Латын әліпбиіне көшу: мәселе, пікір, ұсыныс. Қазақ тілі, 10 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім: Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет.

МЕКТЕП: Орал қаласы ФМБ НЗМ

ПӘН: ҚАЗАҚ ТІЛІ мен ӘДЕБИЕТІ

КҮНІ:

МҰҒАЛІМ: Сралиева М.Б.

СЫНЫП: 10 Т1

ОҚУШЫ САНЫ:

КЕЛМЕГЕНДЕР:

Сабақтың тақырыбы: Латын әліпбиіне көшу: мәселе, пікір, ұсыныс

Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары

10 Т/А 5 Тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау.

10.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • Тыңдалым мәтінінің мазмұнын түсінеді;
  • Сұрақтарға жауап бере алады;
  • Жай сұрақ, бекіту сұрағын, интерпретация сұрағын құрастыра алады;
  • Сұрақтарға жауап бере алады.

Кейбір оқушылар:

  • Бағалау және шығармашылық сұрақтарын құрастыра алады;
  • Сұрақтарға жауап бере алады.

Бағалау критерийлері

  • Тыңдалым мазмұнын толық түсінеді;
  • Сұрақтарға дұрыс жауап береді;
  • Жай сұрақ, бекіту сұрағын, интерпретация сұрағын, бағалау және шығармашылық сұрақтарын құрастыра алады;
  • Жауаптары анық, әрі дәлелді;
  • Өз ойын дәлелдер келтіре отырып білдіре алады.

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы

Құндылықты дарыту

Жарқындылық, бір-біріне деген құрмет

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Ресурстар

Басы

5 минут

Ортасы

10 минут

5 минут

5 минут

10 минут

Қызығушылықты ояту

Талқылау сұрақтары:

  • «Қазақ тілі әліпбиін кириллицадан латын графикасына көшіру туралы» Жарлығы туралы не білесіз?
  • Латын әліпбиіне көшу қазақ еліне не береді?
  • Әліпбиді латынмен алмастырғанда ұтатын және ұтылатын тұстарымыз қайсы? Өз ойыңызды нақты дәлелдермен білдіріп көріңіз.

Оқушыларға жаңа тақырып пен сабақтың оқу мақсаттары таныстырылады.

1-тапсырма: Тыңдалым мәтінін негізге ала отырып, сұрақтарға жауап беріңіз.

  • Қай кейіпкердің пікірімен келісесің? Не себепті?
  • Профессор Бекен Сағындықұлы қандай ой айтады?
  • Профессор Айман Зейнулинаның айтуынша, латын жазуына көшеміз деп айта салу оңай, ал оны жүзеге асыру үшін үлкен шараларды қолға алуымыз қажет. Бұл қандай шаралар? Атап өтіңіз.
  • «Балабақшаларда, мектептерде, жалпы оқу үрдісінде латын әріптерін жазуды үйрететін пән - каллиграфия (жазу өнері) деген сабақты енгізу қажет» деген ұсынысты қай кейіпкер айтты?

2-тапсырма: Қай кейіпкердің ойы?

А. Профессор Бекен Сағындықұлы

В. Профессор Айман Зейнулина

С. Ақын Арман Қани

D. Ғылыми қызметкер Ербол Қайыров

Пікір

Кейіпкер

Қуантарлығы, бүгінде бастауыш сыныптарда оқитын балаларымыз ағылшынша үйренуде. Білім қуған жастар шет тілдерін меңгеріп, шетелдерде білім алуда. Осы тұрғыдан алғанда латын әліпбиіне көшуден қорқудың еш негізі жоқ деп санаймын.

Кезінде солақай саясаттың салдарынан халықтың мәдениеті, әдебиеті, тілі жойылып кетуге шақ қалғанын тарихтан білеміз. Сондай зұлмат замандарды басынан өткерген кейбір ұлы тұлғаларымыздың шығармалары мен қолжазбалары бізде сақтаулы тұр.

Мазмұнды оқулықтар мен әдебиеттің барлығын 100 пайыз сауатты етіп аударып шығу қажет. Өйткені, кезінде араб әрпінде жазылған небір әдебиеттер әлі күнге дейін шаң басып жатыр. Себебі, біз оларды оқи алмай, қиналдық.

Осы жердегі жоғары оқу орындарының ешқайсысы аудармашылар дайындамайды.

Дескриптор:

  • Тыңдалым мазмұнын толық түсінеді;
  • 4 сұраққа дұрыс жауап береді;
  • 4 пікірді кейіпкерлерімен дұрыс сәйкестендіреді.

3-тапсырма: Тыңдалым мәтінін тыңдап, сұрақтар құрастырыңыз.

Оқушылар тыңдалым мәтінінің мазмұнына сай жай сұрақ, бекіту сұрағын, интерпретация сұрағын, бағалау және шығармашылық сұрақтарын құрастырады.

Дескриптор:

  • 2 жай сұрақ, 2 бекіту сұрағын құрастыра алады.
  • 1 интерпретация сұрағын, 1 бағалау және 1 шығармашылық сұрақтарын құрастыра алады;
  • Сұрақтарды мәтіннен алып құрастырады.

Тыңдалым мәтіні

Соңы

5 минут

Сабақтың соңында бағалау критерийлеріне қайта оралып, сабақты қорытындылау. Кері байланыс.

Қосымша

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларды дамытуды қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ сілтемелері Құндылықтар сілтемелері

Рефлексия

Сабақмақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістеренгіздім және неліктен?

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу