Кітап оқу туралы қызықыт мәліметтер. Кітапхана. Қазақ тілі, 6 сынып, сабақ жоспары. 4 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
САБАҚ: 9-бөлім: (№2) Әлемдегі ірі кітапханалар | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Кабденова С. К. | ||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Кітап оқу туралы қызықыт мәліметтер. Кітапхана. | ||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | О4. Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату | ||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру | ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминология: кітап оқу қызықты, кітап ұрлау туралы т.б. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер; Мені таң қалдырды, айтар болсам, өз ойымды ... сабақтар едім, қызықтырар жайттар т. б. | ||||||||||||
Құндылықтар | Кітап оқуға деген қызығушылық, денсаулық, бір-бірімен жақсы қарым-қатынас. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих | ||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Отырар, Александрия кітапханалары | ||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз) | Дереккөздер | |||||||||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 минут | Төмендегі суреттің сол жағындағы дауыссыз дыбыс әріптерінің ортасына немесе алдына, соңына, оң жақтағы дауысты дыбыс әріптерін қосып оқыңдар. Сонда бір жұмбақ шығады. Ол не деген жұмбақ? Шешуі не? Жапанда бір нәрсе бар аузы жабық. Ашылар мезгілінде баурын жазып. Ішінде толып жатқан қазынасы бар, Қорек қып пайдаланар тамам халық. (Шешуі: кітап) Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелер хабарланады. Оқушылар қалам арқылы жұпқа бөлінеді. | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 15 минут 5 минут 5 минут | Оқылымалды тапсырмасы Мәтін мазмұнын болжағыздар, мәтінде қандай ақпараттар берілуі мүмкін? Оқылым тапсырмасы Екі мәтінді оқып шығып, салыстырыңыз. 1-мәтін Әлемде шығарылған ең кішкентай 12 кітаптың басын қосқанда, барлығы бір ас қасыққа сыйып кетеді екен. Олардың ішінде «Құранның» кішкентай басылымы, ағылшын тілінің сөздігі, Францияның Конституциясы бар. Тағы бір қызық кітап – «Медицина өнерінің жалғыз және өте терең құпиялары» деп аталады. Ол голландиялық атақты дәрігер Герман Бургавенің заттарының ішінен, ол өмірден өткеннен кейін табылған. Бұл 100 беттік кітап аукционда 10 мың долларға сатылған. Кітапты ашып қараса, бүкіл беттері тап-таза, тек титулдық бетінде «Басыңды суықта, аяғыңды жылыда ұста, сонда ең жақсы дәрігерді кедейге айналдырасың» деген жазу болған. Кітап ұрлайтын ең белгілі библиоклептоман Стивен Блумберг болған көрінеді. Ол өз өмірінде 268 кітапханаға ұрлыққа түсіп, 23 мыңнан аса сирек кездесетін кітап ұрлаған. Құны 20 миллион доллардан асатын кітапханасын толықтыру үшін Блумберг кітап ұрлауда түрлі қитұрқы әдістерді қолданған. Есінеу жайында кітап оқысаңыз, сіз де есіней бастайсыз. Кітап оқуға баулуға тек 4-6 жаста бастаған жөн. Себебі кейін баланың ынтасы жоғалады. Адамдар кітап оқуға, шамамамен аптасына 6,5 сағаттай бөледі екен. Үшінші сыныпқа дейін кітап оқи алмаған бала өмір бойы кітап оқуды әдетке айналдыра алмайды. Роман жазу үшін жазушының орташа есеппен 475 сағат уақыты кетеді. Темір тордың ар жағында жазылған романдар: Мигель де Сервантестің «Дон Кихот» кітабы, Джон Баньянның «Пилигрим саяхаты», Оскар Уайльдтың «Түрме тәубесі».
2-мәтін Библион (грекше) - кітап, teka (грек.) - репозиторий. Кітапхана - бұл не? Жеке және қоғамдық пайдалану үшін сандық медиа туралы кітаптарды, қолжазбаларды, ақпаратты сақтау бөлмесі. Ежелгі Шығыс - алғашқы кітапханалардың туған жері. Виллон қаласындағы Ниппурдағы храмда ХNUMX BC-тан келген саз таблеткалары жинағы табылды. e. Theb маңындағы қабірде папируйбен қорап табылды. Жаңа Патшалық астында Рамесстің дәуірінде 2500 мың папирусы бар еді. Ассириялық патшаның планшеттері Ниневидегі ең көне Шығыс кітапханасы болып саналады. Ежелгі кітаптар жинағы мен папируаның орталығы - Александрия кітапханасы. Бұл жаттығу кешенінің бөлігі болды, ол ұйқы бөлмелері, оқу бөлмелері, оқу, тамақтану. Птолемей құрылды. Оқуға арналған 200 мың дана және мектеп үшін 700 мың құжат қамтылды. 270 жылы n сөндірілді n. e. Барлық ежелгі кітаптар қоймалары храмдарда сақталған. Орта ғасырдағы сияқты, кітапханалар тек ғибадатханаларда болған. Онда ерекше құрғақ жертөлелерде шіркеудің ұлы әкелерінің жазбалары мен жазбалары көшірілді. Монахтардың қолына түскен көне қолжазбаларды, латын және грек мәтіндерін де көшіру қажет. Кітаптардың құны соншалықты жоғары болды, олар тіпті ұрлықтан аулақ болу үшін қабырғаларға және сөреге байланған. Полиграфия өнеркәсібі баспа басылымдарының өнертабысымен жасалды, бұл кітапханалардың тарихында жаңа дәуір болды. Ақпараттың қолжетімділігі, ғылыми және фантастикалық әдебиеттің қолайлы құны адамзаттың мәдениетінің, білімінің және өзін-өзі тануының дамуына әсер етті.
Оқылымнан кейінгі тапсырма Мәтіндер не туралы болғанын топта қысқаша талқылаңдар. Кері байланыс «V» - білемін «+» мен үшін жаңа «-» басқаша ойлаймын «?» - түсінбедім, тереңірек білгім келеді | http://info-4all.ru/kk/dosug-i-razvlecheniya/obshestvo | |||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия «Еркін микрофон» әдісі | ||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. | Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? | |||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?