Әлихан Бөкейханның нақыл сөздері. Қазақ тілі, 10 сынып, сабақ жоспары.


Бекітемін:

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

_________

Қазақ тілі мен әдебиеті ӘБ меңгерушісі

_________

Мерзімі «___» ___ ___

Бөлім: Тіл және алаш идеясы.

Сөз мәдениеті.

Сабақтың тақырыбы: Әлихан Бөкейханның нақыл сөздері.

Мектеп: Орал қаласы ФМБ НЗМ

Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Алмагамбетова Ж.К.

СЫНЫП: 10 Т1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары

10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері);

 Сабақ мақсаттары

Негтив

-Ұсынылған мәтіннің мазмұнын жан-жақты түсіну:

-Мәтінді тілдік тұрғыдан талдау;

-Тілдік оралымдарды орынды қолдану;

- Публицистикалық стильдің ерекшелігін білу.

 Тілдік мақсаттар

зерделі ойлар, өзекжарды толғамдар, жанкешті арпалыс, зайырлы ұстаным, иек арту, зияткерлік білік, санаткерлік берендік, сенімді үзеңгілестер, сағы сынбауғ көмек қолын созу.

 Бағалау крийлері

  • Ұсынылған мәтіннің мазмұнын жан-жақты түсінеді:
  • Мәтінді тілдік тұрғыдан талдай алады;
  • Тілдік оралымдарды орынды қолдана біледі;
  • Публицистикалық стильдің ерекшелігін ажырата алады.

Алдыңғы білім

Бөлім бойынша алғашқы сабақ

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

«Құрастыр» сергіту сәті

Оқушыларға нақыл сөздердің қиындылары ұсынылады. Сөздердің қиындыларын бір-бірімен мағынасына қарай байланыстырып, нағыл сөз құрап шығарады.

Нақыл сөздің мағынасын түсіндіреді.

Мұғалім аталмыш тапсырманы топқа бөлу үшін де қолдануға болады. Кейін нақыл сөздердің мағынасын топта талқылатқызуға болады.

Оқушыларға сабақтың оқу мақсаты мен жетістік критерийлері таныстырылады.

Сабақтың ортасы

5 минут

15 минут

12 минут

Оқылым алдындағы тапсырма.

Оқушылар топта стиль түрлерін еске түсіреді. Ерекшеліктеріне тоқталады. Қандай тілдік оралымдар қай стильге тән екендігін өз топтарында талқылайды.

Дескриптор:

  • Стиль түрлерін біледі;
  • Әр стильге тән тілдік оралымдарды түсіндіре алады.

Оқылым тапсырмасы

1-тапсырма.

Мәтіннің мазмұнын топта талдаңдар. Мәтін не туралы?

Кейіпкер туралы не білдіңдер?

Дескриптор:

  • Мәтіннің мазмұнын түсінеді;
  • Ұлт көсемі турасында ақпарат біледі.

2-тапсырма

Рөлге еніп, мәтін бойынша талдау жүргіз.

Рөлдік тапсырма:

Талқы себепшісі: (Мәтіннің өзектілігін анықтап, мәтіннің мазмұны негізінде топта талқылауға арналған 2 немесе 3 сұрақ қояды);

Белгілеуші: (Мәтіндегі терминдер, тілдік оралымдар, өзге стильдің элементтерін белгілеп шығады);

Байланыстырушы: (Мәтіндегі тілдік оралымдардың қолданылуын қазіргі өмірмен байланыстырады);

Ұсыныс беруші: (Мәтіндегі тілдік оралымдарды қазіргі уақытта белсенді қолдануға ұсыныс тастайды.);

Қорытындылаушы: (Мәтін бойынша алдыңғы жұмыстардың бәрінің қорытындысын шығарып, түйінді ой айтады).

Дескриптор:

  • Тілдік оралымдарды таба алады;
  • Стиль түрлерін ажырата біледі.

Оқылымнан кейінгі тапсырма.

Уақыт көлігімен Алаш зиялыларының көсемі Әлихан Бөкейхановпен кездесуге мүмкіндік алсаң, одан қазіргі қоғамдағы қандай бір мәселені шешуге көмек сұрар едің? Неліктен?

  • Қазіргі қоғамдағы мәселелер тізімін жасап ал.
  • Тізімнен ең маңызды біреуін таңдап, ол мәселеге қатысты тілдік оралымдарды жинақта.
  • Стиль түрін орынды қолдан.

Қолдауды қажет ететін оқушылар үшін арнайы шаблон ұсынылады.

Дескриптор:

  • Мәтіннен кем дегенде 3 тілдік оралымды қолданады;
  • Публицистикалық стильді көркем әдебиеттің элементтерімен орынды қолдана алады;
  • Кем дегенде 1 нақыл сөз қолдана біледі.

Соңы

3 минут

Рефлексия.

Оқушылар бүгінгі сабаққа нақыл сөз түрінде кері байланыс береді.

«Сабақта ...............................................болмайын, .......................................................... білуге тиіс болады»

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларды дамытуды қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ сілтемелері Құндылықтар сілтемелері

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары

жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу