Бұқаралық ақпарат құралдары. Себеп бағыныңқы сабақтас. Қазақ тілі, 9 сынып, сабақ жоспары. 7 сабақ.


Пән: қазақ тілі

1-нұсқа

Мектеп:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бұқаралық ақпарат құралдары.

Синтаксис

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9 Т1

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Бұқаралық ақпарат құралдары.

Себеп бағыныңқы сабақтас.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.1.4.1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау

Сабақтың мақсаттары

Мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау

Бағалау критерийі

  • мәтіннің мақсатын анықтайды;
  • мәтіндегі негізгі ойды анықтайды;
  • құрмалас сөйлемдерді ажырата алады.

Тілдік мақсаттар

Тілдік қабілеттері осы тақырыптың контексінің шеңберінде дамиды. Бұл бөлім оқушыларды 9-сыныпта болатын басқа барлық бөлімдерге дайындайды, өйткені ол тындалым, айтылым, оқылым және жазылым дағдыларын дамытады.

Құндылықтарды игерту

Жауапкершілік (өз тапсырмасын жауапкершілікпен орындау).

Құрмет (бір-бірінің ойына, пікіріне құрметпен қарау).

Пәнаралық байланыс

тарих (сабақ ортасындағы материалдар негізінде)

Бастапқы білім

Құрмалас сөйлем және оның түрлері

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

 Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

3 минут

Оқушыларға бөлім атауына сай суреттер көрсетіледі. Суреттерге қарай отырып, оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды. Әңгімелесу, сұрақ-жауап жұмыстары жүргізіледі.

  • Суреттерде не бейнеленген?
  • Суреттер туралы не айта аласыз?

Сабақтың оқу мақсаты таныстырылып, бағалау критерийлері оқушылармен бірге талқыланады.

МД слайд

Сабақтың ортасы

7 минут

13 минут

2 минут

7 минут

5 минут

Тыңдалым алдындағы тапсырма

  • Бұқаралық ақпарат құралдарының қандай түрлері бар?
  • БАҚ-тың қолданушылары кімдер?
  • БАҚ біздің өмірімізге қалай әсер етеді?
  • Сіз және сіздің жақындарыңыз қандай ақпарат құралдарын жиі пайдаланасыздар? Неге?

Тыңдалым тапсырмасы

«Қазақ журналистикасының әлсіз тұстары неде?» тақырыбында аудио мәтін тыңдалады.

1-тапсырма

Мәтінді тыңдай отырып, сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Қазақ журналистикасы нені талап етуде?

2.БАҚ өкілдерінің қатысуымен өткен семинарда қандай сұрақтар талқыланды?

3.«Егемен Қазақстан» газеті редакторының журналистерге айтқан талабын жазыңыз.

«Журналистерге біріншіден, ___екіншіден, ____үшіншіден, _____ қажет»

4.Журналистер асығыстық танытып, қандай кемшіліктерге бой алдырады?

2-тапсырма

Мәтіннің негізгі ойын анықтаңыз.

А. журналистерге ақыл-кеңес беру

В. қазақ журналистикасын дамыту жолдары

С. сұхбат алуды үйрету

(жауаптарын слайд арқылы не ауызша тексеруге болады)

Тыңдалымнан кейінгі жұмыс

ЖЖ. Себеп бағыныңқылы құрмалас сөйлемдердің қызметі мен жасалу жолдарына тоқталу. Тыңдалым мәтінінен алынған сөйлемдер негізінде тақырып бойынша екі себеп бағыныңқылы құрмалас сөйлем құрастыру.

  • Газетті түгел ресми және саяси мақалалармен толтыруға

болмайды. Газеттің әр санында кем дегенде оқырманды қызықтыратын 3-4 мақала болуы тиіс. Журналистер құр қысқа ақпараттармен, жиналыстарға қатысумен ғана тоқтап қалмауы керек.

2) Қазір интернет-басылымдардың саны, ақпарат тарату жылдамдығы артты. Бүгін жазбасаң, ол ақпарат ертең ескіріп қалады. Сондықтан кейбір журналистер алда болу үшін асығып, дәлелденбеген ақпаратты жариялап жібереді. Мақала жазарда, сұхбат аларда сол тақырыпты немесе сұхбат берушіні терең зерттеп барып, іске кіріскен дұрыс.

Дескрипторлар:

  • сұрақтарға нақты жауап береді;
  • мәтіннің негізгі идеясын анықтайды;
  • құрмалалас сөйлемдерді сауатты құрастырады.

Бағалау дескрипторлары бойынша оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды.

http://alashainasy.kz/culture/kazak-jurnalistikasyinyin-alsz-tustaryi-nede

Сабақтың соңы

3 минут

Кері байланыс

Бүгінгі сабақтан алған әсерін кадрларға жазады немесе суретін салады.

Үйге тапсырма: Қосымша ақпарат көздерінен алғашқы қазақ газеттерінің тарихы туралы оқу.

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау

 

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу