Қорқыттың нақыл сөздері. Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 6-сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ: №6 | Мектеп: | |||||
Пән: қазақ әдебиеті | ||||||
Күні : | Мұғалім: | |||||
Сынып: 8 Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Қорқыттың нақыл сөздері | |||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: | Б/С1.Тарихи және көркемдік құндылығы 8.Б/С1.Шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау | |||||
Сабақ мақсаты: | Шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырады; Тарихи және көркемдік құндылығын баға береді. | |||||
Құндылықтарды игерту: | «Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:
НЗМ құндылығы:
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу, өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. | |||||
Пәнаралық байланыс: | Ұлттық дүниетаным, әдебиет теориясынан алған білімдерін еркін қолданады. | |||||
АКТ-ны қолдану дағдылары | презентация | |||||
Бағалау критерийі: |
| |||||
Дескриптор |
| |||||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминология: жыр, ұқсастық пен айырмашылық, тарихи және көркемдік құндылық, зерттеу, тезис т.б. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Менің ойымша; тарихи және көркемдік құндылығына мынадай дәлелдер келтіремін; оған мынадай себептер бар; оны былай түсіндіремін. | |||||
Жоспар | ||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер, ресурстар | ||||
Сабақтың басы
2 мин | Қызығушылықты ояту https://yandex.kz/video/search?filmId=13119846363384376003&text=%D0%90%D0%BB%D0%BF%D0%B0%D0%BC%D1%8B%D1%81%20%D0%B1%D0%B0%D1%82%D1%8B%D1%80%20%D0%B6%D1%8B%D1%80%D1%8B%20%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82&noreask=1&path=wizard сайтынан Алпамыс батыр туралы бейнематериал көреді. | |||||
Сабақтың ортасы 3 мин
7 мин 3 мин 12+5 мин 5 мин | Мағынаны тану Оқушылар сабақтың оқу мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. Оқушылар «Алпамыс батыр» жырының бейнебаянын тыңдап, сюжеттік жоспарын жазып келуге берілген үй тапсырмасы бойынша жыр мазмұнын қысқаша баяндап, еске түсіреді. 1-тапсырма Ж/Т. «Басымдылық пирамидасы» әдісі 1-топ. «Бәмсі-Байрақ туралы жыр» мен Алпамыс батыр жырының ұқсастығы мен айырмашылығын Венн диаграммасы арқылы салыстырыңыздар. 2-топ. Қорқыт Атаның нақыл сөздері мен қазақ мақал-мәтелдерінің ұқсастығы мен айырмашылығын Венн диаграммасы арқылы салыстырыңыздар. 3-топ. «Бәмсі-Байрақ туралы жыр» мен Алпамыс батыр жырының тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, дәлел ретінде мәліметтер немесе айғақтар ұсыныңыздар. 4-топ. Қорқыт Атаның нақыл сөздері мен қазақ мақал-мәтелдерінің тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, дәлел ретінде мәліметтер немесе айғақтар ұсыныңыздар. Өз постерлерін қорғау кезінде әр топтың жұмысына бірден толықтырулар енгізіп не түзетулер енгізіп отырады. Әр жұмысқа бағдаршам көтеру (жасыл – құптаймын; сары – толықтыру қажет; қызыл – түзету енгіземін) арқылы дауыс береді. Кері байланыс: Раунд - Робин әдісі Әр оқушы тапсырма барысында не білгенін бір сөйлем немесе сөз тіркесі арқылы бірінің айтқанын бірі қайталамай, түгел айтып шығуы тиіс. 2-тапсырма ЖЖ. «Шығармашылық ізденіс» әдісі Төменде ұсынылған тақырыптардың бірін таңдап, шағын зерттеу жұмысының тезисін жазыңыздар.
Жоба құрылымы:
Оқушылар шағын зерттеу жұмысының тезисін жазып болғаннан кейін, жұппен алмасып, бір-бірінің жазбаларын оқиды, астына комментарий жазады. Алғашқы жұптан кейін келесі жұп оқиды. Соңында топтың үздік зерттеу жұмысының тезисін анықтап, «Галереяға» іледі. Барлық сынып үздік жұмыстарды оқып, үздіктің үздігін анықтайды. 3-тапсырма «Бұрыш» стратегиясы Оқушылар өздеріне «Бұрыш» таңдау арқылы Қорқыт ата кітабының тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. 1-бұрыш: Толғау тарихи құндылығымен бағалы, өйткені... 2-бұрыш: Толғаудың көркемдік құндылығы басым, себебі... 3-бұрыш: Толғау тарихи да, көркемдік те құндылығымен бағалы, неге десеңіз... 4-бұрыш: Екі ойлымын, менің топшылауымша ... | А парағы, маркерлер, үлестірме парақшалар, слайд | ||||
Сабақтың соңы 3 мин | Рефлексия «Блоб ағашы» | « | ||||
Қосымша ақпарат | ||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. | Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? | ||||
Топтық жұмыс арқылы басым топты анықтайды. Өз жұмыстарының нәтижесі ретінде зерттеу жұмысының тезисін жазу арқылы ғылыми жоба жазу дағдысы, өзіне деген сенімі артады. | Өз постерлерін қорғау кезінде әр топтың жұмысына бірден толықтырулар енгізіп не түзетулер енгізіп отырады. Әр жұмысқа бағдаршам көтеру арқылы дауыс береді. Раунд - Робин әдісі арқылы әр оқушы тапсырма барысында не білгенін бір сөйлем немесе сөз тіркесі арқылы бірінің айтқанын бірі қайталамай, түгел айтып шығуы тиіс. | Берілген тапсырмалардың ешқайсысы оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндірмейді. Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын: Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет; Жауапты азаматтық позиция; Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрметтерді дамытады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?