Әлемнің жеті кереметі. Қазақ тілі, 6 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.


Пән: Қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

3-бөлім «Әлемнің жеті кереметі»

Күні:

Сынып: 6

Мектеп: Талдықорған қаласындағы физика-математикалық бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Бердібаева А.М.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Әлемнің жеті кереметі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Ж1. Жоспар құру

6.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру

Сабақ мақсаттары

Мәтін бойынша қарапайым жоспар құрады;

Әңгіме жазу үшін алдымен жоспар құрады.

Жоспарға сай әңгіме жазады.

Бағалау критерийлері

  • Аңыз-әңгіме жоспарын құрады;
  • Мәтін бөліктеріндегі тірек сөздерді жазады;
  • Тірек сөздерге сүйеніп тақырыпша қояды;
  • Тақырыпшаның тезисін жазады.
  • Суреттерді негізге алады.
  • Жоспарға сай әңгіме жазады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Тамашалай аласыз, көруге болады, құнды дүние, бағалы жәдігерлер

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Менің ойымша, біріншіден, екіншіден, қорыта айтқанда

Бір күні, бірде, өкінішке орай, бақытына қарай, сөйтіп, соңында.

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы білім алуға дайындау.

Пәнаралық байланыстар

Тарих, география

АКТ қолдану дағдылары

таныстырылым

Бастапқы білім

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

Мұғалім сабақтың тақырыбын, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылайды.

таныстырылым

Сабақтың ортасы

5 минут

15 минут

15 минут

Жазылымға дайындық.

Оқушыларға Аспалы бақ туралы мәтін беріледі. Оқушылар мәтінді оқып, мәтін бойынша жоспар құрады.

Тапсырма.

  Мәтінді оқып, мәтін бойынша жоспар құрыңыз.

  • Мәтінді бөлімдерге бөліңіз.
  • Бөлімдерге тақырыпша қойыңыз.
  • Бөдімнің негізгі ойын қысқа тезис түрінде беріңіз.

Мәтін бөліктері

Тақырыпшалар

Тезис

Кіріспе бөлім

Негізгі бөлім

Қорытынды бөлім

Дескриптор:

  • Мәтінді бөлімдерге бөліңіз.
  • Бөлімдерге тақырыпша қойыңыз.
  • Бөлімнің негізгі ойын қысқа тезис түрінде беріңіз.

Мұғалім оқушыларға бірнеше суреттерді ұсынады. Оқушылар осы суреттерді байланыстырып әңгіме ойластыруы керек. Әңгімені жазбастан бұрын оның жоспарын құрып алады.

Дескриптор:

  • Аңыз-әңгіме жоспарын құрады;
  • Мәтін бөліктеріндегі тірек сөздерді жазады;
  • Тірек сөздерге сүйеніп тақырыпша қояды;
  • Тақырыпшаның тезисін жазады.
  • Суреттерді негізге алады.

Оқушылар дескрипторға сай бір-біріне кері байланыс береді, бағалайды.

Жоспар құрып болған соң, сол жоспарға сай әңгіме жазуды тапсырады. Алдымен әңгіме жанры туралы ақпарат береді.

Әңгіме - оқиғаны қара сөзбен баяндайтын шағын көркем шығарма жанры.

Әңгіменің жанрлық ерекшеліктері оқиғаны баяндау тәсілі, композициялық, сюжеттік құрылысы арқылы айқындалады. Әңгіменің көлемі шағын, кейіпкерлер саны аз, сюжет ұйытқысын құрайтын оқиғаның басталуы, шарықтау шегі мен шешімі болады. Әңгіме жанры аз сурет арқылы көп жайды аңғартады.

Мақсаты – оқырманның қызығушылығын тудыра отырып, оқиғаны баяндау.

Дескриптор:

  • Шағын әңгіме жазады;
  • Жанрлық ерекшелігін сақтайды;
  • Құрылымын сақтап жазады;
  • Жоспарды негізге алады.

https://kk.wikipedia.org/wiki/%D3%98%D2%A3%D0%B3%D1%96%D0%BC%D0%B5

Рассел Эш «Әлемнің ұлы кереметтері», Алматыкітап 2007

Сабақтың соңы

3 минут

Мұғалім сабақ соңында бағалау критерийлері мен сабақ мақсаттарына қайта оралады. Бағалау критерийлеріне әр оқушының қаншалықты қол жеткізгенін талқылайды.

Кейін оқушылар «тазалық» рефлексиясын орындайды.

Рефлексия

Рефлексия парағы

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
Пікір жазу