Абай Құнанбайұлы «Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы». Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Сабақ : 2 | Мектеп: Қарағанды қ. ХББ НЗМ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалім: Нурмуханова А.Е., Жусупова А.А. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10L1 | Қатысқан оқушылар саны: 24 | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Абай Құнанбайұлы «Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: | 10.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы айқындау; 10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: | Шығармадағы көркемдегіш құралдар түрлерін анықтау; Көркемдегіш құралдардың қызметін талдау; Шығармадағы авторлық идеяны анықтау; Идеяны өмір шындығымен байланыстыру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Көркемдегіш құралдар мен айшықтау түрлерін теориялық тұрғыдан дәлелдеу; Көркемдегіш құралдардың мағынасын ашу; Идеяны дәлелдеуде өлеңнен мысал келтіру; Идеяны өмірмен байланыстыруда мысалдар келтіру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту: | «Мәңгілік ел» бағдарламасының «Зайырлы қоғам және жоғары» құндылықтары арқылы құрмет, ынтымақтастық, ашықтық қасиеттерін қалыптастыру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Тарих | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары: | PowerPoint таныстырылымы қолданылады, ақпарат ғаламтордан алынған . | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: | Пән лексикасы және терминология: Сөздікте берілген. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: деген ойдамын, ойымызды жинақтайтын болсақ, біріншіден, екіншіден, сондықтан, өйткені | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Абай Құнанбайұлының «Сабырсыз, арсыз, еріншек» өлеңіне әдеби теориялық талдау жасау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Тапсырма: «Миға шабуыл» әдісі. Мақсаты – назарларын шоғырландыру. Сурет арқылы тақырыпты болжаңыздар; Сұрақтарға жауап беріңіздер:
Сабақ мақсатымен танысыңыз; Бағалау критерийлерін болжаңыздар. | Слайд 1-5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 10 минут 13 минут 10 минут | 1-тапсырма: Мақсаты: Өлең мазмұнымен танысу. Өлеңді оқыңыз; Кестені толтырыңыз; Ескертпе: Кесте материалдарда. Дескриптор: Әр шумақтың түсінген мазмұнын өз сөзімен жазады; Шумақтардың мағынасын дұрыс анықтайды. 2-тапсырама: Мақсаты: Шығармадағы көркемдегіш құралдар түрлерін анықтау; Көркемдегіш құралдардың қызметін талдау;
Дескриптор: Көркемдегіш құрал түрін дұрыс анықтайды; Көркемдегіш құрал анықтамасын біледі; Өлеңнен көркемдегіш құралға сай келетін мысалды табады; көркемдегіш құралдың астарлы мағынасын ашады; 3-тапсырама: Мақсаты: Шығармадағы авторлық идеяны анықтау; Идеяны өмір шындығымен байланыстыру. Сұрақтарға жауап беріңіздер:
Дескриптор: Жауаптарында өлеңнен дәлел келтіреді; Жауаптарында өмірден дәлел келтіреді. Саралау Оқушылар топта бір-бірінен, мұғалімнен қолдау алады. | Үлестірме материал, слайд 6 Үлестірме материал, слайд 7 Үлестірме материал, слайд 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Рефлексия. Бүгінгі сабақта қандай өмілік білім алдым? Cабақта маған тапсырманы орындауға не көмектесті? Cабақта маған тапсырманы орындауға не кедергі болды? Маған қиындықтарды жеңу үшін не істеу қажет? | Слайд 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация үш түрде іске асады: 1- оқушыларға қолдау көрсету мақсатында, сюжеттің мазмұны, сұрақтар, сөздік алдын ала беріледі. 2 – Тапсырмалар жұпта орындалып, оқушылар жауаптарын дайындауға бір-біріне көмектеседі. | Оқушылар жұмысын рубрика арқылы тексереді. Оқушылардың рефлексиясы арқылы біле аламын. | Сабақ ұлттық құндылықтарға, даму тұжырымдамасына қатысты болғандықтан, белсенді азаматтық позициясын қалыптастыруға септігін тигізеді. Сабақта оқушылардың өміріне қауіпті ештеңе пайдаланылмайды. PowerPoint таныстырылымы, Active board қолданылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақ талаптарға сай өтті. Оқушылар сөздік қорын молайтты. Жұпта бір-біріне қолдау көрсетіп, қарым-қатынас жасады. Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?