«Денсаулық – зор байлық». Қарттардың денсаулығы. Қазақ тілі, 7 сынып, сабақ жоспары. 6 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ: 6

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7Т1

Катысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

3-тарау «Денсаулық – зор байлық»

Қарттардың денсаулығы

Сабақтың түрі:

Білім жинақтау сабағы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

ӘТН1 Орфографиялық норма

Сабақ мақсаттары:

Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу.

Бағалау критерийлері:

Жалғаулар мен шылауларды ажырата алады.Үндестік заңына сай қолдана алады. Орфографиялық норманы сақтайды.

Тілдік мақсаттар

Демеулік,септеулік,жалғаулық

Осыған дейін меңгерілген білім:

Денсаулық туралы мақал-мәтелдерді жатқа айтады және олардың мазмұнын аша алады.

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: Шылаудың түрлерін біледі.

Оқушылардың көбісі: Жазылымды шылаудың ерекшелігін ескереді.

Оқушылардың кейбірі: Үндестік заңына сай қолдана алады.

Пәнаралық байланыс

Орыс тілі

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Презентация

Дереккөздер:

http://testent.ru/load/testy/kazak_tili/zhalauly_shylaular/35-1-0-468

Сабақтың барысы:

Уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

2 минут

8 минут

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй тапсырмасын тексеру.Денсаулықтың нығаюына әсер ететін дәрумендер туралы жинаған мәліметтерімен бөлісу.

Шылау дегеніміз не? Оның қандай ерекшелігі бар? Шылаудың жалғаудан айырмашылықтарын атаңдар.

Топтарға үлестірмелі қағазға жазылған сөйлемдер беру.

Мысалы,Адамөзденсаулығыүшінөзікүреспесеболмайды.( Адам өз денсаулығы үшін өзі күреспесе болмайды). Дәрумендерменжемістерарқылыденсаулықты нығайтуғаболады. Алмаменқызанақта адам денсаулығынапайдалыдәрумендерөтекөп.

Тапсырма: Берілген сөйлемдерді қатесіз жазып, шылауларды табу.Жазылу емлесін түсіндіру.

Ширату жаттығуы «РАХМЕТ!»

Мағынаны тану

10 минут

15 минут

Сыныпты 3 топқа бөлу.

1-топ «Жалғаулықтар»

2-топ «Септеуліктер»

3-топ. «Демеуліктер»

1-тапсырма

Әр топ өздеріне бөлінген шылаулар туралы топта талқылап, шылауларды топтастырады.Оны тақтаға іледі. Топтар бір-бірінің жұмысын тексеріп, толықтырулар жасауға болады.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Шылаулар туралы мәліметті талқылай алу

Шылауларды толық біледі. Түрлерін ажырата алады.

Эстетикалық талғаммен топтастыру жасайды.

2-тапсырма: Денсаулығы сыр беріп, дәрігерге қарануға келген қарт әжейдің көңіл- күйін 80-100 сөз көлемінде сипаттап жазыңдар. Шылаулардың дұрыс жазылуына да назар аударыңдар.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу.

Сипаттау мәтінін жаза алды

Үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазды.

Ойтолғаныс

5 минут

2 минут

Рефлексия

Үй тапсырмасы: Шылауларды қайталау.

Қосымша мәліметтер

Өткізілген сабақ бойынша мұғалім жазбасы

Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсілдер тиімділігі:

Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді: Оқушылардың үй тапсырмасын шығармашылықпен орындағаны,бірін-бірі бағалай алуы тиімді өтті.

Оқушылардың белсенділігі: жақсы

Кездескен кедергілер мен оны еңсеру жолдары: 3тапсырманың бірін таңдап жазуда бірнеше оқушы үлгере аламай, қосымша сабақта аяқтады.Келесіде ол оқушыларға жеке тапсырма даярлау керек деп жоспарлап отырымын. («С» деңгейлі оқушы)



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу