Суды үнемдеу. Қазақ тілі, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ: Қазақ тілі | Мектеп: | |||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||
Сынып: 9Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||
Бөлім атауы: | Табиғи ресурстарды тиімді пайдалану | |||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Суды үнемдеу | |||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 9.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу; 9.3.1.1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру. | |||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
| |||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||
Құндылықтар | Өмір бойы оқу | |||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Экология | |||||||||||||||||||
АКТ дағдылары | Тақырыпқа қатысты таныстырылым | |||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | ||||||||||||||||||||
Тілдік міндеттер | Тақырыпқа қатысты сөздер мен сөз тіркестері: ауызсу, үнемдеу, сапасыз, салдары | |||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин | 1.Ұйымдастыру. Оқушыларға су туралы мақал-мәтелдер ұсынылады: а/оқушылар жұпта мақалдың мағынасын талқылайды. ә/мақалдарды мағынасына қарай жіктейді. б/үнемдеуге қатысты мақалдарды анықтайды.
Су бар жерде ну бар.
Су төккеннің жауабы бар. | http://kazhalyk.ucoz.kz/index/sudy_da_s_rauy_bar/0-20 Су туралы мақалдар | ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 3 мин 5 мин 5 мин 2 мин | Оқылымалды тапсырма 1-тапсырма. Тұтас емес мәтінді оқып, күніне қанша литр су жұмсайтынын анықтайды. 1 күндік жиналған көлемді суды басқаша қалай пайдаланатындарын сұрайды. Осы жұмсалған судың көлемін тағы да қаншалықты азайтуға болатынын талқылайды. Қосымша ақпарат: Су тамшылап тұрған краннан тәулігіне 24 литр, айына 720 литр, жылына 8 мың 784 литр су ағады. Ал, еліміздегі суық су тарифі 1 куб метр су үшін 64 теңгені құрайды. Есептей беріңіз, қанша ақша үнемсіздік үшін төленіп жатыр? 1-тапсырма. «Ішкеніңіз қандай су?» атты мәтінін оқып, түсінеді. 2-тапсырма. Сандарға сәйкес мәтіндегі ақпаратты атайды. 2025, 40, 3, 2,5., 60, 8, 1700 000, 50, 80
3-тапсырма. Мәтінді мазмұнына сай 3 бөлікке бөледі. Мысалы: 1. Әлемдегі ауызсу проблемасы; 2. Суға қатысты мемлекеттік бағдарламалар 3. Сапасыз судың салдары
4-тапсырма. Күрделі жоспар құрады. Оқушылар өздері бөлген әр бөлікті іштей тақырыпшалармен бөледі. Мысалы:
а/әлемдегі адам саны және ауызсу жетіспеушілігі
5-тапсырма. Бастапқы мақалдардан мәтін мазмұнына сәйкес келетінін анықтау. | |||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Кері байланыс. Сабақтан не үйрендім? Не қиын болды? Нені жетілдіру керек? | |||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||||||||||||
Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек көздеріне байланысты бөліп оқыту. Топта бірлесіп оқыту. | Тапсырмалардың өзара байланысты болуына баса назар аударылады. | Пәнаралық байланыс – робототехника, биология | ||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?