Кедейлік - жаһандық мәселе. Қазақ тілі, 10 сынып, сабақ жоспары. 6 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6- тарау. Қазіргі қоғам: әлеуметтік теңсіздік | Мектеп: Пән: қазақ тілі | |||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты- жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Келмегендер: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Кедейлік - жаһандық мәселе | |||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10. Ж4. Қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: | Ғаламдық тақырыптардағы көтерілген мәселелер бойынша (өз стилі) креативті эссе жазады. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік міндеттер | Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер: Мен мынадай дәлелдер келтіремін... Оның себебін... деп түсіндіремін. Біздің пікірімізше.... Олай ойлауға ..... себептер бар. Бұл сабақта оқушылар сын тұрғысынан ойлау арқылы өзіндік пікірін білдіреді және дәлелдемелер келтіреді. Негізгі тақырып бойынша лексикалық минимум: «Әр халықтың өзіндік жеке мәдени кеңістігі деген нәрсе бар» Неге? Қалай? Қашан? сұрақтарын пайдалану арқылы жазылым алды дайындық сөйлесуін жүргізеді. Мен осы көзқараспен келісемін/келіспеймін. Өйткені ... | |||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Мәтін мәнмәтінінде елтанумен, тарих, әдебиет, жаһанмен байланысты танымдық ақпараттар беріледі | |||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ –ны қолдану дағдылары | Интерактивті тақта | |||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен сабақта өз тобында берілген мәтіндер бойынша өзінің жазып келген сыни ойымен бөліседі. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарлан ған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған жұмыс түрлері | Ресурс тар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 мин | Қызығушылықты ояту Оқушылар сынып қабырғаларына ілінген қағаздардағы мәліметтерді аралап оқиды. Өзі дұрыс деп тапқан тұжырымдардың бірін таңдайды. Сонан соң «Иә», «Жоқ», «Білмеймін» және «Өз нұсқаңыз» деп сыныптың төрт бұрышында ілінген жазудың жанына барып тұрады. Сол ережені неге «иә» немесе «жоқ» дегенін дәлелдейді. Мысалы, ЭССЕ- бір нәрсенің әсерінен болатын толғаныстан туған шағын әдеби шығарма. Иә, мен бұл тұжырыммен келісемін, себебі ... Өз көзқарасыңды білдіруге арналған фраза - клишелер: - «Мен автордың бұл айтқан ... мәселесімен келісемін, …» Аргументативті эссе –даулы тақырыпқа жазылған әдеби шығарма. Басқаша айтқанда, «қосыламын» және «қарсымын» деген сияқты дау тудырушы кейбір тезистерді қорғайды. Жоқ немесе иә, ... Осылайша оқушылар бүгінгі сабақ тақырыбы мен оқу мақсаты қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе) тақырыбына шығады. Кері байланыс. Бұрынғы білетін білімдерін еске түсіру және алдағы жұмыстарды жоспарлау | Оқушы дәптері Сынып бұрыштарына ілінген сабақ мазмұнына қажетті материалдар А4, маркерлер Слайд | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин 15 мин 5 мин 30 мин 5 мин | Мағынаны тану. 1-тапсырма. Жазылымалды жұмыс. Жеке және топтық жұмыс. Әр оқушыға Эссе жазуға көмек беретін материалдар таратылады. № 2 таратпа материал: «АРГУМЕНТАТИВТІ ЖАЗУ ДЕГЕН НЕ? ОНЫ ҚАЛАЙ ЖАЗАДЫ?» Бұл теориялық мәліметті оқып, өз түсінгендерін топта бір- біріне түсіндіреді.
Оқушыларға №3 таратпа материал «АРГУМЕНТАТИВТІ ЭССЕНІ ҚҰРЫЛЫМЫ БОЙЫНША ЖАЗУ ҮЛГІСІ» мен «Астана – Тәуелсіздіктің жемісі» тақырыбындағы өз көзқарасын дәлелдеуге арналған эссе жұмысы таратылады. «АРГУМЕНТАТИВТІ ЭССЕНІ ҚҰРЫЛЫМЫ БОЙЫНША ЖАЗУ ҮЛГІСІ» І.Кіріспе бөлім ІІ.Негізгі бөлім
ІІІ. Қорытынды бөлім Тапсырма. Жазылған эссені түрлі- түсті маркерлерді алып, төмендегі үлгі бойынша талдаңыз. №3 тартпа материал. АРГУМЕНТАТИВТІ ЭССЕНІ ҚҰРЫЛЫМЫ БОЙЫНША ЖАЗУ ҮЛГІСІ І.Кіріспе бөлім
ІІ.Негізгі бөлім
ІІІ. Қорытынды бөлім.
Бағалау: жұпта БК бойынша Бағалау критерийлері:
Бір-бірін бағалауы – оқушылар жоғарыдағы критерийлерді қолданып, бір-бірінің жазба жұмыстары бойынша әрбір аспектілеріне пікірлерін білдіре бағалайды. 2- сабақ. Жеке жұмыс. Тапсырма: Ж4. Қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп, аргументативті эссе жаз. Эссе тақырыбы: « Кедейлік - жаһандық мәселе » пікіріне өз көзқарасыңызды, пікіріңізді жазыңыз. Бағалау критерийлері:
Мұғалімнің жұмысты жинап алып бағалауы. Кері байланыс. Өз еріктерімен Қорытынды бөлімдегі нақты шешім мен ұсыныстарын оқиды, басқа оқушылар бағалайды, кері байланыс береді. | Оқылым таратпа материалдары түрлі түсті маркерлер Слайд | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Кері байланыс. «Пирамида» Пирамида бөліктеріне етістіктерді орналастыру арқылы оқу мақсатына қаншалықты жеткендігін білдіру. Үйге тапсырма: « Кедейлік - жаһандық мәселе » тақырыбында 5- 6 сөйлеммен өзіндік көзқарасын жазып келу | |||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – қалай жүзеге асырылды. Көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Аргументтерді қолдандыруға көбірек көңіл бөлу. Селқостық танытатын оқушыларға көшбасшылық қызмет жүктеу. Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? Қабілетті оқушыларға зерттеу, жинақтау тапсырмаларын беруге баса назар аудару | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау критерийлері мен дескрипторлар бойынша топ топты бағалау
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау; Жайлы атмосфера қалыптастыру | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсаттарына жетті ме? Егер оқу мақсаттарына жетпесе, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүзеге асты ма? Сабақ кезеңдері уақытқа сәйкес келді ме? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуғажәнеүйренугеқатысты Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқуға қатысты ойланыңыз) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқыту мен оқуға қатысты ойланыңыз) 1: 2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?