Тарихи жәдігерлер. Қазақ тілі, 11 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ. 2 нұсқа.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
6-бөлім. Ұлттың тарихи жәдігерлерін сақтау.
Шешендік сөздер
Пән: ҚАЗАҚТІЛІ (Т1) | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Тарихи жәдігерлер | ||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 11.1.2.1 Мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау; | ||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Тыңдалым материалынан аудиториямен байланысты ажырата алады. Тілдік қолданысын талдап, көркемдеуіш құралдардың рөлін анықтайды. Жәдігерлердің өміршеңдігін түсіне отырып, тарихпен байланыстырып айта алады. Тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай қолданады. | ||||||||||
Күтілетін нәтиже | Барлық оқушылар: Берілген суреттерге сүйене отырып, топта талқылау жасайды. Мәтіннің түрлерін ажырата алады. Бейнероликте көтерілген мәселені анықтайды. Оқушылардың көбісі: Бейнероликтегі мәселенің шешу жолдарын ұсынады. Жәдігерлерді сақтау және оның маңыздылығын түсіндіре алады. Өз көзқарасын жан–жақты тұжырымдап, мысалдар арқылы дамытып, дәлелдей біледі. Оқушылардың кейбірі: Жәдігерлердің тарихи сиатын салыстыра отырып баяндай алады. Жұмыстың ұтымды тұстары мен сәтсіз тұстарын анықтай алады. | ||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар түсінеді және сипаттайды... Тақырыпқа байланысты сөздер және терминдер: қорым, киелі орындар, өркениеті, Бейғазы тауы, қақпақ тастар. т.с.с. Тақырыпқа байланысты қолданатын тіркестер: Менің ойымша... Бір жағынан... Мен осы көзқараспен ... келісемін/келіспеймін. | ||||||||||
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | Жауапкершілік (топтың әр мүшесінің өз тапсырмасын жауапкершілікпен орындауы). Құрмет (әр топтың ойына, пікіріне құрметпен қарауы, елге, әлем елдеріне деген құрмет). | ||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | О2. Мәтіннің стильдік ерекшелігін тану(Қазақ тілі стильдерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану). О6. Оқылым стратегияларын қолдану(Белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу). | ||||||||||
Жоспар | |||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер, қажетті құралдар | |||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру және сабақтың мақсатын айқындау кезеңі: І. Амандасу ІІ. Оқушыларды түгендеу ІІІ. Қызығушылықты ояту: топқа бөлу
Сыныптағы барлық оқушы мұғалімнің қоржынына өзінің бір затын салады. Мұғалім қоржындағы заттарды ретсіз алу арқылы топтастырады. Алынған заттарға сәйкес оқушылар бес-алтыдан топтасады. ІҮ. Үй тапсырмасын тексеру Мәтіндерге салыстырмалы анализ жасауда қолданылатын морфологиялық деңгейдегі тілдік бірліктердің (зат есімнің реңк мәнін тудырушы жұрнақтар, сын есім шырайлары, сан есім түрлері, есімдік түрлері, етістік шақтары/райлары) анықтамасы мен олардың қолданылу мақсатын қарастыру, жазып келгендерін тексеру. Бағалау критерийі:
Ү. Өткен сабақты еске түсіру, жаңа сабақ мақсатын айқындау:
| қоржын презентация | |||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 5 минут 20 минут 3минут | Мағынаны ашу немесе мақсатқа жету үшін әрекеттер кезеңі: 1-қадам. Тыңдалымалды тапсырмасы Т/Ж, С/Ж «Талқылайық» әдісі. Оқушылар берілген суреттерді топта талқылап, әр топ пікірлерін сыныптық талқылауға салады.
Бағалау критерийі:
2-қадам. Тыңдалым тапсырмасыС/Ж Оқушылар « Беғазы-Дәндібай қорымындағы мәдени ескерткіштері » тақырыбындағы жаңалықты тамашалап, мұқият тыңдайды. Бағалау критерийі:
3-қадам. Тыңдалымнан кейінгі тапсырмалар Т/Ж
Бағалау критерийі:
4-қадам. Бағалау Ж/Ж Топтар бір-бірлерін бағалау критерийлеріне сай өзара бағалайды және ұсыныс білдіреді. 5-қадам. Қорытынды Біз бүгін сабақта жаңа ... алдық. Біз ... үйрендік. Сабақта ... ескеру керек. Жаңа сабақ ... өтті. 6-қадам. Үй тапсырмасы «Шешендік сөздер» тақырыптарына сай оқиға картасын не баяндама постерін құрастырып келу. Бағалау критерийі:
| суреттер https://www.youtube.com/watch?v=n-Gu6xcRAGE презентация таратпа материал | |||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Кері байланыс «3-2-1»
| таратпа | |||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||
Дифференциалау
Ерекше шығармашылық тәсілдемені (креативті ой) қолданып әңгіме не баяндама жаза алады – жоғары деңгей | Бағалау Бағалау критерийі арқылы жеке, топқа жұмыс тапсырмасын ұсынамын. | Пәнаралық сілтемелерДенсаулық пен қауіпсіздікті тексеруАКТ сілтемелер: презентация, алынған материал сілтемелері | |||||||||
Қабілеттері жоғары оқушы үшін сыныптастарын үйрету және қабілеттері төмен оқушыларға қолдау көрсету үшін қабілеттері аралас жұптар құру. | Оқушылар, жұптар бір-біріне кері байланыстар береді. | Бұл сабақта НЗМ құндылықтарын дамыту үшін қандай мүмкіндіктер бар? Оқушылар сыныптасын және өзін-өзі бағалау үшін бірге жұмыс жасайды. Жұптың әр мүшесі тапсырмаға жауапкершілікпен қарайды. Оқушылар әр жұптың ойына, пікіріне құрметпен қарайды, қазақ тіліне, алаш арыстарының қанатты сөздеріне құрмет білдіреді. Тақырыпқа сай тарих пәнімен пәнаралық байланыс болады. | |||||||||
Қорытынды жасау Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін не меңгерді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен жоспарлаған бөліну дұрыс болды ма? Мен кестеге сәйкес жүрдім бе? Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер жасадым және неге? |
| ||||||||||
Қорытынды бағалау Қай екі әрекет жақсы өтті (оқыту мен оқуды ескеру қажет)? 1: 2: Қай екі әрекет сабақты нығайтуы мүмкін (оқыту мен оқуды ескеру қажет)? 1: 2: Менің келесі сабағымда ескерілетін, бұл сабақтан сынып немесе жеке тұлғалар туралы не білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?