Қазақтың театр өнері. Қазақ тілі, 8 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.


Қысқа мерзім жоспары

2 сабақ

Бөлім тақырыбы:

Театр өнері мен мәдениеті

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты -жөні:

Сынып: 8

Сабаққа қатысушылар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қазақтың театр өнері

Оқу мақсаттары

Т/А8.1.3.1 - тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау.

ӘТН 8.4.4.4 –жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану

 Сабақ мақсаттары

 Оқушылар:

 

  • Мәтіндегі ақпараттан астарлы ойды анықтайды

 Бағалау критерийі

  • жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану

 Тілдік мақсат

Пәннің лексикасы мен терминологиясы: режиссер, актер, қоғамдық құрылым т.б.

Диалог пен жазба жұмыстарындағы тілдік қолданыс:

- Менің ойымша...,

- Ең алдымен..

- әйтсе де ...

Құндылықтарды

дарыту

 

Бұл сабақ оқушыларды қазақ театр өнерін құрметтеуге баулиды

 Пәнаралық байланыс

Тарих, әдебиет, өнер

 Бастапқы білім

Тыңдалған мәтіндегі ақпараттан астарлы ойды анықтайды және жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолданады

Сабақтың барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Қорлар

Сабақтың басы

Оқушылар төменде берілген тірек сөздер мен сөз оралымдарын басшылыққа алып, суреттермен байланыстырып жұпта пікірлеседі.

Қазақ зиялылары,өнер ордасы, алғашқы ұжым, алғашқы қойылымдар, алғашқы театр, халық ықыласы т.б.

Тақырыпқа қажетті тірек сөздер

Сабақ ортасы

1-тапсырма.

Оқушылар «Театр тарихы» мәтінін тыңдайды және мәтіндегі негізгі ойды ақындайтын тірек сөздерді жазады. Тірек сөздерді басшылыққа алып, «Театр тарихы» тақырыбында әңгімелеседі.

Мұғалім мәтіннің түпнұсқасын таратып, оқушылар әңгімесінің мәтінмен сәйкестігін анықтайды.

2-тапсырма.

Оқушылар мәтін бойынша төмендегі сөйлемдерді толықтырып жазады.

Театр – ойын-сауық орны, мұнда ...... өтеді. Қазақ театр өнері ..... негізделген. Халқымыздың талантты өнерпаздары ..... өнер көрсеткен. 1917 жылы ........... тұңғыш рет қойылды. 1925 жылдың аяғында ....... ашылды. Театр шымылдығы ....... ашылды. Театр алғаш рет құрылған жылы онда ....... қызмет етті. Олар ...... қалдырды. Бұрынғы қазақ музыкалық театрының орнында ........ тұр. Бұл күнде ......... ашылды. Қазақ драма театрының сахнасында қойылған ......... түспей келеді. ....... байи түсті.

3-тапсырма.

Оқушылар театр тарихы туралы мәтінмен танысқаннан кейін, төмендегі сұрақтарға жауап беріп, қазақ театрының тарихы жөнінде жұбымен пікірлеседі:

  • Қазақ өнерінің қара шаңырағы не болып саналады?
  • Мәдениет пен өнердің маңызына қазақ зиялылары неліктен аса көңіл бөлді?

4-тапсырма.

Мәтіннен жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне қарай ажыратып, арнайы кестені толтырады.

Бағалау критерийі:

Әр жұп өз тапсырмаларын төмендегі критерийлермен бағалайды:

Жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану

Дескриптор

Білім алушы:

Тіл мәдениетін сақтайды

Сөйлем түрлерін ажыратады

Балл

4

3

Барлығы 7

https://www.auezov-theatre.kz/kk/about/history

http://uskz.org/load/ash/kaz/aza_teatry/25-1-0-1669

Сабақтың соңы

Сұрағы не? әдісі

Оқушылар екі топ құрады. Бүгінгі өтілген сабақты (Театр тархы) қорыту мақсатында бір мысал айтылады да, «Сұрағы не?» деп сұралады. Ал, оқушылар айтылған жауапқа дұрыс сұрақ қоя білуі керек. Екі топтан екі оқушы шығады, ал мұғалім жауап оқып «Сұрағы не?» деп сұрайды. Бірінші жауап берген оқушы жеңеді де оның тобы бір ұпай алады. Қалған оқушылар ретімен тақтаға шығып, ұтқыр сұрақ қоя білуі керек.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу