Нысанбай жырау «Кенесары – Наурызбай». Қазақ әдебиеті, 9 сынып, сабақ жоспары. 3-сабақ.
САБАҚ: 2 | Мектеп: | ||||||||
Мерзімі: | Оқытушының аты-жөні: Угыбаева Г.А. | ||||||||
СЫНЫП: 9 Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: 0 | |||||||
Бөлім | Тарихи шындық пен көркемдік шешім | ||||||||
Сабақтың тақырыбы | Нысанбай жырау «Кенесары – Наурызбай» | ||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; | ||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушы Шығарма кейіпкерлерінің бейнесін танытатын жолдарды анықтайды; Көптеген оқушы Жырдан дәлел келтіре отырып, кейіпкерге мінездеме береді; Кейбір оқушы Кейіпкерлер жүйесін, автор көзқарасын анықтайды; | ||||||||
Бағалау критерийі | көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды. | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминалогия: тарихи жыр, батырлық эпос үлгісі, ұлт-азаттық көтеріліс, автор көзқарасы, кейіпкерлер жүйесі, кейіпкер бейнесі Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: Автордың идеялық нысанасы, көзқарасы… Автордың шығармадағы оқиғаларға көзқарасы, кейіпкерлерге қатынасы... | ||||||||
Мектеп құндылықтары | Өмір бойы оқу: білуге құштарлық, шығармашылық және оқылатын материалға сыни қарау арқылы оқуға құштарлыққа баулу, ақылын, денесін, қарым-қатынас пен мінезді ұдайы дамыту. Өзіне оқушылардың өз бетімен оқуына ықпал ететін икемділік мен дағдыларды дамытуды қамтиды. | ||||||||
Алдыңғы сабақта | шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасады; | ||||||||
Жоспар | |||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Дерек көздері | |||||||
Сабақтың басы 4 минут | Сынып оқушылары 5 топқа бөлінеді. Оқу мақсатымен, бағалау критерийімен танысады. | Слайд | |||||||
Сабақтың ортасы 10 минут 3 минут 10 минут 4 минут 5 минут 2 минут | Т Тапсырма Шығарма кейіпкерлерінің бейнесін танытатын жолдармен таныса отырып, көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып шығыңыз.
Ел ішінде ____ __________. Қашқан босқын жиылып, Өз алдына қол болды.
_________ __________ аңқылдап, Жауды үркітіп қашырды, ____ _______________ жарқылдап.
Бұғыбай басшы ____ ______. Әдіре қалғыр Алатау, Асуға қиын ______ _______.
Көк дөнен ат астында. Камзол ішік құнтиған, ___ ______________ басында. Керұғлыға бергісіз _______ __________ қасында. Сол уақытта Наурызбай ___________ ______ жасында. Кері байланыс
Т Тапсырма Жырдан дәлел келтіре отырып, кейіпкерлер жүйесін анықтаңыз. (Топтар тақтаға ілінген тапсырмаларды өзара ақылдасып таңдайды.) 1-топ Кенесары бейнесін танытатын үзінділерден дәлелдер келтіру арқылы кейіпкерге мінездеме беріп, автор көзқарасын анықтаңыз. 2-топ Наурызбай бейнесін танытатын үзінділерден дәлелдер келтіру арқылы кейіпкерге мінездеме беріп, автор көзқарасын анықтаңыз. 3-топ Ағыбай бейнесін танытатын үзінділерден дәлелдер келтіру арқылы кейіпкерге мінездеме беріп, автор көзқарасын анықтаңыз. 4-топ Науан бейнесін танытатын үзінділерден дәлелдер келтіру арқылы кейіпкерге мінездеме беріп, автор көзқарасын анықтаңыз. 5-топ Сол замандағы батырлар бейнесін танытатын үзінділерден дәлелдер келтіру арқылы кейіпкерлерге мінездеме беріп, автор көзқарасын анықтаңыз. Топтық бағалау Ж Тапсырма Кестені толтырып, кейіпкер бейнесін талдаңыз.
Бірін-бірі бағалау Оң жағыңызда отырған оқушының жұмысын тексеріп, комментарий жазыңыз. | Слайд, парақшалар | |||||||
2 минут | «Кенесары, Наурызбай» жыры туралы 2 ақпарат – 1 пікір – |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?