Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі. Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 9-сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын | Мектеп: | |||||||||||||||||||||
Мерзім: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі | |||||||||||||||||||||
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттар (Оқу бағдарламасына сілтеме) | А/И1. Әдеби шығарманың композициясы | |||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау. | |||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Шығармадағы оқиғаларды тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды | |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Сөздер мен сөз тіркестер: абыз, рухани жаңғыру, жер-су, ата-қоныс Пән лексикасы және терминология: сюжет, композиция Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша...., мен оны былай түсіндіремін....., себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын...., мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,...., қорыта келе,....... | |||||||||||||||||||||
Құндылықтар | адамгершілік, ізгілік | |||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | ||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі Шығарма құрылымына талдау жасау туралы алған білімді кеңейту | |||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||
Жоспарлан ған сабақ кезеңдері | Жоспарланған жұмыс түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-6 7-8 | Қызығушылықты ояту Ой қозғау
Сабақ тақырыбы мен мақсаты талданып, таныстырылады. | |||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 9-20 21-31 32-35 | 1-тапсырма. Зияткер зердесі Оқушылар үзінділерді мұқият оқып шығады немесе аудиокітаптан тыңдайды. Әр бөлімнен хабар беретіндей атау бере отырып төмендегі ұяшықтарды толтырып шығады. 2 Кәмелсіз қонған елін көп тоздырған, Қайырсыз осы секілді неткен қоныс? 3 Қуалап Исатайды өлтірген соң, Заманның содан бері тарылғаны. 4 Ерлерге ерегіскен не қылмады?! Бір қазақ еркек болса Махамбеттей, Мұны да аңсыз күні жазымдады. 6 Кіндігін, кірін жуып кескен жерден Қысылмай ер кете ме еркіменен?! Қонысқа таласасыз бұ заманда, Біз түгіл Асан Қайғы тентіреген. 8 Баласы мұсылманның нашарланды. Кең қоныс қайдан іздеп таптырады? 9 Ақыр да қыл жалаулы қалмақ кетті, Қуалап Дәулеткерей солдат кетті. Су қарап он екі жыл қайықпенен, Асан би жердің үстін барлап кетті. 15 Ел едік, біз де өзіңдей шалықтаған, Мал бітіп, қара қалың қалыптаған. Ақты қой, қылаң жылқы қып-қызыл нар, Тең ауды төрт түлік мал шауыттаған. 21 Қой сойып, үй басына, ойын қылып, Жиылып жүруші еді қыз бен келін. Шалқыған тасқын судай көңілін басып, Біреуге пенде болды кербездерім! 24 Мол дәулет қарағаштай халықтан кетіп, Кісімен бірдей болдық жаңа туған. 25 Сегізбай, Қаратал мен Көшентымық, Алқада сөз сөйледім базар қылып. 2-тапсырма. Оқырман пікірі Топтарда оқушылар ұяшықтарға жазған қайғылы болып табылатын ерекше эпизодтарын талқылайды. Оқушылар ұлт трагедиясының сипаты бар сөздерді анықтайды. Осы мәселені Блум сұрақтары арқылы топта талдайды. Ақынның мұңлы көңіл-күйді жасаудағы қарама- қайшылықты ашады. Білім: Кім? Не? Қашан? Қайда? Қалай? Түсінік: Мазмұнын айту... Қолдану: Неге маңызды? Анализ: Себебін анықтау Синтез: Қандай идея қоса аласыз? Бағалау: Бұл мәселені қалай шешер едіңіз? Сыныптық бағалау.
| презентация https://kitap.kz/audiobooks/olengderi_men_zhyrlary Өлеңдері мен жырлары | ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 |
| |||||||||||||||||||||
Дифференциацияны, берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер қоясыз? | Сіз оқушылардың сабақ барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді пайдаланасыз? | Техника қауіпсіздігі мен денсаулықты сақтау | ||||||||||||||||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан ыңыз. | Денсаулықты сақтау технологиялары. Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?