Ғабит Мүсрепов «Ұлпан» повесіндегі қыз тағдыры. Қазақ әдебиеті, 9 сынып, сабақ жоспары. 3-4 сабақ.
Пәні: қазақ әдебиеті Күні: 05.04-09.04.2021 | Сыныбы: 9 Мұғалімнің аты-жөні: Жусупова А.А., Нурмуханова А.Е. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім тақырыбы | 7-бөлім. Махаббатсыз дүние бос. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы № 3-4 | Ғабит Мүсрепов «Ұлпан» повесіндегі қыз тағдыры | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты | 9.Т/Ж2.Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу 9.Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдаудағы тура және жанама мінездеулерді жіктеу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Оқушылардың барлығы Повестің идеясын ашу Повестегі кейіпкерлерді жіктеу Оқушылардың көбі Ұлпан мен қазіргі қыздардың тағдырын салыстыру Оқушылардың кейбірі Қоғамдағы қыздың рөлін бағалау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Идеясын ашуда ұлттық мүддені көрсетеді; Кейіпкерлерді жіктеуде тура және жанама мінездеулерді ашады; Салыстыруда замандар өзгерісін көрсетеді; Қыздың рөлін бағалауда әлеуметтік-экономикалық негізін ашады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Дағдыларды дамыту: Сыни ойлау, топта жұмыс жасау, шығармашылық дағдылары, түсіну және жауап беру, анализ бен интерпретация, бағалау және салыстыру. Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: Мәтін сөздігінде. Талқылау сұрағы: «Абай өлеңдерінің құндылығы неде? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды қалыптастыру | Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстар | Шығарма үзінділері, кесте, графикалық органайзерлер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқыту | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Оқушының іс-әрекеті | Саралау | Қалыптастырушы бағалау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ басы 5 минут | 1-тапсырма: «Ми шабуылы» әдісі. Слайд № 1 Мақсаты: Психологиялық ахуал қалыптастыру. Нұсқаулық: Суреттер бойынша тақырыпты болжаңыз. Дескриптор: Жауабын дәлелмен аргументтейді. Сабақ мақсаты таныстырылады. Бағалау критерийлері болжанады | Сурет ұсынылады, оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді. | Оқушылар өздерін дескриптор бойынша тексеріп, «Үш айдарлы» әдісі арқылы бағалайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 10 минут 10 минут 7 минут 7 минут | 1-тапсырма. Мақсаты: Повестегі кейіпкерлерді жіктеу Нұсқаулық: Үзінділер мен анықтаманы оқып, кестені толтырыңыз. Дескриптор: Кейіпкерлерді жіктеуде тура және жанама мінездеулерді ашады;
2-тапсырма. Мақсаты: Повестің идеясын ашу Нұсқаулық: Үзінділерді оқып, кестені толтырыңыз. Дескриптор: Идеясын ашуда ұлттық мүддені көрсетеді;
3-тапсырма. Мақсаты: Ұлпан мен қазіргі қыздардың тағдырын салыстыру Нұсқаулық: Үзіндіні оқып, монологты осы заман тұрғысынан өзгертіп жазыңыз. Дескриптор: Салыстыруда замандар өзгерісін көрсетеді; 4-тапсырма. Мақсаты: Қоғамдағы қыздың рөлін бағалау Нұсқаулық: Үзіндіні оқып, монологты осы заман тұрғысынан өзгертіп жазыңыз. Дескриптор: Қыздың рөлін бағалауда әлеуметтік-экономикалық негізін ашады.
| Оқушылар жұпта жұмыс жасайды. Үзінділер беріледі. Қажет болса, сыныппен бірге талқыланады. Оқушылар жұпта жұмыс жасайды. Оқушылар топта жұмыс жасайды. | Оқушылар өздерін жауап кілті бойынша тексереді. Бір-бірін дескриптормен бағалайды. Оқушылар бір-бірін дескриптор бойынша бағалайды. Бір-бірін дескриптормен бағалайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 2 мин | Рефлексия «Ет тартқыш» әдісі Мақсаты: Сабақ барысында игерген білімін бағалау. | ИНСЕРТ кестесі беріледі. | жеке жұмыс жасайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің өткізген сабақ бойынша рефлексиясы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау. Көбірек қолдау үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер жүктейсіз? | Қалыптастырушы бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс. Денсаулық және қауіпсіздік тексеру. АҚТ қолдану. Құндылықтарға сілтеме | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары жүзеге асырылды ма? Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Сабақтың бұдан –да жақсы өтуіне не ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты) |
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?