Биоалуантүрлілік мәселесі. Қазақ тілі, 8 сынып, сабақ жоспары. 4 сабақ.


ПӘН: ҚАЗАҚ ТІЛІ (Т2)

5-бөлім: Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер

Сабақ тақырыбы: Биоалуантүрлілік мәселесі

МЕКТЕП:

КҮНІ:

Мұғалім:

СЫНЫП:

ОҚУШЫ САНЫ:

КЕЛМЕГЕНДЕР

Сабақ қамтитын оқу мақсаттары

8.2.4.1 - тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау;

8.4.4.2 - тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану.

 Сабақ мақсаты

Ғылыми стиль ерекшелігін түсінеді;

Публицистикалық стиль ерекшелігін түсінеді;

Екі стиль құрылымын салыстырады.

Бағалау критерийі

Екі мәтіннің тақырыбын, түрлерін салыстырып, ерекшеліктерін анықтайды.

Тұрлаусыз мүшелердің сөйлемдегі орнын анықтайды;

Сөйлемде сөйлем мүшелерінің орын сақтап құрастыра алады.

 Тілдік

 мақсаттар

Тақырыпқа байланысты сөздер мен терминдер: табиғатты аялау, табиғат перзенті, экожүйе, биоалуантүрлілік, орман дақылы, генетикалық жағынан ұқсас, экожүйелердің кедейленуі,

Жоспар:

Жоспарланған уақыт

Іс-шаралар

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

10 мин

Сабақтың ортасы

10 мин

10 мин

10 мин

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады.

1-тапсырма

Берілген сөздерді стильдік ерекшелігіне қарай ажырат:

Экология, табиғатты аялау, табиғат перзенті, экожүйе, биоалуантүрлілік, орман дақылы, генетикалық жағынан ұқсас.

Дескриптор

Берілген сөздердің стильдік ерекшелігін анықтайды;

Ғылыми стильге тән термин сөздерді ажыратады;

Сөйлем құрастырады.

2-тапсырма.

Құрастырған сөйлемдердің тұрлаулы мүшелерін анықта, олардың алдында тұрған сөздердің сөйлемдегі қызметін анықта.

Б. Мұғалімнің бағалауы

3-тапсырма

Екі мәтінді салыстыра отырып, стильге тән ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жазады.

Арал мәселесі қалай шешілуде?

Жүргізуші. Қызылорда облысы Арал аймағы секторын тұрақты сумен қамтамасыз ету тәжірибесінің жетістіктері туралы айтсаңыз.

Т. Кертешев (БҰҰ-ның даму жөніндегі бағдарламасы биоалуантүрлілікті сақтау саласындағы жобалардың менеджері). Арал мәселесі Сырдария суының  60%-ы егістік үшін пайдаланудан болып отыр. Екінші мәселе – Арал теңізі түбінің құрғауы. Аралдан бөлінген тұз Антарктидаға дейін жетеді. Бұл экожүйенің бұзылуына алып келеді.  Сол себепті, Арал теңізінің түбінде орман дақылдары мен өсімдіктер егуді дұрыс деп таптық.

Жүргізуші. Сонда бұрын Арал теңізі болған жерде қазір орман телімдері егіліп жатыр ма?

Т. Кертешев. Иә, орман ағаштары мен өсімдіктері.

Жүргізуші. Әлемде бұрын осындай тәжірибе болған ба?

Т. Кертешев. Жоқ, болмаған. Барлық ғалымдар осы тақырыпты зерттеп жатыр.

Жүргізуші. Ал жануарлар әлемін қорғалуы туралы не айтасыз?

Т. Кертешев. Қазақстан территориясында қорықтарда мекендейтін жануар түрлері қорғалады.

Биоалуантүрлілік туралы

Табиғаттағы барлық биологиялық процестер биосфера мен экожүйелерден тыс жүрмейді. Осыдан биоалуантүрліліктің үш үлкен бұтағы тарайды. Әрбір бұтағы деңгейлерге бөлінеді. Биоалуантүрліліктің әр деңгейі бөлімдерге бөлінеді.

 Биоалуантүрліліктің жоғары деңгейде көптеген әртүрлі экожүйелер және ландшафтар орналасады. Табиғатта біртекті мекен орталары болмайды.  Кез келген түр дараларды құрады. Генетикалық жағынан бір-біріне өте жақын келеді. Олар еркін шағылысады және өсімтал ұрпақ береді.

  Экожүйелердің кедейленуі техносфераның биосфераға жасайтын қысымынан пайда болады. Яғни, ол биоалуантүрліліктің кемуіне әкеледі. Биоалуантүрлілік тек маңызды шаруашылық ресурсы ғана емес, ол биосфераның тіршілік етуінің шарты болып табылады.

1.Стильдерді ажыратып жазу.

2.Нақты белгілерінен мысал келтіру.

3.Мәтіннен нақты дәлелдер келтіру.

1-мәтін:

1.Стилі: (1 сөйлем) ________________________

2.Мысалы: (1 сөйлем)_______________________

3.Мәтіннен дәлелдер: (2 сөйлем)_____________

2-мәтін:

1.Стилі: (1 сөйлем) _________________________

2.Мысалы: (1 сөйлем)_______________________

3.Мәтіннен дәлелдер: (2 сөйлем)_____________

Дескриптор

  • Мәтін тақырыбын, мәселесін анықтайды.
  • Стильдерді ажырата алады;

3. Стиль белгілерін таба алады;

4. Мәтіннен дәлелдер келтіре алады;

5.Тұрлаулы мүшелерді анықтайды.

4 тапсырма

Ж

«Микрофон» деген айдармен өз жазғандарын оқиды. .

http://allrefs.net/c54/42op2/p49/

Рефлексия

1 мин

Үй тапсырмасы

Арал мәселесі туралы білімдерін толықтыру.

Қосымша мәлімет

Саралау – көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз?

Бағалау – оқушылардың не үйренгенін қалай анықтауды жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланысқа сілтеме

Денсаулық және қауіпсіздік

АКТ сілтемелері

Құндылықтар сілтемесі

Жұптар бірі-біріне қолдау көрсетеді. Нәтижені саралау.

Оқуды қадағалау

Сұрақ - жауап

Топтық бағалау

Георграфия пәнімен байланыс. Пән мұғалімімен ой бөлістім.

Сыныпты топтарға бөлу.

АҚТ дағдылары

Топпен жұмыс істеу дағдылары. (бір-бірін тыңдау, құрметтеу.)

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Қорытынды бағалау:

Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
Пікір жазу