Отбасы күні. Қазақ тілі, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ұлттық және отбасылық құндылықтар | Мектеп: | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 6 Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы | Отбасы күні | |||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 6.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып құттықтау құрастырып жазу | |||||||||
Сабақтың мақсаттары | Құттықтау жазу | |||||||||
Бағалау критерийлері | Мәтін құрылымын сақтайды. Жанрлық ерекшеліктерін ескеріп жазады. Стильдік ерекшеліктерін сақтап жазады. | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Отбасы күні, тілек, ниет, мәтін құрылымы, жанрлық ерекшелігі, стильдік ерекшелігі Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Құттықтаймын, Тілеймін, Құтты болсын, Қазақстандықтар, Мерекенің маңызы, Тілек білдіруші | |||||||||
Құндылықтарды игерту | Тақырып аясында ұсынылған мәтін негізінде отбасының адам өміріндегі маңызын, отбасы күні арқылы отбасы мүшелерінің арасындағы сыйластық құндылығының артатыны туралы ой түйеді. | |||||||||
Пәнаралық байланыс | Әдебиет, өзін-өзі тану | |||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Оқушылар мәтін құрылымы, жанр, стиль деген ұғымдармен таныс болулары қажет. | |||||||||
Жоспар | ||||||||||
Жоспарлана тын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||||
Сабақтың басы 0-5 | ТЖ. Оқушыларға жеті атаның (жеті ұрпақтың) атаулары жазылған қағаздар беріледі. Оқушылар оларды рет-ретімен орналастырулары қажет.
| |||||||||
Сабақтың ортасы 5-15 15-17 17-25 25-32 32-35 | ТЖ.Жазылымалды тапсырма. Оқушылар құттықтау мәтінімен танысады. Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтайды, тақырыптық жоспар жасайды. Тілдік ерекшеліктерін табады. Тапсырма: Мәтінді мұқият оқыңдар. Тақырыптық жоспар жасап, құрылымын анықтаңдар. Тілдік ерекшеліктерін табыңдар. Дескриптор:
Оқушылар жауаптарын постерге салады. Бағалау. Постерлер кабинет қабырғаларына ілінеді. Оқушылар постерлерді аралап жүріп, стикерге өз пікірлерін жазады. Постерлер топтарға қайтарылады. СЖ. Құттықтаудың құрылымдық, стильдік ерекшеліктері талқыланады. Ж. Жазылым тапсырмасы. Оқушылар отбасын немесе отбасының бір мүшесін отбасы күнімен құттықтап мәтін жазады. Тапсырма: Отбасыңды немесе отбасыңның бір мүшесін Отбасы күні мерекесімен құттықтап, құттықтау мәтінін жазыңдар. Дескриптор:
Оқушылар жазбаларын сынып қабырғаларына іледі, әр оқушы кемінде 2 құттықтауды оқып, өз комментарийін стикерге жазып қалдырады. ТЖ. Жазылымнан кейінгі тапсырма. Оқушылар мерекелерді тойлатудың кұшті жақтары мен әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіптерін топта талқылап, SWOT кестесіне толтырады.
Тапсырма: Мерекелерді тойлатудың қандай пайдалы, зиянды жақтары және мүмкіндіктер мен қауіптері бар екендігін топта талқылаңдар. Кестені толтырыңдар. Дескриптор:
Бағалау. Топтар кестелерімен алмасады. Дескриптор арқылы өзара бағалау жүргізеді. Кері байланыс береді. | Мәтін 1-қосымша https://www.inform.kz/kz/memleket-basshysy-n-nazarbaevtyn-otbasy-kunimen-kuttyktauy_a2587684 постер 2-қосымша | ||||||||
Сабақтың соңы 35-40 | Рефлексия «Кемпірқосақ» әдісі Оқушыларға кемпірқосақтың суреті ұсынылады. Әр түсіне сәйкес оқушылар сабақтағы іс-әрекеттері бойынша кері байланыстарын жазады. | 3-қосымша | ||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау | ||||||||
Оқушыларға құттықтаудың үлгісін беріп, талдату арқылы олардың сабақ мақсатына жетуіне жағдай жасалды. Бір-бірінің жұмысын тексеру арқылы өз жетістіктері мен кемшіліктерін көруге мүмкіндік бар. | Өзара, топтық бағалау, жазба жұмысы арқылы оқушылардың қажеттіліктері мен жетістіктерін анықтауға болады. | Бағалау кезінде, топтық жұмыста қауіпсіздік ережелерін сақтау қажет. | ||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?