Өнер белестері. Қазақ тілі, 8 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.
Қысқа мерзім жоспары
3-сабақ
Бөлім тақырыбы: Театр өнері мен мәдениеті | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты -жөні: | ||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Сабаққа қатысушылар: Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Өнер белестері | ||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | О8.2.4.1 - тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
| ||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Пәннің лексикасы мен терминологиясы: Халықтың рухани өмірі, баспасөз қызметі, мәдениет -партия жұмысы т.б. Диалог пен жазба жұмыстарындағы тілдік қолданыс: -Меніңше...., -Атап айтқанда..., -Қысқасын айтқанда.... -Дегенмен..., Тәпенов Ерсайын «Өнер белестері» жинағы туралы аннотацияны оқып талдайды. | ||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Бұл сабақ оқушыларды қазақстандағы театр өнерінің қазіргі жағдайы мен болашағы туралы тереңірек білуге бағыттайды. | ||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих, әдебиет, өнер | ||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын мәтіндерден анықтап, тілдік қолданыста пайдаланады. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Қорлар | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Қызығушылықты ояту: 1-тапсырма. Сыныптың әр бұрышына мұғалім «Театр: Кеше.Бүгін.Ертең» тақырыбына қатысты сөйлем немесе сөздерді ақ параққа жазып іліп қояды. Оқушылардың қолдарына сол сөз немесе сөйлемдердің жауабын немесе сұрағын карточкаға жазып береді. Оқушылар сыныпты айналып жүріп, өзінің қолындағы тапсырмаға қатысты парақты табады. Барлығы тауып болған соң, бірлесе жүріп әр парақтың жанына барады. Өз парағының жанына келгенде, сол оқушы өзіне қатысты оқу материалын түсіндіреді. ЖЖ 1-тапсырма. Оқушылар берілген суреттерді басшылыққа алып, «Театр: Кеше.Бүгін.Ертең» тақырыбында жұбымен әңгімелеседі.
| Театрдың кешегі, бүгінгі, ертеңгі көрінісінен суреттер | |||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы | Мәтінмен жұмыс кезеңі. 1-тапсырма. Алдымен, оқушылар «Қазақ драма театрлары бағындырар белестер алда» тақырыбындағы мәтінді мұқият оқып, негізгі ақпаратты табады. Негізгі ақпаратты табу төмендегі критериймен бағала.
2-тапсырма. Оқушылар төмендегі мәтіндерді мұқият оқып, ғылыми және публицистикалық стиль ерекшеліктеріне қарай талдап, тілдік тұрғыдан салыстырады. Мұғалім ұсынған газет – журналдардан ғылыми стильдегі (мәдениет, театр қатысты) мақаланы тауып, екі мақаланы стильдік ерекшелік тұрғысынан талдайды. 1-мәтін: Мысалы, ...Қазақстандағы театр өнерінің қазіргі жағдайы мен болашағы «Нұр Отан» ХДП Орталық аппаратында өткен мәдениет пен өнерді дамыту жөніндегі «Мирас» қоғамдық кеңесінің кезекті отырысында талқыланды, деп хабарлады аталған партияның баспасөз қызметінен. Бүгінгі күні Қазақстанда 60-тан астам театр бар. Оның көбі Елбасы Нұрсұлтан Назарбаевтың қолдауының арқасында тәуелсіздік алғаннан кейін ашылды. Халықтың рухани өмірінде және елдің даму үрдісінде өнер өте үлкен рөл атқарады. Сондықтан да мәдениет қайраткерлері мен биліктің және қоғамның өзара бірлестігі - өзекті мәселелердің бірі. Жиында сөз сөйлеген партия Төрағасының бірінші орынбасары Нұрлан Нығматулин осы саланың үздіксіз дамуы үшін күш біріктіруді ұсынды... 2-мәтін: __ _______________________ _______----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3-тапсырма. | http://kazneb.kz/bookView/view/?brId=1110397&simple=true# «Өнер белестері» Тәпенов Ерсайын | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Неге?Неге?Неге? әдісі. Оқушылар шеңберді айналдыра тұрып, бүгінгі сабақтың түйінді идеяларын еске түсіреді. Осы сабақта не үйренгендерін айтып, сөйлемдерін «Неге?» деген сұрақпен аяқтайды. Келесі оқушы сол сұраққа жауап беріп, жауабын «Неге?» деген сұрақпен аяқтауы тиіс. Үлгі: 1-оқушы: Халықтың рухани өмірінде және елдің даму үрдісінде өнер өте үлкен рөл атқарады Неге? 2-оқушы: -------- --------- ---------- Неге? 3-оқушы: -------- --------- ---------- Неге? 4-оқушы: -------- --------- ---------- Неге? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?