Қиырдағы қазақтар. Қазақ тілі, 10 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім: 8-бөлім: Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет. Сөз мәдениеті

Сабақтың тақырыбы: «Қиырдағы қазақтар»

Мектеп: Орал қаласы НЗМ

Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сралиева М.Б.

СЫНЫП: 10 Т1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары

10.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау

10.3.4.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе)

 Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Негтив

  • Тыңдалым бойынша мәтінмен жұмыс жасай алады;
  • Көтерілген тақырыпты анықтай алады;
  • Бағалау сұрақтарын құрастыра алады;

 Тілдік мақсаттар

Көші-қон, этникалық қазақ, оралмандар, атажұрт, бейімделу

 Бағалау критерийлері

  • Тыңдалым мазмұнын толық түсінеді;
  • Сұрақтарға дұрыс жауап береді;
  • Жауаптары анық, әрі дәлелді;
  • Өз ойын түсінікті жеткізе алады.

 Тілдік мақсаттар

Диалог пен жазуға пайдалы сөздер тізбегі:

Менің ойымша.....

Менің пікірімше....

Қорытындылай келе......

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

Ұйымдастыру бөлімі

Төмендегі сөздерге анықтама беріп көр.

Сабақтың ортасы

5 минут

10 минут

5 минут

10 минут

5 минут

Тапсырма сипаттамасы: тыңдалым тапсырмасын тыңдап, сұрақтарға жауап береді.

Бағалау: кері байланыс

Тыңдалым тапсырмасы:

Бұл – National Digital History of Kazakhstan интернет порталы базасында ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің ұлттық жобасы. «Қиырдағы қазақтар» деректі фильмнің мақсаты – ұлттық сана мен төл тарихты жаңғырту, алыс-жақын шетелдерде тұрып жатқан қазақтардың шынайы өмірін көрсету.

  • Қандастарымыз атажұрттан безіп, жерұйық іздеп кетті ме?
  • Тарихи деректер не дейді?

  • Қандастарымыз мекен еткен Баянөлгей аймағы қалай құрылды? Қазір бұл өлкеде қанша қандасымыз түтінін түтетіп отыр? (жауабын толық жазыңыз)
  • Моңғолия қазағы Сатыбалды Түсіпжанұлы немен айналысады?

  • Жер қазуды өз діндеріне жат санайтын, қара жұмысқа жарамаған моңғолдардың ісін кімдер атқарды? Олар немен айналысты? Кәсіптері не болды?

  • Қолөнер шебері Сайлау Түлкібайқызы қолөнердің қай түрімен айналысады? Қандай бұйымдар жасайды? Сайлау апайдың басты мақсаты не? (толық, анық жауап беріңіз)

Бағалау критерийлері: ТБ

  • Тыңдалым мазмұнын толық түсінеді;
  • Сұрақтарға дұрыс жауап береді;
  • Жауаптары анық, әрі дәлелді;
  • Өз ойын түсінікті жеткізе алады.

2-тапсырма:

Топтық жұмыс: «Ыстық орындық»

Тапсырма сипаттамасы:

  • Оқушылар 5 топқа бөлінеді (әр топта 4 оқушыдан).
  • Топтар бірлесе отырып, тыңдалым мәтіні негізінде сұрақтар құрастырады
  • Сұрақтарды мұғалімге тапсырады;
  • Әр топтан тыңдалым мазмұнын жақсы меңгерген 1 оқушы шығып, сұрақтарды суырып, жауап береді.
  • Топтан шыққан оқушы сұраққа жауап бере алмаған жағдайда тобынан басқа оқушы шығуына болады.

Тапсырма сипаттамасы: Графиктік мәтінді негізге ала отырып, жазылым жұмысын орындайды.

Бағалау критерийлері:

  • Графиктегі мәліметтердің барлығын қамтиды;
  • Баяндама құрылымын сақтайды;
  • Тілдік оралымдарды орынды қолданады;
  • Сөз көлемі – 200-230 сөз

Жазылым тапсырмасы:

Елімізде Дүниежүзі қазақтарының құрылтайын өткізу дәстүрге айналған. Құрылтайға қатысып келген делегат ретінде Сізге деректерді пайдалана отырып, мақала жазу тапсырылды.

Тапсырма:

Берілген графикалық мәтіндегі ақпараттарды қолданып, статистикалық деректерді талдай отырып, мақала жазыңыз. Сөз көлемі – 200-230 сөз.

  • Жылдар бойынша деректерді талдап, түсіндіріңіз.
  • Салыстырмалы талдау жасаңыз.

https://www.youtube.com/watch?v=WSBZ7G7bhpQ

«Қиырдағы қазақтар» деректі фильмі

07:50 минутына дейін

07:50-ден 15:35-ке дейін

2 минут

Рефлексия.

Сабақта

Мен ..............................................білдім.

Мен .......................................... үйрендім.

Маған ...................................... ұнады.

Мен .......................................... қиналдым.

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларды дамытуды қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ сілтемелері Құндылықтар сілтемелері

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары

жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу