Бауыржан Момышұлының тіл туралы хаты. Қазақ тілі, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Тіл және алаш идеясы

Мектеп: Орал қаласындағы ФМБ НЗМ

Күні: Бауыржан Момышұлының тіл туралы хаты

Мұғалімнің ТАӘ:

Жакыпжанова А.С

Сынып: 10

Қатыспағандар саны:

Қатысқандар саны :

Сабақтың тақырыбы

Бауыржан Момышұлының тіл туралы хаты

Осы сабақ арқылы іске асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.2.1 публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері)

Сабақтың мақсаты

Мәтін мазмұнын түсінеді.

Мәтіндегі тілдік құралдар арқылы стилін анықтайды.

Стильдік ерекшеліктерін айқындап, дәлелдейді.

Талқылау сұрақтарын құрай алады

 Бағалау критерийлері

 

  • Мәтін мазмұнын түсінеді.
  • Мәтіндегі тілдік құралдар арқылы стилін анықтайды.
  • Стильдік ерекшеліктерін айқындап, дәлелдейді.
  • Талқылау сұрақтарын құрай алады

 Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология:

Тыңдалым мен айтылымға қажетті сөз тіркестері:

…не себепті деп ойлайсыз?

…айырмашылықтары неде?

...келісесіз бе?

...екені рас па?

Егер …болса, не болар еді?

 Құндылықтар

Құрмет,ашықтық,өмір бойы оқу.

 Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ әдебиеті

Осыған дейін меңгерілген білім

Алдыңғы сыныптарда оқушылардың оқылым дағдылары дамытылды.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

Мұғалім оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін талқылайды.

Сабақтың ортасы

10 минут

15 минут

10 минут

Оқылым алдындағы тапсырма.

Мұғалім оқушылардан публицистикалық стиль ерекшеліктері туралы сұрайды. Оқушылар публицистикалық стильдің тілдік ерекшеліктері туралы жұпта пікір алмасады.

Мұғалім оқушыларға стиль ерекшеліктері туралы білімдерін толықтырып, қысқа ақпарат бере алады.

Публицистикалық стиль жұртқа үндеу, үгіт айту, жаңалықтарды хабарлауда пайдаланылады. Мұндай үндеуге, үгітке, жаңалыққа қоғам үшін және дәл сол кезеңде зор мәні бар мәселелер тақырып болады.

Мысалы, саяси, экономикалық, экологиялық, мәдени мәселелер. Үндеудің мақсаты – жұртшылықты қоғамдық мәні бар іске жұмылдыру, жұртшылықтың санасына ықпал ету.

Публицистикалық стильдің сипаты:

  • Сөз өте жинақы, тұжырымды болып құрылады.
  • Сөз экспрессивті, екпінді болады.
  • Сөз тыңдаушылары мен оқырманын коммуникативтік байланысқа тартатындай құрылады.
  • Публицистикалық стильдің тақырыптары өмірдің әр саласына байланысты болғандықтан, ол тақырыбына сай ғылыми, көркем әдебиет стиліне жуықтап келеді.
  • Публицистикалық стиль ауызша және жазбаша түрде қолданылады.

Публицистикалық стиль газет, журнал, радио, теледидар арқылы беріледі.

Тілдік құралдары:

  • Экспрессивті сөздер, мақал-мәтелдер, тұрақты тіркестер
  • Тақырыпқа сай терминдер, неологизмер
  • Толымсыз сөйлемер
  • Тыңдаушының көңілін бұратын қаратпа сөздер, сұраулы, лепті сөйлемдер.

Оқылым тапсырмасы. Мұғалім оқушыларға Бауыржан Момышұлының ана тілі туралы хаты оқылым мәтіні ретінде ұсынылады. Оқушылар мәтінді толық оқып, мазмұнын жұпта талқылайды.Кейін мәтіндегі тілдік құралдарды талдау арқылы стилін анықтап, дәлелдейді.

  • Хат не туралы?
  • Хатты жазудағы түпкі мақсат қандай?
  • Автор келтірген мысалдар бүгінгі заманда кездесе ме?

1-тапсырма.

  • Мәтінді түсініп оқыңыз.
  • Мәтіндегі тілдік құралдарды талқылау арқылы стилін дәлелдеңіз.

Дескриптор:

  • Мәтін мазмұнын түсінеді
  • Мәтіндегі тілдік құралдарды талдайды
  • Стилін анықтап, дәлелдейді

Оқушылар дескрипторға сай бірін-бірі бағалайды. Оқушылар мәтінге толық талдау жасайды. Талдауларымен жұпта ауысады. Оқушылар бір-бірінің жұмыстарын шартты белгі қойып тексереді.

Оқылымнан кейінгі тапсырма.

Талқылау сұрақтарын құрау.

Оқушылар мәтін мазмұны бойынша екі жіңішке, үш жуан сұрақ құрайды.

Жіңішке сұрақтар – нақты, әрі қысқа жауапты қажет ететін сұрақтар.

Жуан сұрақтар – сын тұрғысынан ойланып, толыққанды, мазмұнды жауап беруді қажет ететін сұрақтар.

Кім?

Не?

Қашан?

Қайда?

Қанша?

Неше?

Қалай аталады?

…не себепті деп ойлайсыз?

…айырмашылықтары неде?

...келісесіз бе?

...екені рас па?

Егер …болса, не болар еді?

«Сұрақтар қоржыны». Оқушылар барлығы шеңбер құрап отырады және сұрақтарды қоржынға салады. Кеңекпен бір сұрақтан суырып, сұрақтарға жауап береді.

Таныстырылым

https://abai.kz/post/1311

Сабақтың соңы

2 минут

Сабақтың соңында мұғалім бағалау критерийлері мен сабақ мақсаттарына қайта оралады. Бағалау критерийлеріне қаншалықты қол жеткізгендері туралы бірге талқылайды.

Таныстырылым

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу