Шығармадағы психологизм көрінісі. Қазақ әдебиеті, 9 сынып, сабақ жоспары. 5-сабақ.
САБАҚ: қазақ әдебиеті | Мектеп: НЗМ | ||||||||||||
Мерзімі: | Оқытушы аты-жөні: | ||||||||||||
СЫНЫП: 10 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: 0 | |||||||||||
Бөлім: Адам жанының құпиясы | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Шығармадағы психологизм көрінісі | |||||||||||||
Сабақтың оқу мақсаттары | 9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау; | ||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | І. Жансүгіров «Құлагер» поэмасындағы психологизмді анықтау | ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Өзін-өзі тану | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексикология мен терминология: Диалог пен айтылымға арналған тіркестер: • Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » • Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » • Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » • Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім | ||||||||||||
Алдыңғы білім | Бұл бөлімде оқушылар 8-сыныпта меңгерген тілдік дағдыларын одан әрі дамытады. | ||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||
Жоспар ланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Дерек көздері | |||||||||||
Сабақтың басы 3 минут 7 минут | Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері белгіленеді. №1 тапсырма. «Галереяда ой шарлау» әдісі арқылы суреттер мен тұжырымдарды байланыстырып, ой қорытады.СЖ
I. Жансүгіровтың «Құлагер» поэмасы қазақ әдебиеті тарихында шоктығы биік тұрған көркем туындылардың бірі. | ||||||||||||
10 минут 5 минут 12 минут 3 минут | XIX ғасырдың екінші жартысында туып, XX ғасырдың бас кезінде дүние салған ардагер әнші, сазгер, әрі ақын — Ақан сері Қорамсаұлының аты қазақ мәдениеті тарихында елеулі орын алады. «Құлагер» поэмасы өз дәуірінің кұрбаны болған Ақан серінің трагедиясын сөз етеді. Әнге шөліркеген халқын сусындатып жүрген Ақан өнеріне жасалған шырмалғы — халық трагедиясы. №2 тапсырма. «Ойлан-жұптас-талқыла» әдісі арқылы оқушылар келесі сауалдарды талқылайды:Ж
қалай беріледі?
қай өлең тармақтарында көрініс табады?
күйзелісі, мұң мұнары басып тығырыққа тірілген ауыр да, азапты сәттерінің шыны мен сырына қаныға түсуіміздің сыры неде? Дескрипторға сай жұптық бағалау жүргізеді:
№3 тапсырма. Теориялық мәліметті жұбымен бірге талқылайды:
№4 тапсырма.Берілген кестеге сай шығармадан психологизм қолданысын анықтап, талдайды.
Дескрипторларға сай бағалау жүргізіледі: Шығармадан психологизм қолданылған үзіндіні іріктейді;(кемінде 2-3); Үзіндідегі психологизм көрінісін анықтайды. ;(кемінде 2-3); Сабақ бойынша кері байланыс «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы алынады. | https://massaget.kz/forum/viewtopic.php?f=109&t=19861 | |||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||
Ажырату – сіз қалай көбірек қолдау беруді жоспарлайсыз? Басқаларына қарағанда анағұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? | Бағалау – оқушылардың оқуын қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік тексерісі. АКТ байланыстары. Құндылықтар байланыстары. | |||||||||||
Қорытындылау Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары жетімді болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқу атмосферасы қалай болды? Менің жұмысым жоспарлы болды ма? Мен уақытымды дұрыс жоспарлай алдым ба? Жоспарыма қандай өзгертулер енгіздім және неге? |
| ||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?