Кнут Гамсун «Аштық» романындағы автор бейнесі. Қазақ әдебиеті, 9 сынып, сабақ жоспары. 18-сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4.Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат | Мектеп: Шымкент қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||
Күні: 10.05.2019 | Мұғалімнің аты-жөні: Смагулова Р.А. | |||||||||||||||||||
Сынып: 9 Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Кнут Гамсун «Аштық» романындағы автор бейнесі | |||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сілтеме | 2) анализ және интерпретация: 2. Автор бейнесі | |||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | 9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау; | |||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Білім алушы
| |||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Автордың ішкі бейнесін ашатын көркемдегіш тәсілдерді табу | |||||||||||||||||||
Сабақта қамтылатын құндылықтар | Өмір бойы оқу, құрмет | |||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Дүниежүзі тарихы | |||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушыларға берілетін тапсырмалар үшін презентация қолданылады. | |||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Кнут Гамсун «Аштық» романы | |||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||||||||||||||
Басы 5 минут 2 минут | Қызығушылығын арттыру. https://www.youtube.com/watch?v=gYB9tr5tT50 «Притча о голодных» бейнебаяны мен Кнут Гамсун «Аштық» романының ұқсастығы қандай? Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары хабарланады. | https://www.youtube.com/watch?v=gYB9tr5tT50 «Притча о голодных» | ||||||||||||||||||
Ортасы 5 минут 10 минут 8 минут 10 минут | Мағынасын ашу Жас кезінде көп саяхат жасаған, әсіресе АҚШ-та. 1888 жылдан кейін Копенгагенде орнығады. 1890 жылы Гамсунның «Аштық» (норв. Sult) жаңашыл психологиялық романы жарық көріп, оны абыройлы етеді. https://www.youtube.com/watch?v=1KRupa-StBw 1-тапсырма. Кнут Гамсун. "Голод" бейнебаяннынан үзіндіні тыңдап, автордың ішкі ойын түсініп, романды жазу себептерін жазып шығу. (1.24-4.50 минут аралығы) Дескриптор: Бейнебаяндағы автордың ішкі ойын түсінеді. Романды жазу себептерін жазады. 2-тапсырма. Романның үзінділерінен автор бейнесін айқындайтын көркемдегіш тәсілдерді табу.
3-тапсырма. Романдағы автордың монологін және кофеханадан шыққан жас жігіт пен автордың арасындағы диалогты оқып, автордың аш тұрғандағы психологиялық жай-күйіне талдау жасау. Дескриптор: Монолог пен диалогтегі автордың психологиялық жай-күйіне талдау жасайды. | Презентация https://adebiportal.kz/kz/authors/view/747 «Аштық» романы | ||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут 3 минут | Кері байланыс.- «Аш бала тоқ баламен ойнамайды» деген мақал мен «Аштық» романының арасындағы байланыс қандай? Үйге тапсырма: Кнут Гамсун «Аштық» романындағы автор бейнесі | |||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||||||||||||
Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек көздеріне байланысты бөліп оқыту. Бөліп оқыту сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. Топтағы оқушылардың жеке қабілет ерекшеліктерін ескере отырып, тапсырманы саралап (дифференциация) даярлау. | Бірнеше тапсырмаларды жоспарлау кезінде олардың бір-бірімен байланысты болуына баса назар аударамын. Мысалы, бірінші тапсырмада ақпарат берілсе, келесі тапсырманы сол алған ақпараттарды қолдануға құрамын. | Дүниежүзі тарихы пәнімен пәнаралық байланыс. Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет құндылықтары көзделеді. Оқушылардың партада дұрыс отыру, тақтадағы ақпаратты жақсы көру үшін ыңғайлы отырғызу т.б. | ||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||||||||||
Жалпы баға Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1:Автор ойларын салыстырып, талдау жасауы. 2:Оқушылардың аштыққа байланысты талқылауы.. Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: Аштық туралы мақал-мәтелдерді еске түсірту. 2. «Голод» фильмін үйден толық көріп келуі. Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпаратты алдым? Оқушыларға осындай шағын көлемдегі қазақ тіліндегі шығарманы оқыту және оған сабақ кезінде талдау жасау |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?