Қазақстанның Қызыл кітабы. Қазақ тілі, 5 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
САБАҚ: қазақ тілі | Мектеп: | |||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||
Сынып: 5 сынып (Т1) | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||
Бөлім атауы | 4-бөлім: Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы | № 2-сабақ. Қазақстанның Қызыл кітабы. | |||||||||||
Сабақтың түрі | Өткен тақырыптар бойынша білім, білік, дағды қалыптастыру | |||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | О1; Ақпаратты түсіну Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді, анықтайды; ӘТН 2; Орфоэпиялық норма Ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта біледі. | |||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: 1) мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды; 2) ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын біледі. Көптеген оқушылар: 1) мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; 2) ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескереді; Кейбір оқушылар: 1) мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды, түсінеді; 2) ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта біледі. | |||||||||||
Бағалау критеийлері | Оқылым мақсаты бойынша: 1. Мәтіннен негізгі ақпарат пен қосымша ақпаратты анықтайды, өз пікірлерін білдіреді; 2. «Мен нені білдім...» әдісімен мәтін бойынша алған білімдерін атап көрсетеді; 3. Қызыл кітапты ашудағы мақсат туралы сөйлегенде, өз тәжірибелерімен байланыстырады; 4. ӘТН бойынша: Сөйлеу барысында ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпалды ескеріп сөйлейді. | |||||||||||
Тілдік міндеттер | Диалогқа қажетті сөз тіркестер: мысалы, көбінесе, атап айтқанда, әсіресе, айтылған бойынша, мыналар, осылайша, сонымен, қорытындылай келе, мұнан соң және т.б. | |||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Жануарлардың өмір сүру ортасы | |||||||||||
Пәнаралық байланыс | экология, биология, зоология | |||||||||||
АКТ-мен байланыс | интерактивтік тақта арқылы бейнематериал, таныстырылым тамашалау | |||||||||||
Құндылықтармен байланыс | қоршаған ортаны қорғау, өмір бойы білім алу (тәрбиелік элемент) | |||||||||||
Жоспар | ||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөз дер | ||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Қызығушылықты ояту Сәлемдесу, сабаққа дайындық; Бейнематериал тамашалау; Сабақтың тақырыбын болжау, мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. | |||||||||||
Сабақтың ортасы
35 минут | Оқылым алдындағы жұмыс «Ақылды микрофон» стратегтясы арқылы оқушылармен сұхбат.
Сынып екі топқа бөлінеді. Оқылым алды жұмыс 1-тапсырма.
2-тапсырма. Мәтінді мұқият оқып, мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтаңыздар. Мұғалім мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды білдіретін сөйлемдерді жеке парақшаларға жазып, араластырады. Оқушылар қайсысы негізгі, қайсысы қосымша ақпарат екенін, неге олай ойлайтынын топта талқылайды, түсіндіреді. Оқушылар мәтінді тұтас көлемде оқып, негізгі ақпарат пен қосымша ақпарат туралы өз пікірлерімен салыстырады. (Мәтіндегі негізгі ақпарат: «Қызыл кітап» - жәндіктер мен жануарларды қорғауға арналған мемлекеттік шара. Мәтіндегі қосымша ақпарат. Міндет – «Қызыл кітапқа» тіркелген түрлер мен түршелерді ғана қорғау емес. Жергілікті жерлердегі белгісіз түрлерді тауып, зерттеу.) Қазақстанның Қызыл кітабы Қызыл кітап - жәндіктер мен жануарларды қорғауға арналған мемлекеттік шара. Қазақстан Республикасы Қызыл кітабына тіркелген жануарлар 5 санатқа бөлінеді. I санат - жойылып бара жатқан түрлер мен түршелер; ІІ санат - саны азайып бара жатқан түрлер мен түршелер; ІІІ санат - сирек кездесетін түрлер мен түршелер; IV санат - белгісіз түрлер мен түршелер; V санат - қалпына келтірілген түрлер мен түршелер. Міндет - Қызыл кітапқа тіркелген түрлер мен түршелерді ғана қорғау емес. Жергілікті жерлердегі белгісіз түрлерді тауып, зерттеу. Қызыл кітаптан тұңғыш рет жәндіктердің (омыртқасыз жануарлардың 105 түрі орын алды). Әсіресе бунақденелілердің (насекомые) ауыл шаруашылығына зиян келтіретін түрлері көп. Дақылдарда ауруға душар етеді, паразиттік жолмен өмір сүреді, түрлі аурулар таратады. Сондықтан оларға қарсы күрес шараларын ұйымдастырып, әдістерін пайдалана білу керек. Республикамызда тек Сырдария өзенінің Арал теңізіне таяу су алабында тіршілік етеді. Ғылымға 1979 жылы ған белгілі болды Қазақстанда мекендейтін ең ірі денелі шекшек. Қанаты жоқ. Ол шырылдамайды және жыртқыш жәндік.Табиғатта кергілердің аталықтры көп кездеспейді, сол себепті олар партеногенезді жолмен көбейеді. Оқылымнан кейінгі тапсырма 3-тапсырма. «Мен нені білдім...» әдісімен әр топ өз сұрақтарыңызбен жұмыс жасаңыздар, сөйлемді мәтін бойынша алған өз білімдеріңізбен толықтырыңыздар. Мыс: -Мен ... білдім. -Мен ... білдім. Бағалау критерийлері: 1. Мәтіннен негізгі ақпарат пен қосымша ақпаратты анықтайды, өз пікірлерін білдіреді. 2. «Мен нені білдім...» әдісімен мәтін бойынша алған білімдерін атап көрсетеді; 3. Қызыл кітапты ашудағы мақсат туралы сөйлегенде, өз тәжірибелерімен байланыстырады; 4. Сөйлеу барысында ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпалды ескеріп сөйлейді. Қалыптастырушы бағалау: топта | https://prezi.com/c8qhljp_6qwo/presentation/ | ||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | «3, 2, 1» Оқушылар рефлекторлық экран бойынша 3 – маңызды ақпарат, 2 – туындаған қиындық, 1 – ұсыныс жасайды. | |||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланысҚұндылықтармен байланыс | ||||||||||
Ф топтық бағалау | Пәнаралық байланыс: экология, биология, зоология. АКТ-мен байланыс: интерактивтік тақта арқылы бейнематериал, таныстырылым тамашалау. Құндылықтармен байланыс: қоршаған ортаны қорғау, өмір бойы білім алу (тәрбиелік элемент) | |||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?