Ер және қыз баланы қалай еркелетеді? Бауыржан Момышұлының бала тәрбиесі туралы айтқан өнегесі. Қазақ тілі, 8 сынып, сабақ жоспары. 14 сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

САБАҚ: Қазақ тілі

 Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім атауы

Жасөспірім және заң

Сабақтың тақырыбы

Ер және қыз баланы қалай еркелетеді?

Бауыржан Момышұлының бала тәрбиесі туралы айтқан өнегесі.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.3.2.1жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып мақала құрастырып жазу

 Сабақтың мақсаттары

Мақала жазудың талаптарымен таныстырып, теорияны практикада бекіту

 Бағалау критерийлері

  • Мақала жазуда стильдік ерекшелігін сақтайды;
  • Мақаланы талаптарға сәйкес жазады

 Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология:

Еркелету, басынан сипау, арқасынан қағу, астарлы ой т.б.

 Құндылықтар

Ұлттық құндылықтарды, дәстүрді дәріптеу.

 Пәнаралық байланыс

Қазақ ауыз әдебиеті, Қазақстан тарихы

Осыған дейін меңгерілген білім

Қызды оң босағаға отырғызу

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 мин

Оқушылар жан-жануарлардың баласын сүюі туралы тұжырымдарды сәйкестендіріп, бөлім тақырыбымен байланыс орнатып, сабақтың тақырыбын болжайды. Оқу мақсатымен танысып, бағалау критерийлерін белгілейді.

Қарға баласын

«үрпегім» деп сүйеді.

Қоян баласын

«жұмсағым» деп сүйеді

Мысық баласын

«үркегім» деп сүйеді,

Ит баласын

«мырылым» деп сүйеді,

Тауық баласын

«жұмсағым» деп сүйеді.

Кірпі баласын

«аппағым» деп сүйеді,

Таныстырылым

Сабақтың ортасы

10 мин

20 мин

Жазылымға дайындық жұмысы

Топтық жұмыс

Оқушылар мәтінді оқып, сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады. Жазушының көзқарасын қолдаушылар мен өзге позицияны ұстанатындар екі топ құрап, өз пікірілерін дәлелдейтін аргумент дайындайды.

Топ мүшелері сынып алдына шығып өз жауаптарын ұсынады, орында отырғандар «Екі жұлдыз, бір тілек» тәсілі бойынша бағалап отырады.

Бауыржан Момышұлының ер және қыз бала тәрбиесі туралы айтқан өнегесі

Бұрын қазақтар ер баланы еркелеткенде басынан сипамаған. Арқасынан қаққан. «Басына сипау ұл баланы аяп, мүсіркеу сезімдерін туғызады, төмен қарап жүретін жасық болып қалады» деп түсінген. Ата-ана, ел-жұртына қорған болатын, шаңыраққа ие болатын ұлдың көзін жерден алмайтын жігерсіз, есіркеуді тілеп тұратын ынжық болғанын қаламаған. Ал арқасынан қаққанда ер бала батылданады, жігерленеді, еңсесін тік ұстап, тура қарауға дағдыланады. Неге болса да тайсалмай қарайтын қайратты, батыл болып ержетсін деп ұлды арқадан қағыпты. Ал қыздарды керісінше басынан сипаған. Қыз — жатжұрттық, қыздың бағы — үйде емес, түзде. Қыз басқа босағаны аттап, өзге үйдің отын жағады, ұрпағын өсіреді. Қызды «кететін бала ғой» деп еркелетеді. «Алдында не күтіп тұр екен, тағдыр-талайы қалай болады» деп басынан сипап аялаған. Қыз баланы басынан сипағанда басы еріксіз еңіс тартады, көз жанары төмен түсіп, жасырынады. Кісі бетіне бажырайып қарамайтын әдетке үйреніп, қызға лайық биязы мінез қалыптасады. Арқадан қағу мен бастан сипаудың осындай талғамды астары, тәрбиелік мәні бар екен.

Мұғалім оқушыларды мақала жазу талаптарымен таныстырады.

  • Кіріспе бөлімі
  • Қандай тақырып төңірегінде ой өрбітесіз?
  • Тақырыпты/мәселені кім көтерді? (кім қызығушылық танытты?)/оқиға қайда орын алды?
  • Тақырыптың мәселелік жақтары қандай?/ Қандай мәселені шешуге бағытталған?
  • Негізгі бөлім
  • Оқиғаға/іс-әрекетке/пікірге жеке көзқарасыңызды білдіріңіз
  • Неге сондай баға бердіңіз? (дәлел келтіріңіз). Мықты және осал жақтарын атап өтесіз.
  • Қорытынды
  • Ойыңызды қорытындылап, ұсыныс жасаңыз

Жеке жұмыс

Ер және қыз баланы еркелету туралы Бауыржан Момышұлының көзқарасы бойынша сыни пікір жазады.

Жауапта мәтіндегі ақпаратты пайдаланып, өз ойын қосып жазады.

Жауаптар «Ыстық орындық» ойыны арқылы тексеріледі. Мұғалім кері байланыс беріп отырады.

Үлестірме материалдары

Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия.

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу