Қарулы қақтығыстар. Қазақ тілі, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ: Қазақ тілі | Мектеп: | |||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||
Сынып: 9Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||
Бөлім атауы: | Әлемдегі қақтығыстар және бейбітшілік. | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Қарулы қақтығыстар | |||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 9.1.6.1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау | |||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
| |||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||
Құндылықтар | Өмір бойы оқу | |||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих | |||||||||||
АКТ дағдылары | Тақырыпқа қатысты таныстырылым | |||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | ||||||||||||
Тілдік міндеттер | Тақырыпқа қатысты сөздер мен сөз тіркестері: әскери қимылдар, мүдделер, саяси күштер, әлеуметтік топтар, адам шығындары, ішкі қауіпсіздік, нұсқан келтіру, қақтығыс | |||||||||||
Жоспар | ||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||||||
3 мин | 1.Ұйымдастыру. Суретпен жұмыс жасалады. Суреттерге қарай отырып, ойларына келген сөздер мен сөз тіркестерін тақтаға жазады. Тақырыпты болжаммен анықтайды. | Таныстырылым | ||||||||||
Сабақтың ортасы 7 мин 7 мин 5 мин 5 мин 5 мин 6 мин | Тыңдалымалды тапсырма Берілген сөздер мен сөз тіркестерін топта талқылайды. Бұл үшін әр сөзді не сөз тіркесін қима қағазға жазып, оны ортаға төңкеріп тастайды. Топтағы оқушылар қима қағазды бір-бірлеп кезекпен алып, өзгелерге жасырады. Таба алмаған жағдайда бәрі талқылайды.
Тыңдалым тапсырмасы 1-тапсырма. Оқушылар қарулы қақтығыстар туралы тыңдалым мәтінін тыңдайды. Әр топқа флипчарт ұсынылады. Флипчарттағы әр бөлікке тыңдағандары бойынша ақпараттарды тіркейді. 1.Қарулы қақтығыс деген не? 2. Мақсаттары қандай? 3. Салдары қандай? 4. Қай ел қақтығыстарға толы? 5. Қанша қақтығыс тіркелді? 6. Басқа қандай ақпарат білесің? 7. Қақтығыстың алдын алуға бола ма? 2-тыңдалым мәтінін мұғалім өзі оқиды. (бұл тапсырманы да тыңдай отырып, 1-тапсырмадағы флипчартқа толтырады) Солтүстік Корея 30 жыл бойы ядролық қаруды дамытып, сынақтан өткізіп келді. Ал бұл қатерді сейілту үшін Жапония, АҚШ, Ресей, Қытай барынша асталысып, төрт жақты кездесу болды, араға уақыт салып алты жақты кездесулер өтті, соның нәтижесінде екі үлкен келісім жасалды. Бірақ, бұл шарттар өкінішке орай орындалмады. Оңтүстік Корея Америкамен ынтымақастықта болғандықтан Солтүстік Корея одан қауіптенеді,күмәнмен қарайды, сондықтан олар ең алдымен тараптардан кепіл беруді сұрауда. Білесіздер, екі Корея арасында соғыстан кейін ресми түрде бейбіт келісім әлі күнге жасалған жоқ, тек уақытша татуласу туралы келісім ғана бар. Ал олар бейбіт келісім жасауды, АҚШ –пен дипломатиялық байланыс орнатуды сұрап отыр. Оның үстінде әр мемлекеттің Корей түбегіне қатысты мүдделері бір- бірімен тоғыспайды, ұстанымдары әртүрлі. Сондықтан, бұл күрделі мәселені шешу оңай болмай тұр.
2-тапсырма. Топтар жазбаларын сағат тілімен келесі топқа таныстырады. Дескриптор бойынша бағалайды. 3-тапсырма. Қақтығысқа әсер ететін факторларды анықтау үшін топта менталдық карта дайындайды. 4-тапсырма. Оқушылар 2 мәтіннен алған ақпараттарын пайдалана отырып, «Қарулы қақтығыстардың зардабы» тақырыбында 2 минуттық монолог дайындайды. Монологта:
| Қима қағаздар https://www.youtube.com/watch?v=zlEXcOH1ihE Қарулы қақтығыстар | ||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Кері байланыс. Сабақтан не үйрендім? Не қиын болды? Нені жетілдіру керек? | |||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||||
Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек көздеріне байланысты бөліп оқыту. Топта бірлесіп оқыту. | Тапсырмалардың өзара байланысты болуына баса назар аударылады. | Пәнаралық байланыс – робототехника, биология | ||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?