Қазіргі әлемдегі саясат және жаһандық мәселелер. Қазақ тілі, 10 сынып, сабақ жоспары. 5 сабақ. 1 нұсқа.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8 | Мектеп: Өскемен қаласы, химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||
Пән:5-сабақ, 1-нұсқа | қазақ тілі | ||||||||||||||||
Күні: 2019 ж. | Мұғалімнің аты- жөні: Қ.Н. Амиргазина | ||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқан оқушылар саны: | Келмегендер: | |||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | 8-бөлім: Қазіргі әлемдегі саясат және жаһандық мәселелер. | ||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.2.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала жазу | ||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: | Ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала жазады | ||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||
Тілдік міндеттер | Негізгі тақырып бойынша лексикалық минимум: жаһандану, қарқынды даму, байланыс жүйесі, нарыққа шығу, жеңілдей түсті, бедел, салық, іргесі, аңсайды, кері шегінеді, үрдіс, мойындағысы келмейді, бойға сіңіру, руханият, өркениет, көлегейлену, сабақтастыру және т.б. Неге? Қалай? Қашан? сұрақтарын пайдалану арқылы айтылым алды дайындық сөйлесуін жүргізеді. Мен осы көзқараспен келісемін/келіспеймін. Өйткені ... | ||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
| ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Сабақ елтану, тарих пәндерімен байланыста өтеді. | ||||||||||||||||
АКТ –ны қолдану дағдылары | Интерактивті тақта мүмкіндіктері. Таныстырылым | ||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар алдыңғы бөлімдер бойынша танымдық білімдерін жазылым тапсырмасын орындағанда пайдаланады. | ||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||
Жоспарлан ған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған жұмыс түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин 5 мин | Қызығушылықты ояту «Он сұрақ» тәсілі арқылы «жаһандық мәселе», «әлемдік саясат», «мәселе» деген сөз бен сөз тіркестерін алуға болады
Мағынаны тану.
Сынып оқушылары салалас, сабақтас құрмалас сөйлем түрлерін қайталап, жазылым тапсырмасына дайындалады. Мысалы, себеп-салдар, талғаулы, кезектес салалас құрмалас сөйлемдер: Себеп-салдар: сондықтан, сол себепті, себебі, өйткені Талғаулы: не, немесе, я, яки, болмаса, әйтпесе, әлде Кезектес: біресе, бірде, кейде. Әр оқушы бір түріне сөйлем құрап жазады. Кезектесіп оқиды. Мақаланың құрылымын, оны жазудың талаптарын, ғылыми–көпшілік стильдің ерекшеліктерін, оның тілін, аудиториясын анықтап, өзара ой бөліседі. | Оқушы дәптері Мақала жазу талаптары, ғылыми көпшілік стиль ерекшеліктері | |||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 мин | 2-тапсырма. Жазылым тапсырмасы. Жеке жұмыс.
Жиналған мәліметтер негізінде мақала жазыңыздар. Салалас, сабақтас құрмалас сөйлемдер қолданыңыз. Оқушылар өткен сабақтардағы бейнебаян, оқылым мәтіндерінен алған білімдерін жазылым дағдысы бойынша тапсырманы орындауда жинақтап қолданады.
Бағалау критерийлер бойынша өзара жұпта жүргізіледі. 5 балл мазмұнына (дескрипторлар 5 балл тіл сапасына | Қосымша мәтіндер дидактикалық материалда берілді | |||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
| ||||||||||||||||
Дифференциация – қалай жүзеге асырылды. Көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Мақал- мәтелдерді қолдандыруға көбірек көңіл бөлу. Селқостық танытатын оқушыларға көшбасшылық қызмет жүктеу. Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? Қабілетті оқушыларға зерттеу, жинақтау тапсырмаларын беруге баса назар аудару | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау жұптар арасында дескрипторлар арқылы бағаланады
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Жайлы атмосфера қалыптастыру | |||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсаттарына жетті ме? Егер оқу мақсаттарына жетпесе, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүзеге асты ма? Сабақ кезеңдері уақытқа сәйкес келді ме? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||||||||
Жалпы бағалау Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқуға қатысты ойланыңыз) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқыту мен оқуға қатысты ойланыңыз) 1: 2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |
Қосымша
Дидактикалық материал
«Он сұрақ» тәсілі арқылы «жаһандық мәселе», «әлемдік саясат», «мәселе» деген сөз бен сөз тіркестерін алуға болады
Мағынаны тану.
- Жазылымалды тапсырмасы.
Сынып оқушылары салалас, сабақтас құрмалас сөйлем түрлерін қайталап, жазылым тапсырмасына дайындалады. Мысалы, себеп-салдар, талғаулы, кезектес салалас құрмалас сөйлемдер:
Себеп-салдар: сондықтан, сол себепті, себебі, өйткені
Талғаулы: не, немесе, я, яки, болмаса, әйтпесе, әлде
Кезектес: біресе, бірде, кейде.
Әр оқушы бір түріне сөйлем құрап жазады. Кезектесіп оқиды. Мақаланың құрылымын, оны жазудың талаптарын, ғылыми–көпшілік стильдің ерекшеліктерін, оның тілін, аудиториясын анықтап, өзара ой бөліседі.
1-тапсырма. Жазылым тапсырмасы. Жеке жұмыс.
- Әлем елдері арасындағы өмір сүру деңгейі;
- Әлем елдерінің болашаққа жасаған жоспарларының арасындағы айырмашылық;
- Әлем елдерінің біздің өмірімізге, біздің елге әсері
Жиналған мәліметтер негізінде мақала жазыңыздар.
Салалас, сабақтас құрмалас сөйлемдер қолданыңыз.
Оқушылар өткен сабақтардағы бейнебаян, оқылым мәтіндерінен алған білімдерін жазылым дағдысы бойынша тапсырманы орындауда жинақтап қолданады.
Бағалау критерийлері | Дескрипторлар | ||
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала жазу |
| ||
|
Бағалау критерийлер бойынша өзара жұпта жүргізіледі.
5 балл мазмұнына (дескрипторлар
5 балл тіл сапасына
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?