Иммундық биотехнология. Екпе егу. Қазақ тілі, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Пән: қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биотехнология және гендік инженерия келешегі.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9 Т1

Қатысқан оқушылар

саны:

 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Иммундық биотехнология. Екпе егу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.4.1 Әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау

 Сабақтың мақсаттары

Мәтін тақырыптарын анықтай отырып, стильдік ерекшеліктерін ажырата біледі.

Әртүрлі стильдегі мәтіндерді ерекшеліктеріне сай салыстыра отырып талдайды.

 Бағалау критерийі

  • берілген тақырыпқа байланысты мәтіндермен танысады;
  • мәтіндердік стильдік ерекшеліктерін ажырата алады;
  • әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра отырып талдайды;
  • шынайы өмірмен байланыстырып жауап береді.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

қоян-қолтық жұмыс, көзге көрінбейді, ат-тонын ала қашатындар, «Бір құмалақ бір қарын майды шірітеді».

Сабақтас құрмалас сөйлем, шартты бағыныңқылы сабақтас құрмалас, қарсылықты бағыныңқылы құрмалас сөйлем, мезгіл бағыныңқылы құрмалас сөйлем.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Менің ойымша/пікірімше…, Менің көзқарасым тұрғысынан…., Менің көзқарасым бойымша…, Мен сенімдімін…, Мені таңқалдыратыны...

Құндылықтарды игерту

Өмір бойы білім алу. Гендік инженерия тақырыбы аясында түсініктерін кеңейту.

Пәнаралық байланыс

Биология, биохимия

Бастапқы білім

Кітаби тіл, сөз дәлдігі

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

0-5

Қызығушылықты ояту.

«Галерея» - оқушылар сыныпты аралап, қабырғаларға ілінген ақпаратпен танысады. Оқушылар шеңберге тұрып, «иммунитет» және «жеке бас тазалығы» тақырыбы бойынша түсініктерімен бөліседі. Оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды. Сабақтың оқу мақсатымен танысады.

«Жеке бас тазалығы», «Екпе егу» презентация слайдтары

Сабақтың ортасы

5-15

15-30

30-35

35-37

Оқылымалды тапсырма

Жеке жұмыс.

Оқушылар тұрақты тіркестер мен ауыспалы мағынада қолданылған сөздер, мақал-мәтелдің мағынасын анықтайды.

  • қоян-қолтық жұмыс
  • «көзге көрінбейді»
  • «Бір құмалақ бір қарын майды шірітеді»
  • ат-тонын ала қашатындар

Оқылым тапсырмасы

Жұптық жұмыс.

Оқушылар ережемен таныса отырып, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбына, қызметіне, құрылымына, тілдік ерекшеліктеріне тоқталып, мысал келтіреді. Берілген мәтіндерді оқып, салыстырып, талдайды.

А мәтіні

Вакцина адамға зиян ба?

 Соңғы кезде Қазақстанда вакцинаның зияны туралы көп айтылып жүр. Сол себепті, ел вакцина ектіруден қорқып қалды. Сондықтан, бүгін осы мәселені талдаймыз.

 Осыдан 30-40 жыл бұрын қызылша немесе дифтерия инфекцияларының кесірінен балалар өлімі жиі болатын.

 Жер шарында табиғи оспаның көзі алғаш рет тек 1978 жылы вакцинация көмегімен жойылды. Ал 2002 жылы әлемнің көптеген елінде, соның ішінде Қазақстанда полиомиелиттi жою жұмыстары болды. Айта кетелік, ең соңғы рет полиомиелит елімізде 1995 жылы тіркелді.

 Вакцинаның арқасында біз адам өміріне қауіп төндіретін көп ауруды ұмыта бастадық. Кейбір ата-аналар бұл аурулар жайлы мүлде хабарсыз.

 Вакцина – белгілі бір инфекцияны жоя алатын микроорганизмдерден жасалатын препарат.

 Егу – халықты полиомиелит, қызылша, қызамық, дифтерия, тырысқақ, көксау, туберкулез, «В» гепатиті, эпидемиялық паротит сияқты инфекциялардан қорғайтын ең тиімді тәсіл.

 Ең алғашқы егу перзентханаларда туберкулез және «В» гепатитіне қарсы жүргізіледі. Вакцинациядан кейін баланың ағзасы оған өтпелі реакциямен жауап қайтарады. Бөгде зат енген денеде міндетті түрде түрлі реакция болады. Алайда, мұндай реакциялардың зардабы инфекциялардың зиянымен салыстырғанда түк емес.

 1 қазаннан бастап жүргізіліп жатқан тұмауға қарсы жаппай егу жұмыстары отандастырымызды осы инфекциялардан қорғайды. Еліміздің бас санитары Жандарбек Бекшин биылдан бастап жүкті әйелдерге де тұмауға қарсы вакцина егіле бастайтынын, одан ешқандай зиян болмайтынын айтты.

 Автор: Мақпал Бисембаеваhttps://massaget.kz/layfstayl/Zdorove/5530/

Ә мәтіні

Иммунды биотехнология (Инженерлік иммунология) — биотехнологияның жаңа саласы. Молекулалық иммунологияның жетістіктеріне, негізделген белгілі бір қасиеттерге ие иммундық препараттарды: антидене және олардың кесінділерін, интерферонды, интерлейкиндерді, вакциналарды, иммунодепрессанттарды, антиген молекулаларын алу әдістерін жасайды.

Б мәтіні

 Қытайда Е гепатитіне қарсы әлемдегі ең бірінші вакцина шықты

 Қытайда Е гепатитіне қарсы әлемдегі ең бірінші вакцина шықты Қытайда әлемде ең бірінші рет Е гепатитіне қарсы вакцина (жұқпалы ауруларға қарсы алдын ала сақтану үшін қолданылатын дәрілік препарат) жасалып шығарылды. Сенбі күні "Xiamen Innovax Biotech" фармацевтика компаниясы Е гепатитіне қарсы ең бірінші вакцинаның шыққаны турасында мәлімдеме жасады. Аталған компания мен Сямэньский университетінің мамандарының арқасында дүниеге келген дәрілік препарат Цзянсу провинциясында 113 мың ерікті адамға жасалған сынақтан соң сатылымға шықты. Қазіргі таңда "Xiamen Innovax Biotech" фармацевтика компаниясының менеджері Гао Юнчжун Е гепатитіне шалдыққан барлық Қытай азаматтары мен азаматшаларын емдеп шығу мақсатында үкіметпен қоян-қолтық жұмыс жасамақ. Сонымен қатар, дәрілік препарат зәру болып отырған шет елдерге жол тартпақ. Бәріміз білетіндей, Е гепатиті ластанған су мен тамақ арқылы таралады. Және жылына 20 миллиондай адам аурудың осы түріне шалдығады екен.

  https://massaget.kz/layfstayl/Zdorove/5179

Оқылымнан кейінгі тапсырма

«5 минуттық эссе». Оқушылар бүгінгі сабақта оқыған ақпараттарына сүйене отырып, берілген сұрақтарға жазбаша жауап береді. Сұрақтардың біреуін таңдап жауап беруге болады.

  • Вакцина дерттен қорғай ма?
  • Жаңа вакцина шығару қаншалықты маңызды?
  • Имунитетті көтеру жолында екпе егу әлде салауатты өмір салтын ұстану тиімді ме?
  • Жеке бас тазалығын сақтау ережелерін атаңыз.

Оқушылар аяқтағаннан кейін жұмыстарын тескереді (сауатты жазу, пунктуация, мәні бар ма). Қажеттілік болса өзгертулер енгізеді. Бағалау.

https://massaget.kz/layfstayl/Zdorove/5530/

Вакцина адамға зиян ба?

https://kk.wikipedia

Иммундық биотехнология

https://massaget.kz/layfstayl/Zdorove/5179

Қытайда Е гепатитіне қарсы әлемдегі ең бірінші вакцина шықты

Сабақтың соңы

37-40

Кері байланыс.

  • Оқушылар 1-2 түсініксіз болған жағдайды жазады.
  • Мұғалім оқушылармен тығырықтан шығу жолын қарастырады.

слайд

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу