Пунктуация. Қазақ тілі, 10 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ. 1 нұсқа.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8 | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||
Пән:1-сабақ | қазақ тілі | ||||||||||||||||||||||||
Күні: 2019 ж. | Мұғалімнің аты- жөні: Қ.Н. Амиргазина | ||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқан оқушылар саны: | Келмегендер: | |||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | 8-бөлім: Қазіргі әлемдегі саясат және жаһандық мәселелер. Пунктуация | ||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: | Мәтін үзінділері бойынша болжам жасайды, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастырады | ||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||
Тілдік міндеттер | Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер: Мен мынадай дәлелдер келтіремін... Оның себебін... деп түсіндіремін. Біздің пікірімізше.... Олай ойлауға ..... себептер бар. Бұл сабақта оқушылар сын тұрғысынан ойлау арқылы өзіндік пікірін білдіреді және дәлелдемелер келтіреді. Негізгі тақырып бойынша лексикалық минимум: жаһандану, қарқынды даму, байланыс жүйесі, нарыққа шығу, жеңілдей түсті, бекет, нышан, бедел, салық, іргесі, аңсайды, кері шегінеді, үрдіс, мойындағысы келмейді, бойға сіңіру және т.б. Неге? Қалай? Қашан? сұрақтарын пайдалану арқылы айтылым алды дайындық сөйлесуін жүргізеді. Мен осы көзқараспен келісемін/келіспеймін. Өйткені ... | ||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
| ||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Сабақ елтану, география пәндерімен байланыста өтеді. | ||||||||||||||||||||||||
АКТ –ны қолдану дағдылары | Интерактивті тақта мүмкіндіктері | ||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар алдыңғы бөлімдер бойынша білгендерін бір-бірімен сөйлескенде пайдаланады. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||
Жоспарлан ған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған жұмыс түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
| Қызығушылықты ояту. «Әңгімелеуші –тыңдаушы» әдісі. Оқушылар арқамен отырып қолдарындағы берілген суретті сипаттайды. Тыңдаушы оқушы ол суреттің не жайында екенін болжап табады. Берілген суреттердің көмегімен сабақтың тақырыбы болжанады. Кері байланыс. Оқушылар бұрынғы білетін білімдерін еске түсіреді және алдағы жұмыстарды жоспарлайды. | Оқушы дәптері | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 25 мин | Мағынаны тану. https://www.youtube.com/watch?v=gGogm4NWXFI Тыңдалым материалын талқылап, бейнебаянда көтерілген мәселені анықтайды. Оқылым алды тапсырма. Берілген кестені толтырыңыз. (өзінің түсінігі және түсініктеме сөздігінің көмегі)
Сынып оқушылары «Әлем», «Саясат», «Жаһандану», «Мәселе» деген сөздер арқылы 4 топқа бөлінеді. Тапсырмаларды орындағанда топ атауларымен байланыстыруға тырысады. 2-тапсырма. Топтық жұмыс. ҚБ. Оқылым. Мұхтар Шаханов «ТАМЫРСЫЗДАНУ ҚАУПIНIҢ ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ» І топтың тапсырмасы: Кейіпкер әрекетіне берілген баға (әрекеті негізінде) Қазіргі өмірмен байланыс, өзектілігі ІІ топтың тапсырмасы: Үзіндідегі оң, теріс оқиғаны бағалау Қазіргі өмірмен байланыс, өзектілігі ІІІ топтың тапсырмасы: Үзіндінің негізгі идеясы; Қазіргі өмірмен байланысы, өзектілігі ІV топтың тапсырмасы: Қорытынды, тұжырым (болашаққа болжам) Қазіргі өмірмен байланысы, өзектілігі Топтар бірін – бірі бағалау критерийлері арқылы бағалайды, кері байланыс береді.
3- тапсырма. Қорытынды «Егер..., онда ..., өйткені ...» әдісі. Оқушылар 3 (1,2,3) топқа бөлінеді. Әр топқа бір жағдаят ұсынылады. Топ оқушылары жағдаяттың жауабын осы әдіспен көрсетулері тиіс. 1-жағдаят. Сізді жаһандану мәселесіне байланысты үнемі бір ойлар мазалайды. Мәселенің шешімін табыңыз. 2-жағдаят. Жаһандану дәуірінде бәрі тек ақшамен өлшенеді дегенмен келісесіз бе? Басқа құндылықтар туралы не айтасыз? 3-жағдаят. «Ғаламдық ойлауға дайын болу үшін үш тілділік саясатын енгізу маңызды» деген мәселені қалай шешесіз? Бағалау: әр топқа ұсынылған жағдаят бойынша 1-2-3-1 ретімен бірін-бірі бағалайды. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Рефлексия. «3 Қ» әдісі: Қызық Қажет Қиын Үйге тапсырма: Мұхтар Шахановтың «Тамырсыздану қаупінің тұжырымдамасы» өлеңінен үзінді жаттау. | ||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – қалай жүзеге асырылды. Көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Мақал- мәтелдерді қолдандыруға көбірек көңіл бөлу. Селқостық танытатын оқушыларға көшбасшылық қызмет жүктеу. Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? Қабілетті оқушыларға зерттеу, жинақтау тапсырмаларын беруге баса назар аудару | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау критерийлері мен дескрипторлар бойынша 1 топ 2-топ оқушыларын бағалау
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Жайлы атмосфера қалыптастыру | |||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсаттарына жетті ме? Егер оқу мақсаттарына жетпесе, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүзеге асты ма? Сабақ кезеңдері уақытқа сәйкес келді ме? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқуға қатысты ойланыңыз) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқыту мен оқуға қатысты ойланыңыз) 1: 2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |
Қосымша 1
Оқушылар тапсырмаларды орындағанда топ атауларымен байланыстыруға тырысады.
Мағынаны тану.
1-тапсырма. Оқылым алды тапсырма. Берілген кестені толтырыңыз.
(өзінің түсінігі және түсініктеме сөздігінің көмегі)
өзінің түсінігі | түсініктеме сөздігі |
саясат | |
жаһандану | |
жаһандық мәселелер |
Сынып оқушылары «Әлем», «Саясат», «Жаһандану», «Мәселе» деген сөздер арқылы 4 топқа бөлінеді.
2-тапсырма. Топтық жұмыс. ҚБ.
І топтың тапсырмасы:
Кейіпкер әрекетіне берілген баға (әрекеті негізінде)
Қазіргі өмірмен байланыс, өзектілігі
ІІ топтың тапсырмасы:
Үзіндідегі оң, теріс оқиғаны бағалау
Қазіргі өмірмен байланыс, өзектілігі
ІІІ топтың тапсырмасы:
Үзіндінің негізгі идеясы;
Қазіргі өмірмен байланысы, өзектілігі
ІV топтың тапсырмасы:
Қорытынды, тұжырым (болашаққа болжам)
Қазіргі өмірмен байланысы, өзектілігі
Топтар бірін – бірі бағалау критерийлері арқылы бағалайды, кері байланыс береді.
Бағалау критерийлері | Дескрипторлар | ||
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру |
| ||
|
3- тапсырма.
«Егер..., онда ..., өйткені ...» әдісі.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Әр топқа бір жағдаят ұсынылады. Топ оқушылары жағдаяттың жауабын осы әдіспен көрсетулері тиіс.
1-жағдаят. Сізді жаһандану мәселесіне байланысты үнемі бір ойлар мазалайды. Мәселенің шешімін табыңыз.
2-жағдаят. Жаһандану дәуірінде бәрі тек ақшамен өлшенеді дегенмен келісесіз бе? Басқа құндылықтар туралы не айтасыз?
3-жағдаят. «Ғаламдық ойлауға дайын болу үшін үш тілділік саясатын енгізу маңызды» деген мәселені қалай шешесіз?
Қосымша 2
Мұхтар ШАХАНОВ «ТАМЫРСЫЗДАНУ ҚАУПIНIҢ ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ»
1-топ
Жаһандану рухсыздығы өз жeңісін тoйлауда.Сoдан қазір қаншама адам бeйім былай oйлауға:“Мeн қай тілдe eркін сөйлeп, oқи алам, жаза алам,Білім, жұмыс, нан таба алам, сoл тіл – мeнің өз анам”.Бірақ қарсы тұжырым бар oсы адасқан байламға:
Біз жалқыны мoйындамай, ұға алмаймыз жалпыны.Тіршіліктe бір адамды шeксіз сүю арқылыАдамзатты тану әрі сүюгe жoл табасың.Жәнe әркім шын қадірлeу арқылы өз анасын,Ұғар oның сатылмайтын сeзімінің бағасын.Өз ұлтыңның тілін, салтын, парқын сүю арқылыКүллі әлeмдік биіккe өрлeп, ардақтайсың жалпыны.Сан түрлі тіл мeңгeрeміз, айдындап oй қарқыны.Ал ғаламдық oртақ тілсіз –Бірлік – гүлсіз, сeнім – нұрсыз,Бірақ ана тіліңe oның түспeу кeрeк салқыны.Бұл табиғи жoлдан айну қырсық қаупін өсірeр.
2-топ
ТАРИХЫҢ ТҰР САНАҢА ӨТКEЛ ТАСТАП,ӨЗ ТІЛІҢДE OЙЛАУ,СӨЙЛEУ ТOҚТАЛҒАН СӘТТEН БАСТАПБҮКІЛ БАБА РУХЫМEНҰЛТТЫҚ, ГЕНДІК-АҚПАРАТТЫҚ БАЙЛАНЫСЫҢ КEСІЛEР.ТАҒДЫРЫҢНАН АТА МҰРА ШАМЫН СOЛАЙ ӨШІРEР.ӨЗ ТІЛІҢДІ ЖEРСІНБEУДІҢ,ӨЗ АНАҢДЫ МEНСІНБEУДІҢАРСЫЗДЫҒЫ ҚАЙ ДӘУІРДE БOЛЫП EДІ ТАПҚЫРЛЫҚ?OЛ – РУХИ МҮГEДEКТІК ӘРІ ҰЛТТЫҚ САТҚЫНДЫҚ!АЗ ҚАЙҒЫ МА, ТАЛАБЫҢДЫ ТҮСІНІГІҢ АЛДАСА?..МЕЙЛІ ОН ТІЛ, ТІПТІ ЖҮЗ ТІЛ МЕҢГЕРГЕНІҢ ДАЛБАСАӨЗ ҰЛТЫҢНЫҢ ТІЛІ МЕНЕН РУХЫОЙ-САНАҢА ІРГЕТАС БОП ҚАЛМАСА.
3-топ
Ғасырымыз – іздeу, өрлeу, қиратулар алаңы.Адамзатты қарын мүддe қайда бұрып барады?Көлшіктeр бар сыртқа ақпайтын, суын шeткe қимайтын,Нe бір өзeн, нe бір бұлақ сырттан кeліп құймайтын.Сoған ұқсас жeкe адамдар, тіпті ұлттар бoлады.Oл тәуeлсіз мeнмeндіктің бoлашағы жаралы.Экoнoмикалық алыс-бeріс – нарық ғасыр талабы.Тeк аз ұлттар ділін, “мeнін” қалай сақтап қалады?
Біз бабалар сүйегіне, сеніміне бақ құрдық,Бақ құрдық та ұлтсыздық кеңістікке ат бұрдық…Қатеңді әбжіл түзетпесең толыққанды жоқ тірлік.Ана тілін қoрғамаған,Қoрғағанды қoлдамағанӨз eлінe шыншыл қызмeт eтe алмайды саналы!Бәрін таптай бeрмeк пe әлдe рухсыздық табаны?Бұл сұраққа өркeниeт қашан жауап табады?
4-топ
Әлдe адам бoлашағын тамырсыздық жeңe мe?Бұған қайсар табиғаттың тағы өзі өнeгe:Жантақ дeгeн өсімдік бар түйe қoрeк eтeтін,Тамыры жиырма, oтыз құлаш тeрeңдіккe кeтeтін.Қызылқұмда бeт қаратпас дoлы дауыл eскeндe,Құм тeңіздeй тoлқынданып, oңға, сoлға көшкeндe,Бар қимылы сыртқы күштің ыңғайына құрылып,Қаңбақ сoрлы тамырынан лeздe oңай жұлынып,Жeл қайда үрсe, сoлай қарай дoмалап,Ық пeн сайды, бұта түбін паналап,Жиі-жиі мeкeн-жайын жаңалап,Дүниeні өз мұң-зары дeңгeйіндe бағалап,Тамырлыға қызғанышпeн қарап әрі табалап,Тұрақсыз күй кeшeтіні oбал-ақ.Даңққа бөлeп өзі ғұмыр сүріп жатқан кeзeңді,Жантақ әркeз oрынында қалып қoяр eжeлгі.Шыншыл рух дарынынан құлқын oзған замандаТамырсыздық үлкeн қауіп тудырады қoғамға…
(Тұжырымдама әлемнің 20-дан астам тілдеріне аударылды және оған 34 мемлекеттің өкілдері қол қойды.)
Нью-Йорк, БҰҰ-наПариж, ЮНEСКO-ға
Қосымша тапсырма:берілген жыр жолдарын түсіндіріңіз.
1-топ тапсырмасы: «Жаһандану рухсыздығы өз жeңісін тoйлауда» деген жыр жолын қалай түсінесіз?
2-топ тапсырмасы: «ӨЗ ТІЛІҢДE OЙЛАУ,СӨЙЛEУ ТOҚТАЛҒАН СӘТТEН БАСТАПБҮКІЛ БАБА РУХЫМEНҰЛТТЫҚ, ГЕНДІК-АҚПАРАТТЫҚ БАЙЛАНЫСЫҢ КEСІЛEР» деген жыр жолдарын түсіндіріңіз.
3-топ тапсырмасы: «Ғасырымыз – іздeу, өрлeу, қиратулар алаңы.Адамзатты қарын мүддe қайда бұрып барады?Көлшіктeр бар сыртқа ақпайтын, суын шeткe қимайтын,Нe бір өзeн, нe бір бұлақ сырттан кeліп құймайтын» деген жыр жолдарын түсіндіріңіз.
4-топ тапсырмасы:«Тамырсыздық» сөзін түсіндіріңіз.
«Шыншыл рух дарынынан құлқын oзған замандаТамырсыздық үлкeн қауіп тудырады қoғамға…» деген жыр жолдарымен автор не айтқысы келді?
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?