Асыл мұра. Қазақ тілі, 8 сынып, сабақ жоспары. 7 сабақ.
Қысқа мерзім жоспары
7-сабақ
Бөлім тақырыбы: Көне түркі жазбалары және қазақ жазуы | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты -жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Сабаққа қатысушылар: Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Асыл мұра | ||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | Ж8.3.5.1 - оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | тыңдалым материалы бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін жазу
| ||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Пәннің лексикасы мен терминологиясы: ұлыс дәуірі, ҮІ-ІХ ғ. көне түркі әдебиеті ескерткіштері Диалог пен жазба жұмыстарындағы тілдік қолданыс: -Меніңше, сенің айтқаның дұрыс, дегенмен..... - әрине... -сайып келгенде... -автор айтқандай..., ғылымның арқасында ..., Мәтінде «.....» берілген, т.б. Жұптық тапсырмада асыл мұра болып табылатын көне түркі ескерткіштері туралы әңгімелеседі. | ||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Бұл сабақ оқушыларды асыл мұраларымыз болып табылатын жазба ескерткіштерді құрметтеуге бағыттайды. | ||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих, әдебиет | ||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Көне жазба ескерткіші туралы соңғы сабақ. Оқушылар бұған дейін қазақ әдебиеті, тарих пәндерінен Орхон –Енесей жазба ескерткіштері туралы хабардар. Бұл сабақта көне жазба ескерткіштер туралы білімдерін кеңейтеді. | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Қорлар | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Қызығушылықты ояту:
Суреттерде қандай ақпараттар берілген?
| Интербелсенді тақта, тақырыпқа қатысты слайдтар, суреттер, кестелер, А4 парағы, оқулық | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы | 1-тапсырма. Жазылым тапсырмасы.
2-тапсырма. Оқушылар 1-тапсырманы орындағаннан кейін, негізгі ақпараттарды басшылыққа алып жинақы мәтін құрастырады. Тезис (баяндаманың, лекцияның, хабарламаның қысқаша тұжырымдалған негізгі қағидалары) Мәтінге тезис құрастыру дегеніміз – мәтінді ой бөліктеріне бөлу, негізгі ақпараттарды табу және оларды әр бөлім бойынша тезис түрінде қысқаша тұжырымдау. Тезис – дәлелдеуді қажет ететін жағдай, ақиқат. Тезис – қысқартудың күрделі түрлерінің бірі: абзацтың, дәрістің, баяндаманың негізгі ойын қысқаша тұжырымдау. Тезис мөлшері мәтіндегі ақпараттық түйіндермен сәйкес келеді. Жинақы мәтін – бастапқы мәтіндегі негізгі идеялар мен ақпараттарды сақтай отырып, мәтін көлемін ықшамдау және өңдеу. Жинақы мәтін құрастыру жолдары -Мазмұндық өңдеу: -Мәтінді мұқият оқу және негізгі, қосымша ақпараттарды анықтау; қосымша ақпараттарды сызып тастау. -Негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді, сөйлемдерді белгілеу. -Автор ойын, баяндау желісін сақтай отырып, мәтіндегі негізгі ойды ықшамдау. Мәтін түпнұсқасының сілтемесін көрсету. Оқушылар жинақы мәтін жазуда төмендегі мазмұндық өңдеуді басшылыққа алады:
Жинақы мәтін жазуға үлгі
Бағалау критерийі:
Дифференциация: Барлық оқушылар қабілетті болады:
Көптеген оқушылар қабілетті болады:
стиль түрлерін анықтап, тілдік құралдарын талдайды | http://alie-parusa.ucoz.ru/MO/MO_rus/gia-sistema-raboti-s-c1.pdf - жинақы мәтін анықтамасы, үлгілері (орыс тілінде) http://kitaphana.kz/ru/downloads/referatu-na-kazakskom/239-tarikh/2800-kne-trk-zhazulari.html | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Оқушылар өздерінің жазған тұжырымдарын (Асыл арналар) сынып қабырғасына іледі. Сынып оқушылар «Идеялар галереясын» аралап стикерге әр оқушының жұмысына кері байланыс жазады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?