Ғылыми фантастика. Қазақ тілі, 7 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

САБАҚ: Қазақ тілі №2

Мектебі:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқандар

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

10-бөлім. Ғылыми фантастика

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

О2 Мәтіннің стильдік ерекшелігін тану.

Сабақтың мақсаттары

Публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану

Бағалау критерийі:

  • Мәтіннің мағынасын түсінеді
  • Екі мәтіннің ұқсастығы мен айырмашылықтарын таба алады
  • Мәтіннің тілін, стилін толық қанды талдай алады
  • Талдауларын дәйектей алады

Тілдік мақсаттар

Қыстырма сөз: біріншіден, екіншіден, қорыта айтқанда, сірә, меніңше, өкінішке орай, бақытыма қарай, әлбетте

Қаратпа сөз: мырза,құрбым, замандас т.с.с

Мектеп құндылықтары

Құрмет және ынтымақтастық

Осыған дейін меңгерілген білім

Ғылыми фантастикаға кіріспе

Жоспар

Жоспарлана

тын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)

Дереккөз

дер

Сабақтың басы

Қызығушы

лықты ояту

5 минут

Қызығушылығын ояту.

  • Осы шақ, өткен шақта жиі қолданылатын стиль? (ғылыми стиль)
  • Риторикалық сұрақтар, стильдік қайталау, антитеза пайдаланылады. Бұл қай стиль? (публицистикалық стиль)
  • Қай стильде ауыспалы мағына, көркемдік тәсілдер, суреттеме құралдары(теңеу, метафора) қолданады?
  • Кітаби, ресми сөздер мен тіркестер, хабарлы сөйлемдер мен даяр тіркестер мен құжат тілдері жиі қолданылатын стиль түрі? (ресми стиль)
  • Қарапайым сөздер мен сұраулы, лепті сөйлемдер жиі қолданылады, көбінесе диалог түрінде келетін стиль ше? (ауызекі сөйлеу стилі)

Мұғ.арн.нұсқау.

Оқулық

Сабақтың ортасы.

«Домино» ойыны

5 минут

Мәтін талдау

20 минут

10 минут

Оқылым алды жұмысы

«Домино» ойыны

Оқушылардың алдына әр түрлі сөздер жазылған қағаз қиындылары беріледі. Осы қағаз қиындыларын 2 топқа ажыратуы тиіс.

Оқушыларға публицистикалық және ресми стильде жазылған екі мәтін беріледі.

1-топқа публицистикалық стильде, 2-топқа ресми стильде жазылған мәтін беріледі.

Әр оқушы өзінің мәтінімен танысады.

Екі мәтіннің ұқсатығы:

Мақсаты:

1.

2.

Стилі:

1.

2.

Түрі:

1.

2.

Мақсатты аудиториясы:

1.

2.

Тілі:

1.

2.

Оқылымнан кейінгі тапсырма.

«Автор орындығы»

Әр топта бір оқушы шығып өз жұмыстарын автор орындығында оқиды. Қалған оқушылар жетістік критерийлері арқылы бағалайды.

Тапсырма

Дескриптор

Жұлдызша

1

Мәтінді түсінеді

2

2

Мәтіндердің мазмұны мен идеясын салыстырады

2

3

Мәтіннің стилі мен түрін салыстырады

2

4

Мәтіннің тілі салыстырады, дәйектейді

2

Үлестірмелі қағаз

Сабақтың соңы

минут

5 минут

Үйге тапсырма

Кері байланыс

ПОПС әдісі арқылы бүгінгі сабақта жасаған жұмыстарын бағалайды.

  • Менің ойымша….
  • Мен мұны былай дәлелдеймін…..
  • Мен бұған мынандай мысалдар келтіремін….

Мен мынандай қорытынды шешімге келдім…

Үндестік заңын қайталап келу

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу