Тарихи шындық пен көркемдік шешім. Махамбет Өтемісұлы «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны», «Мен - мен едім, мен едім!», «Бағаналы терек». Қазақ әдебиеті, 9 сынып, сабақ жоспары. 3-сабақ.
Пән | қазақ әдебиеті 2-тоқсан II нұсқа | ||||||
Сабақ |
| ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||
Бөлім тақырыбы | Тарихи шындық пен көркемдік шешім Махамбет Өтемісұлы «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны», «Мен- мен едім, мен едім!», «Бағаналы терек» | ||||||
Сабақтың түрі | Шығармашылыққа баулу | ||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану | ||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
| ||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминология: Мен кесекті ердің сойымын,Кескілеспей бір басылман. Ар - намысым қашырман. Бұлтқа жетпей шарт сынбан! Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: | ||||||
Мектеп құндылықтары |
| ||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Шығармадағы кейіпкерлерді талдау | ||||||
Жоспар | |||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | |||||
Сабақтың басы 7 минут | Оқушыларды сабаққа ұйымдастыру сәті. Қызығушылықты ояту Өткен сабаққа сілтеме жасай отырып: ақынның «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны» өлеңінен 1 кейіпкердің өзің білетін 1 ерекшелігін мысалға келтір. Таңдау қиын болды ма? Несімен? Жеңіл болса, қалайша? Дәлел айтыңыз.
| Таныстырылым | |||||
Сабақтың ортасы 5 минут 15 минут 5 минут 3 минут
| Т Оқушыларды 4 топқа бөлу. Әр топқа 5 оқушыдан келу. Топтарға ақын өлеңінен VIII үзіндіні беру.Оқып танысады. Беркініп садақ асынған,Біріндеп жауын қашырған.Құйқылжыған құла жирен ат мінген,Құйрық, жалын шарт түйген,Мен кесекті ердің сойымын,Кескілеспей бір басылман.Алдыңа келіп тұрмын деп,Ар - намысым қашырман.Сүйегім тұтам қалғанша,Тартылмай сөйлер асылмын.Ей, тақсыр - ау, ей, тақсыр,Бойың жетпес биікпін,Бұлтқа жетпей шарт сынбан!Айта келген сөзім бар,Не қылсаң да жасырман.Шамдансам жығар асаумын,Шамырқансам сынар болатпын,Кәр қылар деп, «тақсыр - ау!»Аяғыңа бас ұрман.Бәйеке «сұлтан», ақ сүйек,Қыларың болса қылып қал,Күндердің күні болғанда,Бас кесермін, жасырман! Топтағы оқушылар тапсырмаларды өздері бөліп алады.
«Данышпан үкілер» 1-оқушы. Өлең үзіндісімен жұмыс. Үзіндіден өз ойына қарсы тұрған 1пікірді, жаңалық болған 1 ойды тауып жазады. 2-оқушы. Таныс және таныс емес. Шығарма үзіндісінен өзіне таныс болған және мүлдем таныс емес ойды табады. 3-оқушы. Иллюстарциялық бейнелеу. Үзіндінің негізгі ойын карикатура арқылы бейнелейді. 4-оқушы. Маңызды өмірлік даналық. Өлең үзіндісі негізінде маңызды даналық ой білдіреді. 5-оқушы. Үлгі боларлық қорытынды. Ақын өлеңі арқылы қазіргі өмірге қажетті қандай ой айтуға болады?
ҚБ. Топтар бір-бірінің жұмысын бағалайды. Кері байланыс.
| http://bilim-all.kz/olen/1624-Mahambettin-Baimagambet-sultanga-aitqany «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны» | |||||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия Мені қызықтырған минут... Маған ой салған уақыт... |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?