Мәңгілік Ел – мұратым. Қазақ тілі, 9 сынып, сабақ жоспары. 8 сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

САБАҚ:

Мектеп: НЗМ Астана қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Меңдібаева С.А

Сынып: 9 (Т1)

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Мәңгілік Ел – мұратым.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

9.3.6.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау

 Сабақтың мақсаттары

Оқушылардың барлығы орындай алады:

Тақырыпқа сай абзац жаза алады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Абзац түрлерін біледі

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады:

Жазған абзацтарына түзету енгізіп, қайта редакциялай алады

 Бағалау критерийі

  • Абзац түрлерін біледі;
  • Жазғанын редакциялай алады

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қорлар мен терминдер:

Жанр, лирика, лирикалық кейіпкер.

Пәнаралық байланыс

тарих, қазақ тілі, мәңгілік ел идеясы

Сабақта қамтылатын құндылықтар

ұлтжандылық, елжандылық тәрбие, ынтымақтастық, бір-біріне құрмет көрсетеді.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Интерактивті тақтамен жұмыс

Алдыңғы оқу

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөз

дер

Сабақтың басы

5 минут

Сабақтың ортасы

5 минут

3 минут

3 минут

15 минут

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Қызығушылықты ояту

«Ел мәңгі болу үшін не істеу керек?» деген сынып қабырғасына А4 қағазына бірнеше жерден жазылып ілініп тұрады. Оқушылар орындырынан тұрып, қағазға ойларын әрқайсысы қысқаша жазып кетеді. Мысалы:

  • Ынтымақта өмір сүру керек
  • Тілі, діні сақталу керек, қорғау керек
  • Қоғам мүшелеріне жағдай жасалу керек
  • Тарихын құрметтеу керек
  • Салт-дәстүрі сақталу керек

Оқушылар жазғандарын оқып, орындарына жайғасқаннан кейін, топ ішінде осы ойлардыталқылайды, дәлелдейді.

Мұғалім сабақ мақсатымен таныстырғаннан кейін, бүгінгі сабақтың абзац жазуға ерекше көңіл бөлінетінін жариялайды.

Мағынаны тану кезеңі

Оқушылар абзац дегеніміз не, абзац не үшін қажет деген сұраққа жауап іздейді, жұпта ой бөліседі.

1-тапсырма. Абзац туралы оқы, абзац түрлерін бір-біріңе түсіндір.

Абзац – белгілі бір тақырып аясындағы сөйлемдер тобы. Абзац жазу мен ұйымдастыру жағынан бірнеше түрге бөлінеді

  • Суреттеу абзац – белгілі бір адам, жер немесе затты суреттеп жазу
  • Мысал-абзац- белгілі бір тақырыпты мысалдар беру арқылы жазу
  • Үдеріс (процесс)абзац – бір затты не іс-әрекетті орындау тәртібін жазу
  • Пікір абзац – өзінің сезімін, идеясы немесе белгілі бір тақырып бойынша көзқарасын білдіру
  • Оқиға абзац – белгілі бір оқиғаны баяндау, әңгімелеп беру.

2-тапсырма. Төмендегі мысал абзацтарды оқы. Түрін анықта.

Мәтіндерді оқып, абзац түрлерін анықта.

1.Омардың отбасында төрт адам бар. Әйелі Гүлназ мектепте жұмыс істейді. Үлкен ұлы Қайрат оныншы сыныпта оқиды. Кіші ұлы Мәди төрт жаста. Ол балабақшаға барады. Олар жексенбі күні хайуанаттар бағына барды. Хайуанаттар бағында құстар көп екен. Хайуанаттар бағы Мәдиге қатты ұнады. Ал Омардың өзі болса, зауытта бас инженер болып жұмыс жасайды. Шағын отбасы болғанына қарамастан, Омар ұлдары мен әйелін өте жақсы көреді.

2.Психологтар баланың салған суреті арқылы оның ішкі күйін білуге болады дейді. Мысалы, фантастикалық айуанды суретке салса, жанжалға жақын тұратын бала, ол айуанға мүйіз, тырнақ, сорайған тіс салады, ал жалқау бала жұмысқа керекті қолын салуды ұмытып кетеді. Литваның бір психологы отбасы мүшелерінің қарым-қатынасын білдіру үшін балалардың суретін пайдаланған. Егерде салынған суретте отбасы мүшелері қатар-қатар тұрса, бұл бірлікті пайымдайды. Егерде олар бір-бірінен алшақ тұрса, әрқайсының өз бетімен жүретінін аңғартады. Бір сөзбен айтқанда, бала суреті – оның ішкі жан дүниесі.

3.Мен гүл өсіргенді жақсы көремін. Бала кезден гүл өсіруге деген қызығушылығым болды. Осы қызығушылық әлі күнге дейін жалғасып келеді. Қазір мен 170-ке жуық бөлме гүлдерінің түрін өсіремін. Әр гүлдің күтіміне ерекше мән беремін. Менің өмірімде сүйікті ісім өте маңызды рөл атқарады. Себебі жаның жайланып, ғажап күйге бөленесің. Гүлді күту, өсіру, гүлдердің өскенін байқау өте қызық.

4.Жұпар иісті, ыстық, сергітетін кофені қайнатамын десеңіз, мына нәрселерге көңіл бөліңіз. Кофе әзірленетін су таза болуы керек. Құбыр суын емес, фильтрленген су қолданыңыз. Бұл кофенің дәміне қатты әсер етеді. Нағыз кофе тым ыстық болмауы тиіс. Қайнап тұрған суды сәл суытып алып қолданған дұрыс. Кофе әзірлеуде жаңа ұсатылған дәндерді қолданыңыз. Ұсатылғаннан кейін бірнеше сағат өткенде, кофе өзінің табиғи дәмін жоғалта бастайды. Сондықтан жақсы кофені дайындаудың дұрыс жолы көфе дәндерін сатып алып, дайындар алдында ұсату.

5.Бұл бір таңғажайып оқиғалардың бірі болатын. Уақ –түйек сатып, күн көріп жүрген жетім бала бір ақшасыз қалады. Қарны ашып, ашыққан соң, үйлердің есігін қағып тамақ сұрауға бел буады. Көп үйлердің бірінен мейірімді әйел шығып, оның аш екенін түсініп, бір шыны сүт береді. Бала ұялып, ақшасын төлеуге оқталған кезде, ол әйел «Қайырымдылық жасағаның үшін ақы алма деп үйреткен анамыз»- деп бас тартады. Жылдар өтеді. Әлгі әйел жазылмайтын дертке ұшырап, ауруханаға түседі. Оған жас дәрігер қарайласып, операция жасап, емдеп жазады. Емханадан шығарда аурухана ақысын төлеу қажет болады, әйел адам оның бағасы өте қымбат болғандықтан уайымдай бастайды. Қолына есеп қағазын алған кезде «Емделу ақысы – бір шыны сүт» деп жазылып тұр екен. Сөйтсе сол жетім бала, яғни жас дәрігер, Америкада атақты Ховард Келли деген дәрігер екен. Бұл оқиға қайырымдылықтың қайырымдылықпен қайтатынын нақты дәлелдеп берді.

3-тапсырма. Мәңгілік ел – мұратым тақырыбында абзац жаз (суреттеу абзацы, мысал абзац, оқиға абзац т.б)

Оқушылардың жазуына уақыт беріледі, осы сабаққа дейінгі оқыған мәтіндерін, жазған жазбаларын көмекке алуларына, еске түсірулеріне болады

4-тапсырма. Қарама-қарсы жұпта жазбаларын айырбастап, бірін-бірі тексереді, қасындағы жұптың жазғанына ауызша комментарий айт.

5-тапсырма. Жазған абзацтарыңды толықтырып, қайта түзетіп жаз.

Бағалау

Оқушыларға бағалау парақшасы таратылады. Оқушылармен бірігіп жасаған критериий бойынша бағалайды.

(Мұғалім бағалау парақшасын сынып ерекшелігіне қарай өзгертеді).

Оқушының аты-жөні

Бағалау критерийлері

1-

1

2

3

Таныстырылым

Таныстырылым

https://massaget.kz/blogs/11357/

Сабақтың соңы

2 минут

Кері байланыс «Шағын сауалнама»

Сабақта не қызық болды?

Сабақта не пайдалы болды?

Сабақта не қиын болды?

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Сұрақтардың қарапайымнан күрделіге қарай құрылуы, оқушылардың жауабының да әр түрлі болуын қамтамасыз етеді.

Оқушылардың өлең талдауы бойынша құндылықтарды анықтағандарынан аңғарамын.

Оқушылардың Елжандылық, Туған жерге деген құрметін қалыптастырады, өзіне деген жауапкершілікті арттырады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу