Алаш идеясы жайында. Қазақ тілі, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ 2 Тіл және алаш идеясы. Сөз мәдениеті | Мектеп: Орал қаласындағы ФМБ НЗМ | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің ТАӘ: Тажигалиева З.Т. | |||||||||||||
Сынып: 10Т1 | Қатыспағандар саны: Қатысқандар саны : | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Алаш идеясы жайында | |||||||||||||
Оқу мақсаттары | 10.3.4.1 - қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу («келісу, келіспеу» эссесі) | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар:
| |||||||||||||
Бағалау критерийлері
|
| |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминология: алаш зиялысы ,тілдің маңызы, ел мүддесі т.б. Жазылымға қажетті сөз тіркестері: Менің ойымша... Себебі, мен оны мен былай түсіндіремін... Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын... Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім... | |||||||||||||
Құндылықтар | Құрмет, өмір бойы оқу. | |||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих, қазақ әдебиеті | |||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | ||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған әрекеттер | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Мұғалім әрекеті: Мұғалім сөйлемдерді оқиды, оқушы зейінін шоғырландырады. Сабақ не туралы? кімдер туралы болмақ? деген сауал төңірегінде оқушыларға сөйлемдернің ішкі астарына болжам жасатады. Оқылатын сөйлемдер: Алаш ұлт-азаттық қозғалысы 1917 жылы ақпан және желтоқсан айлары аралығында өзінің шарықтау шегіне жетті.Кеңестік тоталитарлық билік алаштық атанған аға буын зиялылардың ең белсенді бөлігін, сондай-ақ олардың кеңістік-партиялық қызметтегі ізбасарларын қуғын-сүргінге ұшыратып, жауыздықпен жазалады. Оқушылар әрекеті: Cөйлем астарына болжам жасайды, ой жүгірте пікірлерін айтады. Мұғалім оқушыларға оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстырады, бірге талқылайды.Сабақ тақырыбын хабарлайды. | Таныстырылым | ||||||||||||
Сабақтың ортасы
5 минут
15 минут 10 минут 5 минут | Жазылым алдындағы тапсырма. Жеке тапсырма Оқушыларға «Алаш зиялысы», «Ел мүддесі» туралы бір-бір сөйлемнен тұратын ойлар беріліп, бұл ойларды перифраз жасау арқылы ықшамдау, өңдеу тапсырылады. Сөйлемдер:
Оқушылар әрекеті: Оқушылар жұпта жұмыс жасайды. Оқушыларға «Аңыз адам» журналының №24 саны /108/ бірнеше данасы осы журналдың нақ осы саны ұсынылады, жұптар өз қалаулары бойынша журнал бетінен бір мақала таңдап, берілген мақалалар негізінде қысқа конспект жазады. Оқушыларға жазылымда қимыл-сын бағыныңқылы, мақсат бағыныңқылы сабақтас құрмаластарды пайдаланып жазу міндеттеледі. Жазылымнан кейінгі тапсырма. Жекелеген жұптар өздерінің қысқа конспектілерін дауыстап оқиды, жұпаралық бағалау жүргізіледі, автор ойының сақталуы, перифраз тәсілдері, қимыл-сын бағыныңқылы, мақсат бағыныңқылы сабақтас құрмаластарды пайдалануы баста назарда болуы шарт.
| Эссе жазу әдістемесі http://bilimdinews.kz/index.php/item/2785-esse-zhazu-disteri «Аңыз адам» журналының №24 саны /108/ Таныстырылым | ||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Сабақтың соңында мұғалім бағалау критерийлері мен сабақ мақсаттарына қайта оралады. Бағалау критерийлеріне қаншалықты қол жеткізгендері туралы «Менің баспалдағым» арқылы талқылайды. Рефлексия. «Менің баспалдағым» Оқушылар сабақтан алған білімдерін қай сатыда екенін стикерге аты-жөнін жазып, өзім жеттім деген баспалдағының тұсына жапсырады. | Стикерлер, сурет | ||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?