Жол белгілері. Қазақ тілі, 5 сынып, сабақ жоспары. 6 сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

САБАҚ: №6

Мектеп: Шымкент қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Дүйсебай Ботакөз Оразәліқызы

Сынып: 5

Қатысқан оқушылар саны: 20

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

7-бөлім: Көлік және жол белгілері

Жол белгілері

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Ж2. Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру

Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу.

 Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Хат құрылымын сақтай алады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Хат құрылымын сақтап, кабинетте жабдықталған белгілерді жазады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Хат құрылымын сақтап, кабинетте жабдықталған белгілерді сипаттап жазуда ерекшелік танытады.

 Бағалау критерийі

Хат жазудың талаптарын ұстанады

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Жол ережесі, қауіпсіздік, жол белгілері, жол бойында кездесетін тыйым салу белгілері, жол қиылысы, жол бойындағы кедергілер, қатерлі аймақ т.б.

Диалог құруға, жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Менің ойымша, .....

Маған қиын болды.........

Мен орындай алдым .......

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану

Алдыңғы оқу

Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөз

дер

Сабақтың басы

5 минут

8 минут

Сабақтың ортасы

3 минут

5 минут

15 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды жол белгілерінің сурет қиындылары арқылы 4 топқа бөлу. Топ өздеріне түскен жол белгілері туралы айтып өтеді.

Жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін таныстырамын, үй тапсырмасын пысықтаймын.

II. Қызығушылықты ояту. Топтық жұмыс.

«Сөздік гол» ойыны.

Оқушылар сынып бөлмесінің бұрыштарына жасырынған сөздердің анықтамасын табады.

Түсіндіру жолы:

Сынып бөлмесіне 2 жерге сандық ұғымды білдіретін (сурет) бүктеме парақшаларды іліп қою.

Оқушылар Mtdi.kz сайты арқылы сөздердің анықтамасын табады.Бұл ойын оқушылардың лексикалық қорларын дамытуға септігін тигізеді.Оқушылардың ойын кезіндегі белсенділігі жарыс нәтижесін дұрыс есепке алуға байланысты болады. Оқушылар өз бойындағы жетістік пен кемшілікті біліп отырады.

1.Жиек жол 2. Жол белгілері

Ойын шарты бойынша екі суретте жазылған сөздерді параққа ретімен түсіріп, анықтамасын жазып, сөйлем құрау.Ретімен анықтамасын тапқан топ «гол» деп белгі береді.

Сөз

Біздің анықтама

Сөздіктегі анықтама

Сөйлем

Жиек жол

Адамдар жаяу жүретін көше жиегіндегі тар жол.

Жол белгілері

Көлік қозғалысын реттеу және көлік жүргізуші мен жаяу жүрушіге маңайдағы жол жағдайы жөнінде ақпарат беру мақсатында көше мен жол бойына қойылатын арнайы белгілер

Бағалау критерийі:

асырынған сөздерді рет-ретімен дұрыс таба білді;

өздерге берген анықтамалары сөздікпен сәйкес келеді;

ұраған сөйлемдері көркем әрі түсінікті.

Оқушылар алғашқы болған топты бағалайды.

III. Жазылым алды тапсырма:

Суретті салыстырып, өз ойларыңды білдіріңіздер.

(электронды почта мен хат)

Хат дегеніміз — біруге жазған хабарлама. Хаттың шығу тарихы. Алғашында хатты қолмен қағазға немесе басқа да заттарға (ағаш бөлікке, теріге) жазған хабарлама деп аталған. Қазіргі таңда хат жазуға электронды түрде қосылған. Яғни электонды почта немесе sms хабарламалар да жатады.

IV. Хаттың жазылу талаптарын түсіндіру

Хат құрылымының ерекшеліктері

Хаттың кіріспе бөлімі (амандасу) (5 сөйлем)

Хаттың негізгі бөлімі (8 сөйлем)

Хаттың қорытынды бөлімі (5 сөйлем)

Хаттың соңы (қоштасу, мерзімін көрсету, аты-жөнін жазу)

V. Жазылым

Тапсырма:

Сіз оқитын мектепте арнайы  жолда жүру ережесіне  арналған кабинет ашылды. Онда жол белгілері, жол бойында кездесетін тыйым салу белгілері, жол қиылысы, жол бойындағы кедергілер, қатерлі аймақтар туралы белгілер көрсетілген. Кабинетте жабдықталған белгілерді негізге ала отырып, досыңызға хат жазыңыз. Хат құрылымын сақтаңыз. (60-80 сөз)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Дискриптор:

- кіріспе бөлімінде досымен амандық сұрасады, хат жазудағы мақсатын жеткізеді; (25 сөз)

- негізгі бөлімде кабинетте жабдықталған жол белгілері туралы жазады; (45 сөз)

- қорытынды бөлімінде жол ережелерін сақтауды ескертіп, қоштасады. (15 сөз);

- хат құрылымын (кіріспе, негізгі, қорытынды) сақтайды.

Кері байланыс.

Таныстырылым

Жасырынған сөздер:

1.Жиек жол

2.Жол белгілері

Слайд

Үлестірме

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия

«Бағдаршам»

Қызыл – менің түсінбеген сұрақтарым бар;

Сары – алған ақпараттарымды әлі де қорытуым керек;

Жасыл – маған хат жазу талаптары түсінікті болды.

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Оқушылардың жазылым қабілеттерін досына жазған хаты арқылы хат құрылымын, мазмұнын талапқа сай жазатынын, стилдік ерекшеліктерін ажырата алатынын аңғарамын.

Өзін-өзі тану пәнімен байланыстырылады.

Оқушы бойында ынтымақтастық, құрмет дағдылары қалыптасады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу