Абай Құнанбайұлының отыз үшінші қарасөзі. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары. Қазақ әдебиеті

Сабақ:

Мектеп:

Уақыты:

Мұғалімнің аты-жөні: Исина Б.Қ.

Сыныбы: 10 Т1

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім/ сабақтың тақырыбы

Абай Құнанбайұлының отыз үшінші қарасөзі

Оқыту мақсатына сілтеме

10.1.1.1. Әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну.

 Сабақ мақсаты:

Қарасөздің сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсінеді.

 Бағалау критерийі

  • қарасөздің композициялық құрылысын, ой бөліктерін талдайды;
  • қарасөздің құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсінеді.

 Құндылықтарды игерту

  • өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;
  • ынтымақтастық;
  • жауапты азаматтық позиция.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың жеке және жұптаса, топтаса отырып, жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу дағдылары негізінде жүзеге асады.

 АКТ-ны қолдану

  дағдылары:

Таныстырылым.

 Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі

 Тілдік міндеттер

Пәнге байланысты сөздер және терминдер:

Сюжеттік-композициялық құрылым; аргументтер, салдардар, көзқарас, нәтиже, идея, тақырып, ұстаным т.б.

Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер:

Менің байқағаным,...

Менің ойымша,...

Мен ойлаймын...

Алдыңғы білім

Абай Құнанбаевтың өлеңдерін, қарасөздерін (32,37-қарасөзі) біледі.

Жоспар

Уақытты жоспарлау

Сабақ мазмұны

Дереккөздері

Басы

3 минут

Қызығушылықты ояту.

«Бес қадам» әдісі

  • Абайдың қарасөздері қандай тақырыпты қозғаған?
  • Абай қарасөздерді қандай мақсатпен жазды?
  • Абайдың қарасөздері біз үшін несімен бағалы?

Топқа бөлу.

Оқушылар суретті сөздерді оқып, Абай қарасөздерімен байланыстырады. Сабақ мазмұнына болжам жасайды. Оқушылардың сын тұрғысынан ойлауы бағаланады.

Ортасы

38 мин

Оқушыларға сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері түсіндіріледі, талқыланады.

Проблеманы айқындау кезеңі:

Сұрақ:

  • Абай 33 қарасөзінде қандай мәселе қозғаған?

Аудиожазбаны тыңдау арқылы 33 қарасөзіндегі көтерілген мәселені анықтаңыз.

https://www.youtube.com/watch?v=Zht9qaKhGRY

Абайдың қара сөздері. Отыз үшінші сөз (1895) ● Аудиокітап ●

ОТЫЗ ҮШІНШІ СӨЗ

Егер де мал керек болса, қолөнер үйренбек керек. Мал жұтайды, өнер жұтамайды. Алдау қоспай адал еңбегін сатқан қолөнерлі - қазақтың әулиесі сол. Бірақ құдай тағала қолына аз-маз өнер берген қазақтардың кеселдері болады.

Әуелі — бұл ісімді ол ісімнен асырайын деп, артық ісмерлер іздеп жүріп, көріп, біраз істес болып, өнер арттырайын деп, түзден өнер іздемейді. Осы қолындағы аз-мұзына мақтанып, осы да болады деп, баяғы қазақтың талапсыздығына тартып, жатып алады.

Екінші - ерінбей істей беру керек қой. Бір-екі қара тапса, малға бөге қалған кісімсіп, «маған мал жоқ па?» дегендей қылып, еріншектік, салдау-салғырттыққа, кербездікке салынады.

Үшінші - «дарқансың ғой, өнерлісің ғой, шырағым», немесе «ағеке, нең кетеді, осы ғанамды істеп бер!» дегенде «маған да біреу жалынарлыққа жеткен екенмін» деп мақтанып кетіп, пайдасыз алдауға, қу тілге алданып, өзінің уақытын өткізеді. Және анаған дүниенің қызығы алдауды білген дегізіп, көңілін де мақтандырып кетеді.

