Мұрат Мөңкеұлының «Үш қиян» өлеңі және тарихи шындық. Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 3-сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Мектеп:

Мерзім:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі

Мұрат Мөңкеұлының «Үш қиян» өлеңі және тарихи шындық

Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттар (Оқу бағдарламасына сілтеме)

А/И2. Автор бейнесі

 Сабақ мақсаты

Эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау

 Бағалау критерийі

  • шығармадағы автор бейнесін анықтайды

 Тілдік мақсаттар

 

Сөздер мен сөз тіркестер: хикмет, қылует, сопылық, тәлім-тәрбие, үлгі.

Пән лексикасы және терминология: жанр, эпилог, пролог, сюжеттік желі.

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

менің ойымша....,

мен оны былай түсіндіремін.....,

себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын....,

мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,....,

қорыта келе,.......

 Құндылықтар

адамгершілік, ізгілік

 Пәнаралық байланыс

сәулет өнері, этномәдениет

Алдыңғы білім

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі

Шығармадағы автор бейнесін ашуға қатысты талдауларды пысықтау

Сабақ барысы

Жоспарлан ған сабақ кезеңдері

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5

6-7

Қызығушылықты ояту

Ой қозғау

1. «Үш қиян» өлеңінің аудиоқұсқасынан 00.00.-2.00. аралығында үзінді тыңдайды.

2. Үзіндіде аты аталатын тарихи тұлғалардың тізбегін жасайды, сұрақтарға жауап береді.

3. Тарихи тұлғалардың автор шығармасындағы орны қандай?

4.Неліктен автор Асанқайғы, Қазтуған,Орақ, Мамай, Телағыс, Шора, Исатай сынды аруақты ерлердің абыройын төккен жер деп зарланады?

Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылармен бірге талқылап таныстырады.

https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/10-synyp/poehziya/lesson/25-murat-mongkeuly-ush-qiyan

Сабақтың ортасы

8-16

17-26

27-31

32-35

1-тапсырма. Жуан-жіңішке сұрақтар

  • Оқушыларға «Үш қиян» өлеңінің 1,2,3,4,5-бөлімдері таратылады.
  • Мәтінді қатесіз түсініп оқиды;
  • Мәтін мазмұны бойынша авторға бағытталған тың сұрақтар құрастырады;
  • Автордың атынан сұраққа жауап беруге дайын тұрады;
  • Басқа балалардың сұрақтарын мұқият тыңдайды;
  • Сұрақ құрастырудың қиын жұмыс екенін біліп, ең үздік сұрақтарға ілтипат білдіреді.

2-тапсырма. Авторға мінездеме

Оқушыларға «Үш қиян» өлеңінің 6,7,8,9,10,11,12-бөлімдері таратылады.

Үзінділерді топта оқып, автордың ішкі қаупі, толғанысы, жауапкершілігі, болжамы т.б. арқылы авторға мінездеме береді.

үзінділер

автор көтерген мәселе (шынайылығы)

қауіп-қатер, болжамдары

авторға мінездеме

3-тапсырма. Ашық хат

«Неліктен сіз өз заманыңыздың ұнамсыз жағын ғана көрдіңіз?» деген сауалға дәлелді жауап алу мақсатында, авторға ашық хат жазады.

Топтық бағалау.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Шығармадағы автор бейнесін анықтайды

аудиомәтіннен үзінді тыңдайды

тарихи тұлғалардың тібегін жасайды

сұрақтарға жауап береді.

жуан, жіңішке сұрақтар құрастырады

автордың атынан сұрақтарға жауап береді

автор көтерген мәселені анықтайды

автордың тебіреністерін табады

авторға мінездеме береді

авторға ашық хат жазады

презентация

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі

http://adebiportal.kz/web/viewer.php?file=/upload/iblock/66b/66bf893db8d08773c12bacd971f13382.pdf&ln=kz

«Үш қиян» өлеңінің 1,2,3,4,5-бөлімдері

6,7,8,9,10,11,12-бөлімдері

Сабақтың соңы

36-40

Рефлексия

«Алма ағашы» әдісі

Оқушыларға сабақ басында екі түсті “алма” беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына ілу керек.

– мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын, менің көңіл – күйім көтеріңкі.

– мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл – күйім жоқ.

Үй тапсырмасы

  • Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңінің аудио нұсқасын аяғына дейін тыңдаңыз.
  • Шығармадағы тілдік ерекшеліктерге назар аударыңыз.

Дифференциацияны, берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер қоясыз?

Сіз оқушылардың сабақ барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді пайдаланасыз?

Техника қауіпсіздігі мен денсаулықты сақтау

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан ыңыз.

Денсаулықты сақтау технологиялары.

Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу