Астана алған асулар. Қазақ тілі, 6 сынып, сабақ жоспары. 6 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

Пән: қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Астана – мәдениет пен өнер ордасы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6 Т1

Қатысқан оқушылар саны:

 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Астана алған асулар

(1-нұсқа)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.3.4.1 эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу, келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу («келісу, келіспеу» эссесі).

6.2.1.1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтау, түсіндіру.

 Сабақтың мақсаттары

Тақырыптан ауытқымай, абзацтарын құрастырып, көтерілген мәселеге өз көзқарасымен (келісу, келіспеу) эссе жазу. Мәтіннен негізі және қосымша ақпаратты анықтау.

 Бағалау критерийі

Берілген мәтіннен эссеге қажетті негізгі, қосымша ақпаратты анықтай алады; тақырып бойынша құрылымын сақтап, көтерілген мәселеге өз көзқарасымен келісу, келіспеу эссесін жаза алады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Медаль, құрмет дипломы, фестиваль, сәулетшілер академиясы, Бүкіләлемдік сәулетшілердің триенналы

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Иә, келісемін, себебі .... Жоқ, келіспеймін, оған себеп ...

Құндылықтарды игерту

Отансүйгіштік, елжандылық

Пәнаралық байланыс

География пәні

Бастапқы білім

Астана бойтұмары – «Бәйтерек»

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

0-5

Қызығушылығын ояту

Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын арттыру үшін жаңа сөздермен жұмыс жүргізеді.

Тапсырманың орындалу алгоритмі:

  • оқушылар сабақтың тақырыбына сай жаңа сөздерді сөзтізбекті шешу арқылы анықтайды;
  • әр оқушы жеке орындайды;
  • әр оқушы бір жаңа сөз атайды;
  • сөздер тақтаға жазылады;
  • мұғалімнің көмегімен әр сөздің мағынасын түсініп алады.

Сөзтізбектің нәтижесінде мынадай сөздер шығуы тиіс:

Жетістік – қол жеткізген табыс

Табыс - жетістік

Марапат – сый-құрмет

Мәртебе - құрмет, атақ, абырой

Құрмет - сый

Халықаралық – бірнеше елдер арасында өтетін байқау

Байқау – жарыс, сайыс

Бүкіләлемдік - бүкіл әлем қатысатын сайыс

Сәулетші - архитектор

Баға – құн

 Мұғалім сабақтың тақырыбын хабарлайды. Сабақ мақсатымен таныстырады. Оқушылар мен мұғалім бірлесе отырып, сабақтың бағалау критерийлерін әзірлейді.

 

1-таратпа

Сабақтың ортасы

5-11

11-17

17-30

30-37

Жазылым алды тапсырма

«Дауыстап ойлау» әдісі

Тапсырманың орындалу алгоритмі:

  1. Оқушылар жұппен жұмыс істеуге әзірленеді (жұпқа бөлінеді).

 2. Жұпта берілген кестедегі мәліметті біреуі дауыстап оқиды, екіншісі тыңдай отырып ой түйеді.

 3. Мәтіннен ұққандарын бір-біріне түсіндіреді.

 4. Бірлесіп отырып бұл жетістіктердің Астанаға не үшін берілгенін анықтайды.

 5. Жұпта «Астана қаласының осындай жетістіктерге, құрметке, марапатқа лайық болуына не себеп? деген сұрақты талқылайды.

«Астана алған асулар» мәтіні (кесте)

Қашан?

Қандай жетістік?

Қайдан алды?

1999 жылы 16 шілдеде

Азия-Тынық мұхит аймағы бойынша жоғары награда ЮНЕСКО-ның «Қалалар бейбітшілік үшін» медалі мен Құрмет дипломы тапсырылды.

Боливия астанасы - Ла-Пас қаласынан

2001 жылы

«Сәулет-2001» халықаралық фестивалінде сәулетшілер академиясының үлкен Алтын дипломымен марапатталды.

Мәскеу қаласынан

2003 жылы

Бүкіләлемдік сәулетшілердің триенналында жаңа қаланың архитектурасы үшін Астана Күміс медаль иеленді

Болгарияның София қаласы

2003 жылы

Сәулетшілер фестивалінде «Бәйтерек» монументі үшін Гран-При және Алтын медаль табысталды.

Бішкек қаласынан

Жазылым тапсырмасы

  • Жазылым тапсырмасын «Иә, келісемін. Жоқ, келіспеймін» ойынынан бастайды (оқушылар айтылқан ойға қатысты «Иә, келісемін» немесе «Жоқ, келіспеймін» деп жауап береді және неліктен келісетінін, келіспейтінін негіздейді).
  • Оқушыларға «Астана қаласы әлемдік марапатқа лайықты ма?» деген тақырыпта эссе жазу тапсырылады. Сөз саны 35-40 сөз.

Жазылымнан кейінгі тапсырма

Жазған жұмыстарын «Конвейер» әдісімен тексереді.

  • Оқушылар шеңбер бойымен тізіліп отырады.
  • Жазған эсселерін сағат тілі бағытымен бір-біріне береді.
  • Бір-бірінің эссесін мұқият оқып, «1 тілек, 1 ұсыныс» арқылы бағалайды.

Дескриптор:

  • эссеге қажетті ақпаратты анықтайды;
  • мәселеге байланысты көзқарасын негіздейді;
  • эссе құрылымын сақтайды.

Өзара бағалау

Сынып оқушыларының «Конвейер» әдісі кезіндегі ауызша кері байланысы мынадай сұрақтар арқылы жүзеге асады:

  • Тапсырма шартына сай, бірақ шығармашылықты қажет ететін ...
  • Әлі де негізгі бөлімін/кіріспесін/қорытындысын жетілдіре түсу ...
  • Креативті эссе ... бірақ көркем тіл жетіспейді.

2-таратпа

Сабақтың соңы

37-40

Рефлексия

  • Ең қиын тапсырма
  • Ең жеңіл тапсырма
  • Не үйрендім?

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу