Б. Майлин «Шұғаның белгісі» хикаятындағы автор бейнесінің рөлі. Қазақ әдебиеті, 9 сынып, сабақ жоспары. 2-сабақ.
Пән: Қазақ әдебиеті | Мектеп: | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалім: | ||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқаны: | Қатыспағаны: | |||||||||||||
Бөлім | Адам жанының құпиясы | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Б. Майлин «Шұғаның белгісі» хикаятындағы автор бейнесінің рөлі | ||||||||||||||
Оқу мақсаты | Анализ және интерпретация 9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау. | ||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| ||||||||||||||
Бағалау критерийі |
| ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | әйел теңсіздігі6 көңіл бөлу, шоқтығы биік туынды, суреткер, бейтарап қарамау, аяушылық сезімін білдіру, биікке көтеру, төрінен ойып тұрып орын алу, зерлі сөздің зергері, т.б. | ||||||||||||||
Алдыңғы тақырып | Б. Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты | ||||||||||||||
Сабақта қамтылатын білім беру құндылықтары | Адами қасиет, тәлім-тәрбие, достық, татулық Зерттеген мәселе бойынша өмірлік ұстаным | ||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Іс-шаралар | Ресурстар | |||||||||||||
10 минут | Қызығушылықты ояту кезеңі Ой шақыру Бейімбет туралы айтылған Ілияс Жансүгіровтің сөзін талқылаудан бастайды және «6 Неліктен» стратегиясын қолданып, сұрақтарға жауап береді. Алдыңғы сабақтармен байланыс орнатылады.
І. Жансүгіров «6 НЕЛІКТЕН» стратегиясы 1. Неліктен Бейімбет әйел теңсіздігі мәселесіне көңіл бөлген? 2. Неліктен «Шұғаның белгісі» хикаятын қазақ прозасының шоқтығы биік туындыларының бірі дейміз? 3. Неліктен Бейімбет Майлинді – "қазақ әңгіме жанрының атасы" дейді? 4. Неліктен суреткер қайғылы Шұғаға бейтарап қарамайды? 5. Неліктен автор басты кейіпкерге аяушылық сезімін білдіреді? 6. Неліктен Бейімбет өз заманының қыздарымен салыстыру арқылы Шұғаны биікке көтереді? 6. Неліктен Бейімбетті «тамаша талантымен әдебиетіміздің төрінен ойып тұрып орын алған зерлі сөздің зергері» деп бағалайды?
| https://prezi.com/3ryl_bdh1mqk/presentation/ Бейімбет туралы ойлар | |||||||||||||
5 минут 10 минут 5 минут 5 минут | Мағынаны тану кезеңі ТЖ
1-тапсырма. Оқушылар берілген ой-пікір аясында хикаяттан мысалдар келтіре отырып, дәлелді талдауларын ұсынады.
Осы талдау негізінде оқушылар «Ойлану пирамидасын» қолдана отырып, әңгімеден дәлел келтіреді. Әңгіменің негізгі ойы: ______________ _________________ Әңгімедегі мораль философиясын суреттейтін екі сөз: __________ ____________ __________ ___________ Әңгімедегі ойдың маңыздылығын суреттейтін төрт сөз: _______ _________ _________ ________ ___________________ 2-тапсырма. Оқушылар «Шұғаның белгісі» хикаятының әр бөліміне ат қою арқылы негізгі оқиғаларға түсінік береді және берілген хикаят бойынша автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы рөлін анықтайды.
3-тапсырма. Шығарма желісі бойынша топ мүшелері проблемалық 2 сұрақтан құрастырады. Құрастырған сұрақтарын сағат тілімен келесі топтарға ұсынады. Басқа топтың оқушылары жауап береді. Мысалы:
Бағалау. «Бармақ» әдісін қолдана отырып бағалайды. Бағалау дескрипторлары:
4-тапсырма. Оқушылар автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтайды. «Т кестесі» әдісі қолданылады.
Бағалау. «Блоб ағашы» Дескриптор:
Ойтолғаныс кезеңі Әңгімеге қатысты мақалмен, қанатты сөздермен тұжырымдайды, қорытынды жасайды. | ||||||||||||||
5 минут | Кері байланыс. «Плюс, Минус, Қызықты»
| ||||||||||||||
Қосымша мәлімет | |||||||||||||||
Саралау – көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? | Пәнаралық байланысқа сілтеме Денсаулық және қауіпсіздік АКТ сілтемелері Құндылықтар сілтемесі | ||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?