Оқушылардың ғылыми жетістіктері. Қазақ тілі, 6 сынып, сабақ жоспары. 21 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Ғылым мен технология жетістіктері

Мектеп: Орал қаласындағы ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің ТАӘ:

Жакыпжанова А.С

Сынып: 6

Қатыспағандар саны:

Қатысқандар саны :

Сабақтың тақырыбы

Оқушылардың ғылыми жетістіктері

Осы сабақ арқылы іске асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.4.5.1.қазақ тіліндегі тыныс белгілерінің түрлері мен қызметін түсіну(даралаушы), дұрыс қолдану.

6.2.5.1. мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақылау сұрақтарын құрастыру

Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

Нүкте, сұрақ белгісінің қойылу орнын біледі.

Дұрыс қойып жазады.

 Бағалау критерийлері

 

  • Тыныс белгісін дұрыс қояды.
  • Қойылу себебін түсіндіреді.
  • Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырады.
  • Нақтылау сұрақтарын құрайды.

 Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология:

Тыныс белгісі, даралаушы қызметі, нүкте, сұрау белгісі

 Құндылықтар

Өмір бойы оқу

 Пәнаралық байланыс

Осыған дейін меңгерілген білім

Алдыңғы бөлімдерде оқушылардың оқылым дағдылары дамытылды.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Мұғалім сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырады.

Таныстырылым

Сабақтың ортасы

5 минут

10 минут

10 минут

5 минут

Мұғалім оқушыларға даралаушы қызмет атқаратын сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілері (нүкте, сұрау белгісі) туралы қысқаша түсінік береді.

Оқушыларды жұпқа бөліп, 1-оқушыға нүктенің қойылатын орындары туралы ақпарат, 2-оқушыға сұрау белгісінің қойылатын орындары туралы ақпарат береді. Оқушылар жеке оқып, бір-біріне түсіндіреді.

Анықтама.

Сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілері: нүкте (.), сұрау белгісі (?),

леп белгісі (!), көп нүкте (...). Бұлар – даралаушы қызмет атқарады.

Нүкте.

1. Нүкте тиянақталған ойды білдіретін хабарлы сөйлемдерден

кейін жəне лепсіз айтылған бұйрық,

тілек мəнді сөйлемдерден кейін

қойылады.

Ол торға салған бір асымдай тоң балықты босағаға тастай салды. (Ә.Н.)

Цифр не әріптер арқылы санамаланып айтылған сөйлемдерден кейін

Дүниядағы жұрттың тілі негізінде үшке бөлінеді: 1) Түбіршік тіл. 2) Жалғамалы тіл. 3) Қопармалы тіл. (А.Б.)

Драмалық шығармалардағы әр кейіпкердің атынан кейін

Ұмсынай. Мейлілерің, қарақтарым, мен не қылайын, тек іші құтты болсын. (Ж.А.)

Кейіпкердің сөзіне қатысы жоқ, автордың түсінігі ретінде айтылған ремаркадан кейін

Ораз. Омыраулама! (Мылтығын оқтанып.) Қалай аласың? (Ж.А.)

Бас әріптерінен не басқы буынынан қысқартылып алынған адам, кітап, газет, журнал, шығарма аттарынан кейін

Қазақ әдеби тілінің тарихы, басталу кезеңі, қалыптасу дәуірлері туралы Ғ.Мұсабаевтың да пікірлері бар. (С.И.)

Тағысын тағы, тағы сондайлар, тағы басқа деген сөздер қысқартылып алынғанда

Бұл кезеңнің әдеби тілін байқататын тілдік материалдар Махамбет, Шөже, Дулат, Шортанбай, Шернияз, Жанақ т.б. ақындардың шығармалары болып табылады. (С.И.)

Жақшаның алдындағы сөйлем аяқталып, тыныс белгілерінің бірі қойылса, қыстырма сөйлемнен кейін жақшаның ішінен нүкте қойылады

– Жоқ, көк тиыным жоқ, ағай, – деп бала шын пейілімен жыртық қалтасын айналдырып көрсетті. (Екінші қалтасын тігіп тастаған екен.) (Ш.А.)

Сұрақ белгісі.

Сұрау белгісі, оның қойылатын орындары

Сұрау белгісі, негізінен, сұраулы сөйлемнің соңына қойылатын таңба болып табылады. Сұраулы сөйлем деп жауап алу мақсатында жүзеге асатын сөйлемді айтады. Сұраулы сөйлем екі түрлі жолмен жасалады:

1) грамматикалық белгілер арқылы; 2) интонация арқылы.

Сұраулы сөйлемдерден кейін

Бірыңғай жеке сөздер не сөз тіркестері сұрау интонациясымен айтылғанда

Жауап қайтаруды тілейтін, таза сұраулық мәні бар, амандасқанда айтылатын толық сөйлемдерден кейін

Сөйлемдегі бір сөздің мәні екіұшты болып, күмән тудырғанда жақшаға алынады

Бала бұл жағын білмейтін, шынында балаға мұндайды біліп керегі не? (Ш.А.)

Шауып ала ма? Сотқа бере ме? Өлтіріп жібере ме? Өртеп жібере ме? Қалайда не бірін, не бәрін істеуге елдің беті түзелді. (Ж.А.)

– Е, Жаңбырбай, мал-жан аман ба? – деп Жылтыр ұшып түрегеліп, шұрқырай кетті. (Ж.А.)

Тарта берер алдыға, ұмтыла берем балаша (?)

Тапсырма.

Мұғалім оқушыларға мәтінді ұсынады. Оқушылар жұпта бірлесе оқып, тыныс белгісін қойып шығады.

Мәтін.

Бүгінгі балалардың немен қызығатыны туралы білесіз бе Бүгін ғаламтордан басқа нәрсеге қызығатын жастар туралы сөз етеміз Бразилияда өткен халықаралық ғылыми жұмыстар байқауында астаналық оқушылар алтын медальға ие болды.39 қазақстандық оқушы Бразилияның Нову Гамбург қаласында өткен халықаралық ғылыми жұмыстар байқауында бақ сынады

Байқау 33-ші "Mostra Internacional de Ciência e Tecnologia" (Mostratec) халықаралық білім беру жәрмеңкесі аясында ұйымдастырылды Mostratec көрмесінің мақсаты - оқушылардың жаратылыстану ғылымдарына деген қызығушылығын ынталандыру,ғылым мен техниканың түрлі салаларындағы шығармашылық қызметке тарту, халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қолдау көрсету және оқушылармен жұмысқа мамандарды тарту болып табылады. Қазақстандық оқушылардың ғылыми жұмыстары жоғары бағаға ие болды

Тапсырма.

Мәтіндегі хабарлы сөйлемдерді сұраулы сөйлемге айналдырып жазады.

Мәтін бойынша талқылау сұрақтарын құрайды.

Нақтылау сұрағы – сенің ойыңша ... деп ойлайсың?

Оқушылар құраған нақтылау сұрақтарын бір-біріне қояды.

Дескриптор.

Тыныс белгісін дұрыс қояды.

Қойылу себебін түсіндіреді

Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырады.

Нақтылау сұрағын құрайды.

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақтың соңында мұғалім бағалау критерийлері мен сабақ мақсаттарына қайта оралады. Бағалау критерийлеріне қаншалықты қол жеткізгендері туралы бірге талқылайды.

Рефлексия.

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу