Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі. Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 8-сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Мектеп:

Мерзім:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі

Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттар (Оқу бағдарламасына сілтеме)

Т/Ж4.Шығарма үзінділерімен жұмыс

 Сабақ мақсаты

Көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану

 Бағалау критерийі

М.Мөңкеұлының «Сарыарқа» өлеңінен алынған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады.

 Тілдік мақсаттар

 

Сөздер мен сөз тіркестер: өзегін өртеген, заманның тарылғаны, көшкен жұрт

Пән лексикасы және терминология: көзқарас, зерттеу, эссе

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

менің ойымша....,

мен оны былай түсіндіремін.....,

себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын....,

мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,....,

қорыта келе,.......

 Құндылықтар

отаншылдық

 Пәнаралық байланыс

тарих

Алдыңғы білім

Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі

Шығарма үзінділерін өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдана білу жолдарын нығайту

Сабақ барысы

Жоспарлан ған сабақ кезеңдері

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5

6-8

Қызығушылықты ояту

Құндылықтар қоржыны

Топтағы оқушылар әдебиеттегі құндылықтарды 1 минутта жазып қоржынға салады. Өзге топқа ұсынады. Ол топ қоржындағы құндылықтарды талқылап, «Сарыарқа» өлеңінің үйде жаттаған үзінділерімен үндесуін талқылап ой қорытады.

Сабақ тақырыбы мен мақсаты талқыланып, таныстырылады.

Топқа бөлу

Оқушылар өлең шумақтары арқылы 4 топқа бөлінеді.

Шумақтарды топта талқылап, автор көзқарасына пікір білдіреді.

1-топ.

Біз көштік Сарыарқадан бермен асып,

Көлденең Сағыз бенен Жемді басып,

Ат мініп, киім киіп, тұқым алдық,

Сүйектес жақын жұртқа араласып.

2-топ.

Бұ қоныс – жеті жұрттан қалған қоныс,

Ноғайдың көшіп талақ салған қоныс.

Қазтуған, Асан Қайғы, Орақ, Мамай,

Біз түгілі осыларды да алған қоныс.

3-топ.

Әуелі жеңіп орыс Еділді алды,

Сарытау, Аштарханның жерін де алды.

Артынан Еділден соң Нарынды алды,

Тоғайдың ағаш, қамыс, талын да алды.

4-топ.

Замана, қауіп етем, қырланғаннан,

Қазақты айналдырды Сырды алғаннан.

Ақыртып асау таудай Орал суы,

Кешегі Бекқожа мен Тұрланды алған.

Сабақтың ортасы

9-26

27-31

32-35

2-тапсырма. «Тізбектеу» әдісі арқылы шығарма үзінділерімен жұмыс жасалады.

  • Оқушыларға «Сарыарқа» өлеңінің мәтіні беріледі.
  • Топтың әр мүшесі өзіндік зерттеу объектісін таңдап алады.
  • Нысан туралы ақпарат жинақталады.
  • Топ мүшелері ақпаратпен алмасады.
  • Негізгі ұғымдар мен тізбектер талданады.
  • Есте сақтау үшін ортақ кесте, сызба жасалады.
  • Зерттеу жұмысының ортақ нәтижесін рәсімдейді.
  • Зерттеу нәтижесін ұсынады.

Зерттеу объектісі:

  • Сарыарқа табиғатының суреттелуі.
  • Қазақ батырларының тарихы.
  • Отарлау. Жұт қоянның әсері .
  • Ұлттық құндылықтардың суреттелуі.

3-тапсырма. «Рефлексиялық эссе» әдісі

Оқушылар келесі сөйлемдерді жалғастыра отырып, «Тізбектеу» әдісі арқылы орындаған тапсырма бойынша туындаған ойларына кері байланыс эссесін жазады:

  • Алдымен біз былай ойладық...
  • Одан кейін мына проблемаға тап болдық...
  • Проблеманы шешу үшін біз ... жасадық.
  • Бұдан біз ... көрдік.
  • Демек, бұл мынаны ... білдіреді
  • Сонымен біз ... деген шешімге келдік.

Топтық бағалау.

Бағалау критерийі

Дескриптор

М.Мөңкеұлының «Сарыарқа» өлеңінен алынған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады.

әдебиеттегі құндылықтарды жазады

жаттаған үзінділердегі құндылықтармен байланыстырып, ой қорытады

зерттеу объектісін таңдап алады

нысан туралы ақпарат жинақтайды

топта ақпаратпен алмасады

негізгі ұғымдар мен тізбектерді талдайды

ортақ кесте, сызба жасайды

зерттеудің ортақ нәтижесін рәсімдейді

зерттеу нәтижесін ұсынады

тапсырма бойынша туындаған ойларына кері байланыс эссесін жазады

презентация

Сабақтың соңы

36-40

Рефлексиялық шеңбер

Оқушылар шеңбер бойы тұрады.

Мұғалім оларға келесі сұрақтарды қояды:

  • Сабақ барысындағы көңіл-күйіңіз қандай болды?
  • Бүгін не білдіңіз?
  • Сіз үшін не жаңалық болды?
  • Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?
  • Сабақта қандай қиындықтар туындады?
  • Сабақ аяғында қандай көңіл-күйде болдыңыз?

Мұғалім оқушылардың ауызша жауаптарына коментарий береді.

Үй тапсырмасы

  • Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңінің құрылымдық сипатына назар аударып оқу.
  • Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңінің шығу тарихына қатысты деректер жинақтау.

Дифференциацияны, берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер қоясыз?

Сіз оқушылардың сабақ барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді пайдаланасыз?

Техника қауіпсіздігі мен денсаулықты сақтау

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан ыңыз.

Денсаулықты сақтау технологиялары.

Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу