерді талдайды.
Дескриптор:
Әр топ бір-бірінің жұмыстарын дескриптор арқылы бағалайды | Таратпа материалдары | ||||||||||||||||||||||
10 мин | 2-тапсырма. Жеке жұмыс. «Автор орындығы» әдісі арқылы әр оқушы жеке-жеке Абай өлеңдеріне баға бере отырып, «Абайдың сөзден салған өрнегі» тақырыбында монолог жазып, ортаға шығып өз жұмыстарымен таныстырады. Үлгі: Болашаққа өсиет айтып тұрған кейіпте (музыка естіліп тұрады). Жақсылық пен жамандықты, əділдік пен қиянат туралы білгің келсе, Абайды оқыңыз. Адамгершілік пен арлылық, махаббат пен зұлымдық туралы білгіңіз келсе, Абайды оқыңыз. Өлім мен өмір, адам жанының қалтарыстары мен сырлары туралы білгіңіз келсе, Абайды оқыңыз. Тіршіліктің мəңгі сауалдарына жауап іздеп, он сегіз мың ғаламның құпиясын білгіңіз келсе, Абайды оқыңыз. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бір-бірін жұмыстарын бағалайды. |
| ||||||||||||||||||||||
Рефлексия 5 мин |
3 негізгі ақпарат 2 маңызды факті 1 қорытынды | |||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Абай өлеңдерін қайталау. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | ||||||||||||||||||||||||
Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?