Төртінші - тамыршылдау келеді. Бағанағы алдамшы шайтан тамыр болалық деп, бір болымсыз нәрсені берген болып, артынан үйтемін-бүйтемін, қарық қыламын дегенге мәз болып, тамырым, досым десе, мен де керектінің бірі болып қалыппын ғой деп, және жасынан іс істеп, үйден шықпағандық қылып, жоқ-барға тырысып, алдағанды білмей, дереу оның жетпегенін жеткіземін деп, тіпті жетпесе өзінен қосып, қылып бер дегенінің бәрін қылып беріп, күні өтіп, еңбек қылар уақытынан айрылып, «жоғары шыққа» қарық болып, тамақ, киім, борыш есінен шығып кетіп, енді олар қысқан күні біреудің малын бұлдап қарызға алады. Оны қылып берейін, мұны қылып берейін деп, соныменен табыс құралмай, борышы асып, дауға айналып, адамшылықтан айрылып, қор болып кетеді. Осы несі екен. Қазақтың баласының өзі алдағыш бола тұрып және өзі біреуге алдатқыш болатұғыны қалай?

Тапсырма

ЖЖ Оқушылар жұпта жұмыс жасайды.

  • Қарасөзді түсініп оқыңыз.
  • Мәтіндегі композициялық құрылымды, яғни ой бөліктерін анықтаңыз.
  • Әр ой бөлігіне қатысты автор идеясы мен көтерген мәселесін анықтап, бүгінгі таңдағы маңыздылығына баға беріңіздер. Ойларыңызды «Ментальді карта» түрінде ұсыныңыздар.
  • Анықталған мәселелер бойынша автордың көзқарасы мен оған келтірген дәлелдерін, одан шығатын салдарлар мен нәтижелерді зерттеңіздер. Ойларыңызды «Аргументтер шеңбері» түрінде ұсыныңыздар.

Дескриптор:

  • Абай қарасөзінің идеялық мазмұнын ашу үшін композициялық құрылымды, яғни ой бөліктерін анықтайды;
  • әр ой бөлігіне қатысты автор идеясы мен көтерген мәселесін анықтайды;
  • мәселелердің бүгінгі таңдағы маңыздылығына баға береді;
  • анықталған мәселелер бойынша автордың көзқарасын кемінде 2-3 көзқарасын анықтайды;
  • көзқарастарын дәйектеу үшін кемінде 3-4 дәлел ұсынады;
  • дәлелдерден шығатын салдарлар мен нәтижелерді зерттейді;
  • ойларыңызды «Аргументтер шеңбері» түрінде ұсынады
  • Жұмыстарын өзгенің талқылауына ұсынады, өзгенің жұмысымен танысады , кемінде 3-4 жұмысқа қатысты өз пікірін білдіреді.

Оқушылардың өзін-өзі бағалау парағы

Критерийлер

Рубрикатор

Төмен

Абай қарасөзінің идеялық мазмұнын ашу үшін композициялық құрылымды, яғни ой бөліктерін анықтайды;

әр ой бөлігіне қатысты автор идеясы мен көтерген мәселесін анықтайды

мәселелердің бүгінгі таңдағы маңыздылығына баға беріңіздер

көзқарастарын дәйектеу үшін кемінде 3-4 дәлел ұсынады

анықталған мәселелер бойынша автордың көзқарасын кемінде 2-3 көзқарасын анықтайды

анықталған мәселелер бойынша автордың көзқарасын кемінде 2-3 көзқарасын анықтайды;

өлең құрылысы арқылы идеялық мазмұнын терең түсінеді.

Өзгенің жұмысына пікір айта алады

Кері байланыс

  • Тапсырмаларды орындауда қандай қиындық болды?
  • 3 түрлі тапсырманы толық орындай алдыңыздар ма?
  • Сізге көмек қажет болды ма?

№3 -слайд

https://www.youtube.com/watch?v=Zht9qaKhGRY

№4 -слайд

№5 -слайд

№6-слайд

Рефлексия

2 мин

Үйге

«3-2-1» әдісі

Сабақта сен үшін маңызды 3 аспекті

Қиындық туғызған 2 жағдай

Сезіміңді білдіретін 1 сөз

  • Абай қарасөздеріндегі афоризмдерді жаттау.

№14 -слайд

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу