Араб әлеміндегі ең үлкен кітапхана. Ұлттық академиялық кітапхана. Қазақ тілі, 6 сынып, таратпа материал. 5 сабақ
Осы сабаққа қажетті дереккөздер:
Мендигалиева Гулим Сагидуллиевна,
ЖББ Көгеріс негізгі мектебі
БҚО, Сырым ауданы
Қонақ күту
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3-бөлім: Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер Сынып: 5 | ||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 5.Ж3. Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру. 5.Ж5. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу. | |||
Сабақтың мақсаттары |
| |||
Бағалау критерийлері |
| |||
Тілдік мақсат |
| |||
Құндылықтарға баулу | Құрмет; ашықтық; ынтымақтастық; қазақстандық патриотизм немесе азаматтық жауапкершілік; еңбек және шығармашылық; тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. | |||
Пəнаралық байланыс | тарих, әдебиет, өзін-өзі тану | |||
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер туралы түсінігі бар, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыра біледі, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша жинақы мәтін жаза алады. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Ширату. Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне гүл ұсынып, жылы тілектерін білдіреді. С. «Пазл» әдісімен сурет қиындыларын құрастырады. Тағам суреттерін құрастыру арқылы топқа бөлінеді.
Оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады. | гүл сурет қиындылары
| ||||||||||||
Сабақтың ортасы 30 мин | Жазылым алдындағы тапсырма
1-тапсырма Ж. «Еркін жазба» әдісімен суреттері бойынша әңгіме құрастырады. Дескриптор:
Жұппен талқылап, түзетеді. Топпен талқылайды, оқуға ұсынады. ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бір-бірін бағалайды. Саралау жұмысы: Суреттер беріледі. Суретке сай тірек сөздер беру. Жазылым кезіндегі тапсырма С. Аудиожазбадан мәтін тыңдалады. 2-тапсырма ТЖ. Әр топқа мәтін беріледі. Мәтінді сканерлеп оқып, «INSERT» әдісімен орындайды, кестені толтырады.
Дескриптор:
ҚБ «Бағдаршам» арқылы бағалау. Саралау жұмысы: «Ойыңды жалғастыр» әдісімен кейбір оқушылардың ойын тыңдаймын. Мәтін беріледі. Қонақ күту дәстүрі Қонақжайлық – қазақ халқының ұлттық салт-дәстүрінің бірі. Сонымен қатар адамдар арасындағы сыйластықты, бір-біріне деген құрметті, қамқорлықты білдіретін, кісінің адамгершілігін, имандылығын айқындайтын қасиет. Адамдарды тіліне, дініне, ұлтына бөліп-жармай, достық ықылас көрсетіп, ас-дәм беру – қонақжайлықтың негізгі белгісі. Сондықтан халқымыз қонақты қарсы алу, шығарып салуға ерекше мән берген. Қонақты үй иесі қарсы алып, есікті өзі ашып, үйге енгізіп, соңынан өзі кіріп есікті жабады. Бұл – қонақпен еріп келген «құт» бірге кірсін дегені. Ал қонақты шығарып саларда, есікті қонақтарға аштырып, соңынан өзі жауып шығатын болған. Осы күнгідей қонақтарға есікті ашып, іштен жауап алу деген болған. Баяғыда бабаларымыз бір ауылға, бір үйге барғанында қонақ күтетін отауға түспей тұрып, сыртқа қару-жарағын қалдырып, үй ішіне қамшысын ұстаған қалпы кіретін еді. Қонақтың үйге қамшысын ұстап кіруінің себебі: қамшы тұрған жерде жын-шайтан болмайды. 3-тапсырма ТЖ. «Ақпараттық сүзгі» әдісімен мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. Дескриптор:
ҚБ «Геометриялық фигуралар» арқылы бағалау.
Саралау жұмысы: Мәтін бойынша негізгі ақпараттарды беру. 4-тапсырма. Ж. «Т кестесі» арқылы негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу.
Жауаптарын топта талқылап, ұтымдысын шығарады. Дескриптор:
ҚБ Бас бармақ арқылы бағалау. Саралау жұмысы: Жинақы мәтін үлгісін беру. | https://www.zharar.com/kz/kenes/3685-konak.html мәтін үлестірмелі парақшамен таратылады. | ||||||||||||
Сабақтың соңы 10 мин | Жазылымнан кейінгі тапсырма ТЖ. 5-тапсырма «Қонаққа бару» әдісі арқылы әр топ бір-бірінің мәтінін тексереді, түзетеді. Дескриптор:
ҚБ «От шашу» арқылы бағалау. Саралау жұмысы: Мәтін жазудың өлшемдерін беру. Оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне кері ораламын. Кері байланыс «Ресторан» әдісі арқылы оқушылармен кері байланыс орнату. Мұғалім оқушыларға бүгінгі күнді ресторанда өткіздік деп ойлап, төмендегі сұрақтарға жауап беру керектігін айтады.
Оқушылар өздерінің жазғанын оқып, тақтаға жапсырады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?