Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет. Қазақ тілі, 10 сынып, сабақ жоспары. 5 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2- тарау. Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет | Мектеп: Пән: қазақ тілі | |||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты- жөні: | |||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Келмегендер: | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет | |||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.О6. Белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: | Белгілі бір мақсат үшін оқу түрлерін меңгере отырып, оқылым стратегияларын жүйелі қолдана біледі 1. Сарапшы (негізгі идея мен көтерілген проблеманы түсіндіреді) 2. Баяндаушы (қысқаша мазмұнын айтады) 3. Сұрақ қоюшы (1-нақты, 2-проблемалық, 1-шығармашылық) 4. Тілші (тілдік ерекшеліктерді атап кетеді) 5. Бағалаушы (әр топ мүшесіне тоқтала кете, топтық жұмысты бағалайды). | |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік міндеттер | Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер: Мен мынадай дәлелдер келтіремін... Оның себебін... деп түсіндіремін. Біздің пікірімізше.... Олай ойлауға ..... себептер бар. Бұл сабақта оқушылар сын тұрғысынан ойлау арқылы өзіндік пікірін білдіреді және дәлелдемелер келтіреді. Негізгі тақырып бойынша лексикалық минимум: Неге? Қалай? Қашан? сұрақтарын пайдалану арқылы айтылым алды дайындық сөйлесуін жүргізеді. Мен осы көзқараспен келісемін/келіспеймін. Өйткені ... | |||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
| |||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Мәтін мәнмәтінінде географиямен, елтанумен, жаһанмен байланысты танымдық ақпараттар беріледі | |||||||||||||||||||||||||||
АКТ –ны қолдану дағдылары | Интерактивті тақтадан бейнебаян көру арқылы тыңдалым дағдысы жетілдіріледі, назарын шоғырландырып дағдыланады | |||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен сабақта өз тобында берілген мәтіндер бойынша өзінің жазып келген сыни ойымен бөліседі. | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған жұмыс түрлері | Ресурс тар | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Қызығушылықты ояту Оқушылар топтарда екі минут ішінде өздері білетін «Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет» бойынша ой-талқы жасайды. Ойлар үлкен қағаз парақтарына жазылады. Оқушылар түрлі түстерді қолданып, ұқсас жаңалық түрлерін белгілейді. Оқушылар сипаттамаларын анықтайды және әр түрлі жаңалық түрлерінің тақырыптарын анықтайды. Болжау, сабақ тақырыбын, оқу мақсатын айқындау. Кері байланыс. Бұрынғы білетін білімдерін еске түсіру және алдағы жұмыстарды жоспарлау | Оқушы дәптері А4, маркерлер | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 10 мин | Мағынаны тану. 1-тапсырма. Топтық жұмыс. Оқылымалды тапсырма Төрт топқа 4 мәтін беріледі. Әр топ мүшесі мәтіннің мазмұнымен таныс болғаннан кейін өздеріне бөлінген рөлді атқарып, тапсырманы орындайды. 1-топқа. Жаңалықтар қалай дайындалады? 2-топқа. «Оралман» фильмі Германиядан жүлделі оралды 3-топқа. «Ақжелең» халықаралық күйшілер байқауына 5 елден өнерпаздар келді 4-топқа. Ұлы Жібек жолы жобасына Украина қызығушылық танытып отыр Топ мүшелері: Берілген рөлдерді таңдау арқылы оқушыларды саралап оқыту әдісін (дифференциация) қолдану. 1. Сарапшы (негізгі идея мен көтерілген проблеманы түсіндіреді) 2. Баяндаушы (қысқаша мазмұнын айтады) 3. Сұрақ қоюшы (1-нақты, 2-проблемалық, 1-шығармашылық) 4. Тілші (тілдік ерекшеліктерді атап кетеді) 5. Бағалаушы (әр топ мүшесіне тоқтала кете, топтық жұмысты бағалайды).
Оқушылар тапсырманы орындайды. Жұмыстарын қорғайды, бағалайды Бағалау әдісі- «Детальді талдау». Бағалаушы әр топ мүшесінің атқарған рөлі бойынша талдау жасау арқылы бағалайды. Бағалау критерийлері:
2- тапсырма. Бүгін өзің топта талқылаған мәтінгежазбаша тезис жаз. Оқушылар 2-3 сөйлеммен тезис жазады, топ ішінде бір- бірімен сағат тілімен ауыстыра отырып, бір- бірін ауызша бағалайды. | Оқылым таратпа материалдары | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Рефлексия. Кері байланыс Үйге тапсырма: «Аңыз адам» журналынан өнер мен мәдениетке қатысты қысқаша бір мақаланы сыныпқа қандай стратегиямен жеткізетініңді дайындап кел. | |||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – қалай жүзеге асырылды. Көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Мақал- мәтелдерді қолдандыруға көбірек көңіл бөлу. Селқостық танытатын оқушыларға көшбасшылық қызмет жүктеу. Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? Қабілетті оқушыларға зерттеу, жинақтау тапсырмаларын беруге баса назар аудару | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау критерийлері мен дескрипторлар бойынша топ топты бағалау
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау; Жайлы атмосфера қалыптастыру | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсаттарына жетті ме? Егер оқу мақсаттарына жетпесе, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүзеге асты ма? Сабақ кезеңдері уақытқа сәйкес келді ме? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуғажәнеүйренугеқатысты Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқуға қатысты ойланыңыз) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқыту мен оқуға қатысты ойланыңыз) 1: 2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |
БАҒАЛАУШЫ ПАРАҒЫ ТОП- | |
1.Сарапшы (негізгі идея мен көтерілген проблеманы анықтайды) | |
2.Баяндаушы (қысқаша мазмұнын айтады) | |
3.Сұрақ қоюшы (1-нақты, 2-проблемалық, 1-шығармашылық) | |
4.Тілші (тілдік ерекшеліктерді атап кетеді) |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?